Nehodlám spadat do kolonky transgender, kde jsou i psychicky narušení, nebinární a úchyláci převlečení za psa, říká Jarka Broki, jež bývala kdysi mužem
Jaroslava Brokešová se narodila jako Jiří Brokeš. Po vyučení na SOU Tesla v oboru elektromechanik nastoupila dvouletou základní vojenskou službu a následně uzavřela sňatek se svojí partnerkou Alenou, s níž měla dvě děti. V 90. letech se rozhodla pro změnu pohlaví, kterou podstoupila v roce 2003.
V roce 2004 se proslavila neúspěšným pokusem vstoupit do Armády České republiky, která ji odmítla přijmout kvůli její transsexualitě. Tento případ vyvolal mediální pozornost a otevřel diskusi o právech transgender osob v Česku. Po operaci se nějakou dobu potýkala se ztrátou zaměstnání a finančními problémy, ale nakonec se jí podařilo najít práci jako řidička tramvaje u Dopravního podniku hlavního města Prahy, kde pracuje úspěšně dodnes.
V roce 2016 si Jaroslava založila YouTube kanál, kde se pravidelně vyjadřuje ke všem možným tématům. V poslední době se vyjadřuje kriticky k současnému stavu transgender aktivismu a legislativním změnám umožňujícím změnu identity bez operace pohlaví.
V nedávném videu se pustila do nových pravidel umožňujících změnu identity bez operace pohlaví a kritizovala novodobé aktivisty. „Nehodlám spojovat svoji osobu pod jednotný pojem transgender, i když jsem před čtvrtstoletím podstoupila změnu pohlaví. Tohle tehdy nebylo domluvené, že budu spadat do nějaké škatulky transgenderů. Mezi psychicky narušené, nebinární a některé úchyláky převlečené za psa. Do tohoto by měla spadat i moje osoba, tak jsem se ozvala, že ne…,“ uvedla Brokešová.
Dále se kriticky vyjádřila k současnému politickému prostředí: „Tady je to stejně v hajzlu. Ústavní soud rozhodl a teď se budou politici hádat. Bude daleko větší nevraživost ve společnosti, než byla dřív. Politici na to mají ještě rok, ale už teď se nemohou shodnout, jak bude ochráněna bezpečnost většinové společnosti. To měli přemýšlet dřív, než to prošlo Ústavním soudem.“
Jaroslava také uvedla, že v případě, že bude nadále označována jako transgender, bude žádat stát o výjimku. „Jestli mě někdo bude pořád označovat jako transgender, tak víte, co já udělám. Budu žádat stát o výjimku, jelikož jsem byla přeoperována v roce 2003 a tohle ještě neplatilo. Takže na moji osobu se budou vztahovat stará pravidla. Pokud výjimku nedostanu, tak budu chtít mnohamilionové odškodnění a uvedení věcí do původního stavu. Já se s tím s*át nebudu,“ řekla rázně.
Nakonec s nadhledem dodala: „No, ale budu mít taky ještě další podmínku, protože oni to prý dělají z nohy. A jestli si myslí, že na to obětuji svoji nohu, tak to se pletou, vážení. Já budu mít podmínku, že budu chtít nohu tam toho dredatýho,nebo toho druhýho, toho vykulenýho. Tak z jejich nohou bych chtěla nechat udělat pinďoura.“