Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?
Kamila Fröhlichová
je již 13 let (tedy už od prvního ročníku) součástí týmu festivalu Prague Pride. Za jeho existence vystřídala vícero pozic – od PR až popřes šéfku produkce. Od loňského března je ředitelkou festivalu. Hlavní motivací je pro ni vytváření platformy pro setkávání queer lidí a otevírání LGBTQ+ témat směrem k veřejnosti. Již několik let pořádá také akci BOBR, která vznikla z potřeby mít queer party centrující lesby a podpořit lesbickou kulturu v širším slova smyslu. Nadcházející letní BOBR je naplánován na 9. srpna 2024 v rámci festivalu Prague Pride.
Foto: Kamila Fröhlichová, se svolením
Jiří Hromada
je herec a významná osobnost GLBT aktivismu již od devadesátých let. Kromě jiného patnáct let (do roku 2006) zastával funkci prezidenta celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí a předsedal Sdružení organizací homosexuálních občanů. Známý je také svou rolí poradce ministryně pro lidská práva. Za své aktivity byl mnohokrát oceňován. Například v roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT minoritu; v roce 2019 obdržel titul Maršál za celoživotní přínos LGBT+ komunitě od organizace Prague Pride. Byl také šéfredaktorem kulturně společenského časopisu pro gay a lesbickou komunitu SOHO revue (1992–1997) a měsíčníku Gayčko (1999–2000).
Foto: Alexandra Šnaid, se svolením
Lenka Králová
v rozhovorech V Tranzu ukazuje veřejnosti, že trans lidé jsou jako všichni ostatní. Sledovanost pořadu na YouTube už přesáhla 3 miliony zhlédnutí. Je členkou správní rady nadačního fondu Pride Business Forum, členkou vládního výboru pro práva LGBTI+ lidí a také členkou výboru spolku Transparent. Časopis Heroine jí udělil titul Moje Heroine a je držitelkou mediální ceny beProud. Živí se jako softwarová inženýrka a svůj volný čas nejraději tráví se synem a manželkou.
Foto: Lenka Králová, se svolením
Kryštof Stupka
si prošel neobyčejnou cestu: od dětství ve velmi konzervativním prostředí přes dlouhé covidové dny na Clubhousu a Twitteru až ke svému aktuálnímu postavení v LGBTQ+ aktivismu. S magisterským titulem z práv z pařížské Sciences Po a rolemi v různých iniciativách se stal klíčovou postavou v boji za práva LGBTQ+ osob v Česku. Jeho aktivity (nedávno třeba Queer All Year) dokazují jeho vášeň pro budování inkluzivní společnosti a byly oceněny i v zahraničí – naposledy cenou PrideInclusionAdvocate. Spolupracuje mimo jiné také s organizacemi jako Amnesty International CZ a Prague Pride. Kryštofovy životní hodnoty jsou rovnost a integrita.
Foto: Kateřina Holbová; QUEENDOM, se svolením
Filip Titlbach
je novinářem a autorem zpravodajsko-publicistického podcastu Studio N. Věnuje se politice, sociálním a menšinovým tématům. Jeho kniha Byli jsme tu vždycky (o tuzemské queer současnosti) získala doporučení poroty Magnesie Litery v kategorii Publicistika. Je zároveň držitelem nejprestižnějšího tuzemského LGBT+ ocenění bePROUD, získal několik rozhlasových cen a nominací na Novinářskou cenu a Křišťálovou lupu a za „vyvolání potřebné diskuze“ byl oceněn v anketě Genderman (Otevřená společnost).
Foto: Filip Titlbach, se svolením
Czeslaw Walek
se jako právník zaměřuje na lidská práva. Od počátku do roku 2015 byl ředitelem festivalu Prague Pride. Do roku 2022 byl předsedou spolku Prague Pride. Vedl program na podporu zaměstnavatelů ve vytváření pracovišť přátelských LGBTQ+ zaměstnancům. Stál u vzniku kampaně za manželství pro všechny – Jsme fér –, kterou stále vede. Od loňského roku je předsedou správní rady NF Pride Business Forum. Je známý také jako někdejší náměstek ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a do roku 2011 byl též ředitelem Sekce pro lidská práva ÚV ČR. Od velvyslanectví USA získal cenu lidských práv Alice Garrigue Masarykové.
Foto: Czeslaw Walek, se svolením