V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Kenneth Felts, narozený v roce 1930, strávil většinu svého života skrýváním své sexuální orientace kvůli společenským normám i pocitu studu, který v něm okolní společnost pěstovala. Ve svých 90 letech se ale rozhodl pro veřejný coming out, čímž získal nejen novou lásku, ale také inspiroval nespočet lidí po celém světě. Jak dokázal najít odvahu být sám sebou a jaké překážky musel na své cestě překonat? Přečtěte si úžasný příběh muže, který dokazuje, že na lásku a pravdu není nikdy pozdě.
Michal Černý Autor
18. 6. 2024

Kenneth Felts se narodil v roce 1930 v náboženské rodině v Kansasu. Již v raném věku si uvědomil svou sexuální orientaci, ale vzhledem k tehdejší společenské situaci a náboženskému zázemí se rozhodl tuto skutečnost tajit. Své dětství popisuje jako období vnitřního boje a osamělosti. „Že jsem gay mi bylo jasné už ve 12 letech. Nikdy jsem ale neplánoval to komukoliv říct,“ říká Kenneth. 

Ve svých dvaceti letech Kenneth potkal Philipa, svou první lásku. Krátkou dobu spolu žili, ale pocit studu přiměl Kennetha tento vztah ukončit. Byl to pro něj prý jeden z nejtěžších okamžiků života. Jeho láska k Philipovi však nikdy nezmizela, a i když se jejich cesty rozešly, vzpomínky na něj ho provázely celý život, což ještě později sehrálo svoji roli. 

Pár let po tomto rozchodu si našel přítelkyni, oženil se s ní a společně počali dceru. Snažil se tak vést život podle očekávání společnosti. Ačkoli chtěl být dobrým manželem a otcem, pocit neupřímnosti mu stále nahlodával mysl. Nakonec se rozvedl, avšak do jeho života přišla nová překážka ke zdolání – rakovina. S tou se pral až do roku 2019, kdy ji nakonec porazil. I díky tomu se Kenneth rozhodl napsat své paměti. A když se dostal k části, kde popisoval svůj vztah s Philipem, uvědomil si, že už nemůže dál žít ve lži. Ve věku 90 let se tak rozhodl prožít svůj coming out. Nejprve vše řekl své dceři a následně i celému světu skrze příspěvek na Facebooku.

Kennethovo přiznání, zejména díky jeho věku, vzbudilo obrovskou pozornost médií. Novináři se mu začali ozývat z celého světa, což způsobilo, že jeho příběh inspiroval nespočet lidí a stal se symbolem naděje pro starší generaci LGBTQ+ komunity. „Dělal jsem rozhovory v Tokiu, v Berlíně, v Paříži a na mnoha dalších místech. Chtěli rozhovor s tím starým mužem, který se rozhodl vylézt ze skříně a být autentickou osobou,“ komentuje dění Kenneth.

<Path> Lekce pravého mužství od spartských válečníků: jak získat sebevědomí a co se od obávaných bojovníků naučit o správném myšlení a jednání?Zdroj: history.com, wondriumdaily.com, cmuntz.hosted.uark.edu, greekreporter.com, dvojka.rozhlas.cz, irozhlas.cz

Následně se Kennethovi díky zveřejnění jeho příběhu ozval cizinec z New Jersey, kterému se podařilo najít jeho první velkou lásku Philipa, jenž ale byl už dva roky po smrti. I přesto byl Kenneth vděčný za to, že získal jeho fotografie a skrze rodinné příslušníky i vzpomínky. Přišlo ale další překvapení. Tento cizinec jménem Johnny ho pozval do Jersey na rande, což následně vedlo k vážnému vztahu. „Johnny a já jsme spolu teď dva roky. Je to důsledek mého coming outu, díky kterému jsem zjistil, že svět je vlastně velmi přívětivý a obsahuje mnoho lásky. Já ji našel právě v Johnnym.“ S Johnnym vstoupili do manželského svazku v červnu minulého roku. 

Po coming outu se Kenneth stal aktivním členem „The Center of Colfax“, největšího LGBTQ+ komunitního centra v okresu Colorado. Začal se věnovat umělecké tvorbě a jeho díla jsou nyní vystavena v Denver Art Museum. „Je to úžasný pocit, být součástí komunity a mít možnost vyjádřit své emoce prostřednictvím umění. A ještě chci říct jedno – nikdy není pozdě. Ať už jste jakkoliv staří, vždycky je tu šance na nový začátek a pravou lásku.

Dnes je Kenneth konečně šťastný a spokojený, což mohou vidět i jeho sledující na sociálních sítích, kde je velmi aktivní. 

Historický kontext 

Kennethův příběh je nejen osobním triumfem, ale také reflektuje širší historický kontext LGBTQ+ komunity v USA. Abychom plně pochopili, proč bylo pro Kennetha tak obtížné přiznat svou sexuální orientaci, je důležité se podívat na historické události a společenské normy, které formovaly životy LGBTQ+ lidí v průběhu 20. století.

Tipy redakce

LGBTQ+ komunita v první polovině 20. století

Ve 30., 40. a 50. letech minulého století byla homosexualita v USA široce stigmatizována a kriminalizována. Bylo běžné, že lidé s neheterosexuální orientací čelili diskriminaci, pronásledování a násilí. V mnoha státech byla homosexualita považována za duševní nemoc až do roku 1973, kdy ji Americká psychiatrická asociace odstranila ze seznamu duševních poruch.

Lidé jako Kenneth, kteří si uvědomovali svou sexuální orientaci již v mládí, čelili obrovskému tlaku skrývat svou identitu. Ve společnosti dominovaly heteronormativní hodnoty a LGBTQ+ jedinci často museli žít dvojí život, aby se vyhnuli sociálnímu a právnímu postihu.

Druhá světová válka a poválečná doba

Druhá světová válka přinesla do života LGBTQ+ komunity jisté paradoxy. Na jedné straně válka vedla k většímu sociálnímu kontaktu mezi lidmi stejného pohlaví, což některým umožnilo objevovat a vyjadřovat svou sexualitu. Na druhé straně však vojenské normy a pravidla proti „nevhodnému chování“ znamenaly, že homosexuální vojáci mohli čelit vyloučení a trestům. Po válce se mnoho veteránů vracelo do civilního života s novými zkušenostmi a často i s větší sebeuvědoměním. V této době začaly vznikat první moderní LGBTQ+ organizace, jako je Mattachine Society (založena v roce 1950) a Daughters of Bilitis (založena v roce 1955), které usilovaly o zlepšení práv a postavení homosexuálů.

Stonewallské nepokoje a gay práva

Klíčovým okamžikem v historii LGBTQ+ komunity byly Stonewallské nepokoje v roce 1969. Tyto nepokoje, které vypukly po policejním zásahu v gay baru Stonewall Inn v New Yorku, se staly symbolem odporu proti policejnímu násilí a diskriminaci. Stonewallské nepokoje vedly k zvýšené viditelnosti LGBTQ+ komunity a k založení mnoha aktivistických skupin, které bojovaly za práva homosexuálů.

V 70. a 80. letech se hnutí za práva gayů a leseb stala silnějšími a organizovanějšími. Byly přijaty první zákony na ochranu práv homosexuálů, ačkoli AIDS krize v 80. letech představovala další obrovskou výzvu pro LGBTQ+ komunitu. Krize však také vedla k posílení solidarity a k větší mobilizaci v boji za práva a zdravotní péči.

<Path> Symbol léta, Aperol Spritz, opět na scéně. Oblíbený nápoj, jenž chutná lidem po celém světě, přitom vznikl proto, aby chuť maskovalZdroj: theguardian.com, tourissimo.travel, memoriediangelina.com, harpers.co.uk

Nové milénium a současnost

Od 90. let se postavení LGBTQ+ komunity v USA postupně zlepšovalo. Byly přijaty zákony na ochranu před diskriminací na základě sexuální orientace a genderové identity, a v roce 2015 legalizoval Nejvyšší soud USA sňatky osob stejného pohlaví v celých Spojených státech.

Navzdory těmto úspěchům však LGBTQ+ lidé stále čelí výzvám, zejména v oblastech jako jsou trans práva, diskriminace a násilí. Kennethův příběh tak ukazuje, jak hluboké a trvalé mohou být důsledky homofobie a diskriminace, ale také to, jak důležité je bojovat za práva a přijetí všech lidí bez ohledu na jejich sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Kennethův coming out ve věku 90 let je symbolickým příkladem změny, kterou LGBTQ+ komunita prošla za poslední století. Od období, kdy byla homosexualita trestána zákonem, až po dobu, kdy může starší muž veřejně prohlásit svou lásku a být oslavován za svou odvahu. Jeho příběh je připomínkou toho, že boj za práva a přijetí není nikdy u konce, ale také toho, že láska a pravda nakonec vítězí.

Zdroj: cbsnews.com, FB Kenneth Felts / Se svolením, pbs.org, YT Upworthy / Se svolením

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop