Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v celé Evropě. Jak tato krize dopadá na LGBTQ+ komunitu?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Češi šetří na vlastní bydlení nejdéle v celé Evropě. Jak tato krize dopadá na LGBTQ+ komunitu?

Podle nejnovějších statistik společnosti Deloitte je pro Čechy potřeba v průměru 13,5 hrubých ročních mezd na pořízení vlastního nového bytu, což je nejhorší výsledek v celé Evropě. Praha je na druhém místě mezi evropskými metropolemi, hned po Amsterdamu, co se týče nákladů na bydlení. Vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky tlačí mnoho lidí do nájmu a nutí mladé dospělé zůstávat déle u rodičů. Situace může být obzvláště obtížná pro LGBTQ+ komunitu, která často čelí diskriminaci a vyšším nákladům na bydlení ve větších městech. Proč je situace tak špatná, jak se vyvíjela v posledních deseti letech a co to znamená pro budoucnost bydlení v naší zemi?
Michal Černý Autor
3. 9. 2024

Vývoj cen bydlení v Česku za posledních deset let

Ceny bydlení v České republice za posledních deset let zaznamenaly výrazný růst, který je neúměrný růstu průměrných příjmů obyvatel. V roce 2013 byl průměrný metr čtvereční nového bytu v Praze dostupný za cenu kolem 50 000 korun, zatímco dnes se pohybuje kolem 104 000 Kč. Tento trend je patrný nejen v Praze, ale i v dalších městech a obcích po celé republice. Hlavními příčinami růstu cen nemovitostí jsou omezená nabídka bytů, složitý proces schvalování staveb a nedostatečná podpora ze strany státu.

Ekonomický růst a rostoucí poptávka po bydlení v Praze a dalších velkých městech však přispěly nejen ke zvýšení cen nemovitostí, ale zároveň také k vyšším nájmům, o čemž bude ještě řeč. Tento nárůst je způsoben nejen rostoucí poptávkou po nájemních bytech, ale poměrně vysokými cenami energií , inflací a ekonomickými nejistotami.

V roce 2020 a 2021 se ceny nemovitostí na krátkou dobu stabilizovaly, což bylo způsobeno covidovou pandemií, která zpomalila trh s bydlením. Nicméně, od druhé poloviny roku 2022 začaly ceny opět prudce růst (následkem válečného konfliktu na Ukrajině), což mimo jiné vedlo k obecnému zhoršení dostupnosti bydlení. Jak stručně uvádí Miroslav Linhart ze společnosti Deloitte: „Dostupnost vlastního bydlení v Česku zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu.

Současný stav

Dnes je situace na českém realitním trhu takřka kritická. Kromě vysokých cen nemovitostí se Češi musí potýkat také s drahými hypotékami. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, což vedlo ke zdražení hypoték, které jsou v současné době páté nejvyšší v Evropě. Hypoteční sazby v ČR se pohybují kolem 6 %, což mnoha lidem znemožňuje pořízení vlastního bydlení. V důsledku toho se mnoho Čechů uchyluje k nájemnímu bydlení nebo hledá alternativní řešení, jako je například spolubydlení. Kromě vysokých hypotečních sazeb je také problematický pomalý proces schvalování a výstavby nových bytů. V Česku bylo dokončeno pouze 2,8 nových bytů na 1000 obyvatel, což je pod evropským průměrem, a to dále zvyšuje tlak na ceny.

<Path> Lady Gaga jako nový Bowie: jak popkultura i v ČR pomáhá LGBT lidem? Desetiletí uplynulo ve znamení přijetí i rostoucího násilíZdroj: bbc.co.uk, lgbtqnation.com, ebar.com, buzzfeednews.com

Podle nejnovějších statistik je Praha na druhém místě mezi evropskými městy, co se týče nákladů na pořízení bydlení, hned po Amsterdamu. Zatímco v Amsterdamu potřebuje člověk v průměru 15,1 ročních platů na pořízení bydlení, v Praze je to 13,5 ročních platů. Pro porovnání, v Dánsku a Norsku stačí k nákupu bytu méně než pět ročních výplat. Průměrná cena nových bytů v Praze dosahuje 104 tisíc Kč za metr čtvereční, což je meziroční nárůst o více než devět procent. Vyšší ceny v Evropě jsou pouze v několika státech, jako je Rakousko nebo Izrael, kde ceny za metr čtvereční přesahují 130 tisíc Kč.

