Zemědělskou půdu proměnil v oázu divoké přírody. Indického podnikatele inspiroval vlastní boj s astmatem a film Avatar
Zhmotnění filmových představ
Představte si, že vás každé ráno místo budíku probouzí volání levharta nebo jelena sambara. Pro Jai Dhar Guptu, podnikatele a ochránce přírody, je to každodenní realita v jeho soukromé biosféře, kterou vytvořil na 32 akrech poblíž řeky Raghati a Národního parku Rajaji v Uttarákhandu.
V roce 2021 zde objevil zanedbanou půdu zamořenou invazními druhy rostlin, nejvíce eukalyptem, které narušovaly přirozené prostředí. Inspirován světem Pandory z filmu Avatar se rozhodl společně s odborníkem na obnovu přírody Vijayem Dhasmanou tento ekosystém znovu oživit. Jejich cílem bylo vytvořit prostor, který bude nejen připomínat původní přírodu, ale také sloužit jako vzor pro obnovu krajiny po celé Indii.
Od byznysmena k ochránci přírody
Jai, absolvent financí a environmentálních věd na Wharton School, se po úspěšné kariéře ve Spojených státech vrátil do Indie. V roce 2013 mu při přípravě na maraton byla diagnostikována bronchitida, což byl důsledek vážného znečištění ovzduší v Dillí. To ho přivedlo k aktivismu za čistý vzduch a založení občanského hnutí „Our Right To Breathe“ (Naše právo dýchat), které se zaměřilo na zlepšování kvality ovzduší v Indii. Jeho úsilí ho přivedlo do první pracovní skupiny pro znečištění ovzduší, kterou zřídila vláda Dillí, a tato skupina hrála v roce 2015 klíčovou roli také při zavádění dopravního opatření „liché a sudé“ zaměřeného na snížení emisí z vozidel.
Zároveň se Jai rozhodl přinést konkrétní řešení problému znečištění prostřednictvím svého podniku Nirvana Being, který se zaměřuje na prodej produktů zlepšujících kvalitu ovzduší. Přestože se v tomto odvětví angažoval velmi intenzivně, postupně si uvědomil, že během jeho života k zásadnímu zlepšení ovzduší ve velkých městech pravděpodobně nedojde. Tento fakt ho vedl k hledání místa, kde by mohl přebývat v souladu s přírodou a zlepšit svou kvalitu života. Nalezení nedotčené biosféry v Rajaji tak bylo velmi rychlým splněním tohoto snu.
Návrat k přírodě
Vijay Dhasmana, s více než 20 lety zkušeností v obnově přírody, se přidal k Jaiovu projektu s nadšením. Jejich první krok vedl k odstranění tisíců eukalyptů, které odčerpávaly podzemní vodu a narušovaly ekosystém. Poté se zaměřili na znovuvytvoření přirozených kontur krajiny, které zajišťují, že dešťová voda nebude z pozemku odtékat, ale zůstane a obnoví přírodní zdroje. Soukromá biosféra je dnes domovem 132 druhů původních rostlin, které byly na pokraji vymizení. Na tento rozmanitý ekosystém se nyní pravidelně přicházejí dívat sloni, levharti a velké množství ptactva. Je to prostor, kde vládne příroda a lidé jsou pouze hosty.
Jai popisuje svou biosféru jako zónu života. „Naším cílem bylo vytvořit prostředí, jaké si příroda pro tuto oblast představovala. Chceme ukázat, že bohatství neleží v honosných městských domech, ale v mentálním klidu a spojení s přírodou.“
Biosféra funguje podle přísných pravidel. Neprovozují se zde auta s výjimkou jednoho elektrického vozidla. Cílem není turistický ruch, ale vytvoření modelu pro ty, kteří by chtěli obnovit vlastní půdu a přispět k udržitelnosti.
Spolupráce s přírodou
Vijay a Jai strávili dva a půl roku neustálou prací na obnově půdy. Během tohoto času pozorovali, jak příroda funguje, a snažili se obnovit přirozenou závislost mezi různými druhy rostlin a zvířat. Jejich práce se stala inspirací pro mnohé, kteří touží po návratu k přírodě a udržitelnosti. Dnes se Jai cítí bohatší než kdy dříve. „Bohatství není ve čtverečních metrech našich městských bytů, ale v klidu a harmonii, kterou jsem našel tady,“ dodává s úsměvem.
Tato biosféra je důkazem toho, že s odhodláním a spoluprací s přírodou lze dosáhnout zázraků. Jai a Vijay chtějí inspirovat ostatní k tomu, aby se připojili k jejich misi a pomohli obnovit přirozenou rovnováhu naší planety. „Vraťme se k jednodušším věcem a znovu se spojme s přírodou,“ uzavírá Jai s nadějí, že projekt bude následován i na dalších místech po celém světě.