Generace Z věří, že dospělost začíná až ve 27 letech. Důležitější než dosažení určitého věku je prý finanční nezávislost
Studie provedená společností Talker Research pro neziskovou organizaci Life Happens se zaměřila na to, jak dnešní mladí lidé vnímají dospělost a její klíčové milníky. Průzkum mezi 2 000 Američany různých generací odhalil, že pro mnoho členů generace Z začíná dospělost až ve věku 27 let.
Pro generaci Z je dospělost spojena nejen s věkem, ale i s konkrétními životními kroky. Například 45 % mladých považuje za klíčový milník finanční nezávislost a 38 % říká, že dospělost znamená upřednostňování povinností před zábavou. Kromě toho 46 % respondentů spojuje tento okamžik se stěhováním z domova a 28 % jej vnímá jako důležitý krok získání prvního zaměstnání. Přesto se ani po dosažení těchto milníků mnoho příslušníků dané generace necítí být plně dospělými.
Měnící se společenské normy tedy posouvají důraz na osobní milníky spíše než na konkrétní věk. Dospělost je pro mladé lidi spojena s nezávislostí a stabilitou, což dříve nemuselo být tak důležité. Starší generace se často cítily být zavázány tradičním vzorcům života – oženit se nebo vdát, koupit si vlastní bydlení a mít děti už ve dvaceti letech. Generace Z se ale soustředí spíš na emocionální stabilitu, kariérní naplnění a osobní růst než na přijetí role „dospělého“ podle starých měřítek.
Podle průzkumu se 72 % lidí napříč generacemi shoduje, že dnešní pojetí dospělosti vypadá úplně jinak než v minulosti. Mladší generace často odmítají tradiční životní cestu a dávají si více času na objevování různých možností (ať už jde o delší bydlení s rodiči, další vzdělávání, nebo cestování) dříve, než se rozhodnou pro stabilnější životní etapu.
Toto prodloužení přechodu do dospělosti však přináší i své výzvy, zejména pokud jde o finanční plánování. Kevin Mayeux, generální ředitel Národní asociace pojišťovacích a finančních poradců, upozornil, že mladí lidé stále často odkládají plánování důchodu a pojištění, což může ovlivnit jejich dlouhodobou stabilitu. Přesto dodává, že nikdy není pozdě s těmito kroky začít.
I když se tedy definice dospělosti neustále vyvíjí, základní touha po nezávislosti, bezpečí a seberealizaci zůstává stále stejná – bez ohledu na to, zda je člověku 18 nebo 27 let.