Že mají muži vyšší platy? V těchto potřebných, ale mizerně ohodnocených profesích to určitě neplatí
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Že mají muži vyšší platy? V těchto potřebných, ale mizerně ohodnocených profesích to určitě neplatí

I když se obecně předpokládá, že muži mají výhodu vyšších platů, i oni se potýkají s finančními a společenskými výzvami v profesích, které jsou zásadní pro fungování společnosti. Pojďme se podívat aspoň na pár takových, jejichž význam je sice nepopiratelný, ale přesto jsou stále mizerně placené a často i extrémně fyzicky či psychicky náročné.
Michal Černý Autor
7. 6. 2024

Mnoho profesí nabízí příležitosti k osobnímu růstu, smysluplné práci a vytváření silných mezilidských vztahů. Pracovníci v níže uvedených oblastech mnohdy nacházejí hluboké uspokojení a smysl života, což je nesmírně hodnotné. Práce v některých z nich také poskytuje příležitost k rozvoji důležitých dovedností, jako jsou komunikace, empatie a péče o druhé. Avšak zároveň jsou mnohdy časově, fyzicky i emočně náročné. 

A i přes to všechno stále jako společnost přijímáme fakt, že platové ohodnocení v těchto oborech je zcela nedostatečné. Proč?

Zdravotní bratři

Průměrný čistý plat: 22-25 000 Kč měsíčně

Zdravotní bratři jsou páteří zdravotnického systému. Každodenně se setkávají s náročnými fyzickými úkoly, jako je zvedání a přenášení pacientů, dlouhé hodiny na nohou a práce v nepřetržitém provozu. Jejich práce zahrnuje ošetřování pacientů, administrativní úkoly a mnohdy i poskytování emocionální podpory rodinám pacientů. Přesto je jejich průměrný plat žalostně nízký.

Muži v této profesi často čelí stereotypu, že péče o nemocné je spíše ženská práce. Navíc mohou být vnímáni jako fyzicky silnější, což je často využíváno při náročnějších fyzických úkolech. V mnoha nemocnicích musí zdravotní bratři zvládat nejen běžnou péči, ale také rychle reagovat na akutní situace, což vyžaduje vysokou úroveň odbornosti a schopnost pracovat pod tlakem. Zajímavostí určitě je, že přibližně třetinu všech zdravotních bratrů v americké armádě tvoří muži, což je velmi vysoké číslo ve srovnání s 4,9 % zdravotních bratrů mezi civilisty.

Učitelé a pracovníci v mateřských školkách

Průměrný čistý plat: 30-35 000 Kč měsíčně

Učitelé a pracovníci v mateřských školkách hrají klíčovou roli ve formování budoucích generací. Nelze ani úplně popsat to, jakým způsobem charakter každého vyučujícího ovlivňuje jednotlivé životy studentů. Učitelé často čelí přeplněným třídám, administrativnímu přetížení, nedostatku moderních učebních pomůcek a neustále rostoucím požadavkům na profesní rozvoj. Pracovníci v mateřských školkách se denně starají o malé děti, což vyžaduje neustálou pozornost, trpělivost a kreativitu. Přesto jsou platy v těchto profesích nízké a neodpovídají významu ani náročnosti práce.

<Path> Přirozený make-up pro muže? Stačí pár triků a chytrých produktů a můžete vyrazitZdroj:

Muži v této profesi často přinášejí odlišné perspektivy a přístupy k výuce a péči o děti. Jejich přítomnost může pozitivně ovlivnit dynamiku ve třídě a nabídnout dětem různé vzory chování. Podle výzkumů má přítomnost mužů ve vzdělávacím prostředí pozitivní vliv na genderovou rovnost a rozvoj dětí. 

Tipy redakce

Sociální pracovníci a pečovatelé

Průměrný čistý plat: 20-25 000 Kč měsíčně

Sociální pracovníci a pečovatelé se denně setkávají s nejzranitelnějšími členy společnosti. Práce zahrnuje pomoc lidem ve všech vrstvách i věkových kategoriích společnosti, což je nejen emocionálně náročné, ale také fyzicky vyčerpávající. Často pracují v podmínkách nikdy nekončícího stresu, s neustálým kontaktem s traumatizovanými jedinci a taktéž se potýkají s enormní administrativní zátěží.

Muži v této profesi čelí podobným předsudkům jako v obecném zdravotnictví, tedy že díky své jemnosti a empatii jsou pro tuto činnost vhodnější spíše ženy. Sociální pracovníci mají vysokou míru vyhoření kvůli emocionální zátěži a stresu spojenému s prací. V mnoha případech mohou působit jako prostředníci mezi rodinami a státními institucemi, což vyžaduje vysokou míru diplomacie a komunikačních dovedností.

Zajímavostí je, že pečovatelské služby jsou často závislé na státních dotacích a charitativních organizacích, což může ovlivňovat stabilitu pracovních míst.

Domácí pomocníci a veřejné úklidové služby

Průměrný čistý plat: 20 000 Kč měsíčně

Soukromí domácí pomocníci a agenturou vyslaní lidé často pracují v nejistých podmínkách, s nepravidelnými pracovními hodinami a bez stabilních pracovních smluv. Ačkoliv je tato práce fyzicky náročná a vyžaduje pečlivost a pozornost k detailům, je obecně považována za podřadnou. V některých kulturách je ale naopak vysoce ceněna a respektována, což kontrastuje s jejich postavením v mnoha západních společnostech. To platí i pro nás. Pro zajímavost, v Japonsku jsou domácí pomocníci často považováni za jednu z nejdůležitějších součástí rodiny.

<Path> Pravidla úspěchu podle ředitele modelingové agentury Pavla Višňovského: "Práci musíte dělat srdcem a žít pro ni, pokud v ní chcete být úspěšní!"Zdroj:

Popeláři jsou jednou z nejvíce odsuzovaných prací, která je ale zároveň jedna z nejvíce potřebných. Přemýšleli jste někdy nad tím, co se bude dít, když vám popeláři nevyvezou popelnice týden, dva týdny...? Jejich práce je navíc fyzicky náročná, vyžaduje časné vstávání a činnost v často nepříznivých podmínkách, myšleno je především počasí. 

Muži v tomto oboru tvoří většinu pracovní síly. Práce popeláře je náročná nejen fyzicky, ale také z hlediska zdravotních rizik spojených s manipulací s odpadem. Popeláři také hrají nezastupitelnou roli během krizových situací, jako jsou přírodní katastrofy, kdy je potřeba rychle odstraňovat odpad a trosky, aby se předešlo dalšímu šíření nemocí a znečištění.

Tipy redakce

Kosmetici a vizážisté

Průměrný čistý plat: 20 000 Kč měsíčně

Kosmetika a vizážistika byly dříve považovány za tradičně ženské profese, ale vzhledem k růstu poptávky mužů po těchto službách se začalo v tomto oboru prosazovat více a více mužských pracovníků. To zahrnuje nejen tradiční holičství, ale také služby jako manikúra, pedikúra, péče o pleť a další estetické procedury. Dnes si tak mnoho lidí nedokáže bez takto specializovaného barber shopu život ve městě ani představit.

Muži jsou dnes v kosmetickém průmyslu často vyhledáváni pro svou preciznost a kreativitu, což jim umožňuje vybudovat si loajální klientelu a získat uznání ve světě módy a krásy.

Mužská poptávka po kvalitní péči o vlasy, vousy a v podstatě celý obličej roste, takže aspoň jeden barber shop najdete dnes v každém větším městě. Už jste jej někdy využili?
Foto: Adobe Stock

Výzvy a příležitosti

Aby se zlepšila situace v těchto profesích, a to pro všechny, je nezbytné zvýšit povědomí o jejich hodnotě a prosazovat spravedlivější finanční ohodnocení. Je také důležité bojovat proti stereotypům a předsudkům, které mohou bránit lidem ve vstupu do těchto profesí. Vzdělávací kampaně a programy zaměřené na zvyšování povědomí o důležitosti těchto prací mohou pomoci změnit veřejné vnímání a přilákat více lidí do jednotlivých oborů. 

Je na čase, abychom jako společnost začali více investovat do těch, kteří se starají o naše zdraví, vzdělání a blaho. Jen tak můžeme zajistit, že tito pracovníci budou mít nejen dostatečné finanční zajištění, ale také pocit uznání a respektu, který si rozhodně zaslouží.

Zdroj: gem-report-2017.unesco.org, czso.cz, medical-uniforms.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop