Na olympiádě v Paříži bude soutěžit minimálně 155 LGBTQ+ sportovců. „Budu reprezentovat odvahu být svým pravým já,“ říká jedna z olympioniček
Na olympijských hrách v Tokiu 2021 byl konečný počet LGBTQ+ sportovců 186, i když organizace Outsports tehdy původně přinesla seznam 120 jmen. Po zveřejnění totiž fanoušci, novináři i samotní sportovci poskytli ochotně další jména. A velmi podobně tento proces probíhá i letos. Organizace aktivně shromažďuje seznam queer sportovců, aby zajistila, že jsou zahrnuti všichni, kdo se veřejně identifikují jako LGBTQ+. Outsports to dělá hlavně proto, aby zvýšila viditelnost těchto sportovců, podpořila jejich reprezentaci a inspirovala další, kteří se mohou cítit být vylučováni ze společnosti.
Mezi letošní významné a nejvíce známé queer olympioniky patří britský skokan do vody Tom Daley, americká atletka Sha’Carri Richardson, profesionální basketbalistky Diana Taurasiová, Brittney Grinerová a Breanna Stewartová z týmu USA, a brazilský gymnasta Arthur Nory.
Jednou z prvních potvrzených queer olympioniček je americká rugbyová hráčka Stephanie Rovetti, bývalá basketbalová hvězda BYU (Univerzita Brighama Younga). Vyrůstala v Reně jako mormonka a její orientace byla v rozporu s její vírou. „Účast na olympijských hrách jako queer sportovkyně pro mě hodně znamená,“ řekla Rovetti. „Reprezentujete všechny komunity, jejichž jste součástí, a tato účast má na světové scéně hodně veliký význam. Pocházím z náboženského prostředí a doufám, že budu reprezentovat odvahu být svým pravým já.“
Letos je seznam queer sportovců převážně z oblastí, kde je být LGBTQ- legální a kulturně přijatelné, včetně Severní a Jižní Ameriky, západní a severní Evropy, Austrálie a Nového Zélandu. Země s největším počtem queer sportovců jsou USA (30), Brazílie (25), Austrálie (18), Velká Británie (10), Německo (9) a Nizozemsko (9).
Pokud se vám už tak zdá číslo 155 dostatečně vysoké, realita může být diametrálně odlišná. Někteří sportovci totiž požádali, aby nebyli na seznamu uvedeni kvůli možným konfliktům. Pokud však někdo neudělal veřejný coming out pro média, může být i tak na seznamu uveden, obzvláště pokud otevřeně žije svůj život jako queer na sociálních sítích.
Spoluzakladatel OutSports Cyd Zeigler i tak ale očekává, že počet queer sportovců na seznamu ještě poroste. Poznamenal, že stále více mužských sportovců odhaluje veřejně své pravé já díky zjištění, že jejich (týmoví) kolegové, kteří mají svůj coming out již za sebou, jsou fanoušky i médii přijímáni více, než si mysleli.
Pokud by vás zajímal kompletní seznam queer sportovců, třeba i pro to, abyste je mohli sledovat na sociálních sítích, pak ho najdete ZDE.