Tipy redakce

Současná situace s bydlením má také širší ekonomické dopady. Vysoké náklady na bydlení ovlivňují dostupnost pracovní síly, což představuje problém zejména pro velká města, která potřebují přitáhnout a udržet klíčové pracovníky. Praha například plánuje výstavbu několika tisíc městských nájemních bytů se zvýhodněným nájemným, aby zmírnila tento problém. Další komplikací je stále rostoucí nájemné, které se v Praze meziročně zvýšilo na 402 Kč za metr čtvereční, což staví město na 24. příčku z necelých 60 sledovaných evropských měst, a činí bydlení ještě méně dostupným pro střední třídu.

Dopady na LGBTQ+ komunitu

Nedostupnost bydlení má samozřejmě značný dopad na všechny obyvatele, ale některé skupiny jsou obzvláště zranitelné. Jednou z těchto skupin je LGBTQ+ komunita. Některé studie totiž naznačují, že LGBTQ+ lidé mohou čelit diskriminaci jak při hledání bydlení, tak při sjednávání podmínek nájemného či hypoték.

Například v některých zemích, včetně České republiky, čelí LGBTQ+ jednotlivci a páry vyšším nákladům na bydlení, protože jsou často nuceni hledat bydlení ve větších městech, kde je větší míra akceptace a tolerance. Tyto oblasti jsou zároveň dražší, což činí bydlení méně dostupným. Výzkum Evropské agentury pro základní práva (FRA) z roku 2020 také ukázal, že LGBTQ+ lidé častěji čelí diskriminaci a nevraživosti ze strany sousedů, což může vést k obtížím s hledáním dlouhodobého bydlení. FRA uvádí, že přibližně 6 % LGBTQ+ respondentů v Evropě zažilo diskriminaci při hledání bydlení za posledních 12 měsíců, což ukazuje, že diskriminace a stigmatizace mohou hrát roli v dostupnosti bydlení.

Zahraniční studie, zejména z Velké Británie a USA, přinášejí další znepokojivé výsledky. Podle organizace Stonewall až 1 ze 10 LGBTQ+ lidí ve Velké Británii čelil diskriminaci při hledání pronájmu. Podobně i studie Urban Institute v USA zjistila, že LGBTQ+ páry měly méně šancí získat pronájem ve srovnání s heterosexuálními páry. Tyto studie naznačují, že diskriminační praktiky vůči LGBTQ+ lidem nejsou nijak výjimečné. 

<Path> V Německu vznikl fond na podporu LGBTQ+ podnikatelů. Je první svého druhu v EvropěZdroj: sifted.eu, praguepride.cz, pridebusinessforum.com

Kromě toho LGBTQ+ jednotlivci a páry častěji žijí sami nebo bez podpory rodiny, což může ztížit jejich přístup k mezigenerační finanční pomoci, která je pro mnoho mladých lidí v Česku klíčová při získávání vlastního bydlení. Podle sociologa Martina Luxe z Akademie věd je právě mezigenerační výpomoc jedním z faktorů, který umožňuje části mladých Čechů pořídit si vlastní bydlení. LGBTQ+ osoby však často tuto podporu nemají kvůli napjatým rodinným vztahům nebo jiným sociálním bariérám.

LGBTQ+ komunita má bohužel i nepříjemně veliké zastoupení mezi bezdomovci, což se ale více týká zahraničí
Foto: Adobe Stock

Nad rámec těchto obtíží jsou LGBTQ+ lidé také nadměrně zastoupeni mezi bezdomovci, a to zejména mladí LGBTQ+ jedinci. Například v USA tvoří LGBTQ+ mládež 20–40 % všech mladých bezdomovců, přestože tvoří pouze asi 5–10 % celé populace. Tyto údaje poukazují na hlubší systémové problémy v přístupu k bydlení pro LGBTQ+ komunitu, které jsou často způsobeny diskriminací, stigmatizací a nedostatečnou podporou ze strany rodin a společnosti.

Možná řešení a výhled do budoucna

Zlepšení situace na trhu s bydlením v Česku vyžaduje komplexní přístup. Jedním z řešení je zvýšení počtu dostupných bytů prostřednictvím zjednodušení stavebních předpisů a povolení. Rychlejší výstavba by také mohla být podpořena novým stavebním zákonem, který však zatím naráží na problémy s digitalizací. 

Další důležitou změnou by mohlo být zajištění dostupnějších hypoték a podpora developerských projektů zaměřených na výstavbu cenově dostupných bytů. Soukromí developeři by měli být motivováni k výstavbě dostupnějších bytů, například formou daňových úlev nebo dotačních programů.

V dlouhodobém horizontu je však klíčové změnit přístup k bytové politice a rozvíjet nájemní bydlení jako plnohodnotnou alternativu k vlastnickému bydlení. Tento model by mohl zmírnit tlak na realitní trh a učinit bydlení dostupnějším pro širší okruh lidí, včetně zranitelných skupin, jako je LGBTQ+ komunita.

Situace na trhu s bydlením v České republice je obecně složitá a vyžaduje cílené a systematické zásahy jak ze strany státu, tak ze strany soukromého sektoru. Pokud budou přijata efektivní opatření, může se dostupnost bydlení v Česku zlepšit. Bez těchto zásadních změn však zůstane bydlení pro mnoho lidí, včetně LGBTQ+ komunity, těžko dosažitelným cílem.

Zdroj: csu.gov.cz, hypoindex.cz, deloitte.com, freddiemac.com, fra.europa.eu, crisis.org.uk

Populární
články

„Že jsem adoptovaný, jsem se dozvěděl ve čtrnácti, kdy jsem mamce předložil několik důkazů,“ vypráví Victor, který prošel tranzicí
LIDÉ

„Že jsem adoptovaný, jsem se dozvěděl ve čtrnácti, kdy jsem mamce předložil několik důkazů,“ vypráví Victor, který prošel tranzicí

Autor: Irena Piloušková
Nebinární Alex dává svoji identitu (mimo jiné) do kontextu s neurodivergentním mozkem. Věří, že mu striktní kolonky muž/žena nedávají smysl také proto, že je na autistickém spektru
LIDÉ

„V tramvaji mě paní seřvala, že nemám oholené nohy.“ Alex v Česku nezapadá mezi ženy ani muže. „Kluci po mně během rande házeli kameny”

Autor: Veronika Košťálková
Na první pohled se Natron neliší od jiných jezer, ale zkuste si do něj na chvíli strčit ruku...
CESTOVÁNÍ

Jezero, které mění zvířata v kámen. Natron v Tanzánii je jedno z nejkrásnějších a zároveň nejsmrtelnějších míst na světě

Autor: Michal Černý
LUI BUSINESS

„Zdravotnictví je jen byznys, znovu chodit jsem začala jen díky své vůli. Ke změně života mi pomohl pobyt v buddhistickém klášteře,“ vzpomíná Eliška

Autor: Jan Witek Witek
Výsledky nejnovějšího průzkumu o situaci v LGBTQ+ komunitě nejsou nikterak příznivé
AKTUALITY

Násilí vůči LGBT lidem v Česku rychle roste a důvěra v politiky ještě rychleji klesá, ukazuje exkluzivní průzkum se smutnými výsledky

Autor: Michal Černý
V dnešní době již cukrovka nebývá jakkoliv limitující
TĚLO & MYSL

„Abych zhubnul, přestal jsem si píchat inzulín,“ vzpomíná diabetik Ivan na svůj boj s diabulimií, nemocí, o které se nemluví

Autor: Mirka Dobešová
Nick Vujicic je jednou z nejvýraznějších osobností nejen na poli motivačních řečníků, ale i křesťanských kazatelů
LIDÉ

Nemá ruce ani nohy, přesto pomáhá milionům lidí po celém světě: Příběh Nicka Vujicice, jednoho z nejlepších motivátorů současnosti

Autor: Michal Černý
Proces šedivění se dá urychlit stresem, zvolnění tempa ale bohužel opačný efekt nemá. I tak ale můžete pro svoji kštici leccos udělat
TĚLO & MYSL

Dá se zvrátit šedivění vlasů? Nebo aspoň zastavit řídnutí? „Dejte pozor na oleje a přehnané masírování,“ radí vlasová odbornice

Autor: Veronika Košťálková
Volba vhodného oblečení je v byznysu třeba
LUI BUSINESS

Úspěšní muži vědí, jak se správně obléknout: Zásadní módní pravidla, která by měl znát každý, kdo touží po kariéře a vyšším výdělku

Autor: Mirka Dobešová
Daniel Black, který sám sebe označuje za „detrans aktivistu“, ochotně chodí do médií jako pomyslný „odstrašující příklad“, k čemu může tranzice vést
AKTUALITY

Komu skutečně pomáhá „detrans aktivista“ Daniel Black? „Zmatení“ cis teenageři to nebudou

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop