Za šířením nenávisti vůči LGBT komunitě v Africe stojí západní konzervativci, říká africká aktivistka. Její slova se nyní potvrdila
Z Evropy do Afriky: Nový cíl
Vše začalo v roce 2013, kdy se v Londýně sešli přední aktivisté z USA a Evropy, kteří odmítali potraty a rovná práva pro LGBT osoby. Původním cílem této celoevropské poradní skupiny nazvané „Agenda Europe“ bylo tyto myšlenky prosazovat pouze „u sebe doma“, ale brzy zaměřila svou pozornost daleko za hranice, konkrétně na východní Afriku. Tamní dlouhodobé konzervativní postoje vůči otázkám genderu a sexuality totiž vytvářely pro tuto skupinu skvělé podhoubí k prosazování svého vidění světa.
Jejím prvním odrazovým můstkem se staly anti-gay zákony v Ugandě z roku 2014, které měly být základem pro širší kampaň proti uznání rovných práv LGBT osobám na celém kontinentu. I když byl tento zákon krátce poté zrušen ústavním soudem, činnost Agendy Europe pokračovala dál.
Šíření nepravdivých informací a manipulace
Uniklé e-maily z let 2013 až 2019 ukazují, jak se členové Agendy snažili dosáhnout svých cílů pomocí šíření nepravdivých informací a ovlivňování afrických vůdců. V jednom z e-mailů z roku 2016 například Stefano Gennarini, viceprezident americké organizace Centre for Family and Human Rights (C-Fam), nepravdivě tvrdil, že švédští politici bojující za práva LGBTQ+ komunity také usilují o legalizaci nekrofilie a incestu. Tento druh přehnaných tvrzení měl za cíl podněcovat strach a nenávist vůči queer komunitě a šířit falešné představy, že boj za práva LGBT osob je spojen s normalizací trestné činnosti.
Největší frekvence e-mailů začala v roce 2015, kde zvláštní roli hrála Sharon Slater, zakladatelka americké organizace Family Watch International (FWI). Sharon byla v e-mailové komunikaci pravidelnou přispěvatelkou a svou pozornost zaměřila opět na Ugandu, kde vyvolal rozruch její dokument „Válka proti dětem“. Ten obsahoval nepodložená tvrzení o tom, že moderní sexuální výchova na školách usiluje o „indoktrinaci“ a „sexualizaci“ dětí. Film byl široce promítán nejen mezi místními konzervativními skupinami, ale i v křesťanských televizních stanicích. Sharon následně pracovala na tvorbě dalšího dokumentu, který měl pokračovat v šíření podobných poselství, ale k tomu již nedošlo.
Západní vliv na radikalizaci Afriky
Aktivisté v Africe již dlouho upozorňují na vliv zahraničních konzervativních skupin na legislativní procesy. Frank Mugisha, výkonný ředitel ugandské organizace Sexual Minorities Uganda (SMUG), která se zabývá ochranou práv LGBT osob, uvedl, že „západní skupiny radikalizovaly Uganďany k nenávisti a ovlivnily přijetí extrémně konzervativních zákonů“. Podle Mugishy nejsou afričtí lidé těmi, kdo přinášejí tyto postoje, ale právě západní konzervativní skupiny. Tato agenda se prý rozšířila i do dalších afrických zemí, jako jsou Tanzanie a Burundi, kde v roce 2018 vznikla speciální jednotka zaměřená na sledování a zatýkání homosexuálů.
Clare Byarugaba, představitelka nevládní organizace Chapter Four Uganda, která se věnuje občanským právům a svobodám, k tomu dodává: „Homofobie a transfobie nejsou africké, ale zahraniční. Tento zahraniční vliv jasně ukazuje, že za šířením nenávisti stojí západní konzervativní skupiny.“
Vzestup Trumpovy administrativy
Uniklé e-maily naznačují, že vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016 dodalo Agendě Europe nový impuls. Členové sítě diskutovali o tom, jak nejlépe využít Trumpovo vítězství k posílení svých snah v Africe. Jeden ze členů skupiny se dokonce chlubil svými vazbami na Trumpovy poradce a naznačil, že afričtí vůdci by mohli napsat Trumpovi otevřený dopis, v němž by odsoudili „nátlak sexuální levice“.
Podle analýzy amerických daňových přiznání organizací spadající do Agendy utratila tato skupina během sedmi let v Africe téměř 3 miliony dolarů. Ačkoliv dnes již není (nejspíše) Agenda aktivní, její dlouhodobý vliv má na LGBT komunitu v Africe devastující dopady, ze kterých se bude minimálně část kontinentu vzpamatovávat ještě hodně dlouho.