Že mají muži vyšší platy? V těchto potřebných, ale mizerně ohodnocených profesích to určitě neplatí
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Že mají muži vyšší platy? V těchto potřebných, ale mizerně ohodnocených profesích to určitě neplatí

I když se obecně předpokládá, že muži mají výhodu vyšších platů, i oni se potýkají s finančními a společenskými výzvami v profesích, které jsou zásadní pro fungování společnosti. Pojďme se podívat aspoň na pár takových, jejichž význam je sice nepopiratelný, ale přesto jsou stále mizerně placené a často i extrémně fyzicky či psychicky náročné.
Michal Černý Autor
7. 6. 2024

Mnoho profesí nabízí příležitosti k osobnímu růstu, smysluplné práci a vytváření silných mezilidských vztahů. Pracovníci v níže uvedených oblastech mnohdy nacházejí hluboké uspokojení a smysl života, což je nesmírně hodnotné. Práce v některých z nich také poskytuje příležitost k rozvoji důležitých dovedností, jako jsou komunikace, empatie a péče o druhé. Avšak zároveň jsou mnohdy časově, fyzicky i emočně náročné. 

A i přes to všechno stále jako společnost přijímáme fakt, že platové ohodnocení v těchto oborech je zcela nedostatečné. Proč?

Zdravotní bratři

Průměrný čistý plat: 22-25 000 Kč měsíčně

Zdravotní bratři jsou páteří zdravotnického systému. Každodenně se setkávají s náročnými fyzickými úkoly, jako je zvedání a přenášení pacientů, dlouhé hodiny na nohou a práce v nepřetržitém provozu. Jejich práce zahrnuje ošetřování pacientů, administrativní úkoly a mnohdy i poskytování emocionální podpory rodinám pacientů. Přesto je jejich průměrný plat žalostně nízký.

Muži v této profesi často čelí stereotypu, že péče o nemocné je spíše ženská práce. Navíc mohou být vnímáni jako fyzicky silnější, což je často využíváno při náročnějších fyzických úkolech. V mnoha nemocnicích musí zdravotní bratři zvládat nejen běžnou péči, ale také rychle reagovat na akutní situace, což vyžaduje vysokou úroveň odbornosti a schopnost pracovat pod tlakem. Zajímavostí určitě je, že přibližně třetinu všech zdravotních bratrů v americké armádě tvoří muži, což je velmi vysoké číslo ve srovnání s 4,9 % zdravotních bratrů mezi civilisty.

Učitelé a pracovníci v mateřských školkách

Průměrný čistý plat: 30-35 000 Kč měsíčně

Učitelé a pracovníci v mateřských školkách hrají klíčovou roli ve formování budoucích generací. Nelze ani úplně popsat to, jakým způsobem charakter každého vyučujícího ovlivňuje jednotlivé životy studentů. Učitelé často čelí přeplněným třídám, administrativnímu přetížení, nedostatku moderních učebních pomůcek a neustále rostoucím požadavkům na profesní rozvoj. Pracovníci v mateřských školkách se denně starají o malé děti, což vyžaduje neustálou pozornost, trpělivost a kreativitu. Přesto jsou platy v těchto profesích nízké a neodpovídají významu ani náročnosti práce.

<Path> Český fotograf Petr Müller se k fotografování dostal náhodou, jeho snímky se však již objevily i na stránkách italského VogueZdroj:

Muži v této profesi často přinášejí odlišné perspektivy a přístupy k výuce a péči o děti. Jejich přítomnost může pozitivně ovlivnit dynamiku ve třídě a nabídnout dětem různé vzory chování. Podle výzkumů má přítomnost mužů ve vzdělávacím prostředí pozitivní vliv na genderovou rovnost a rozvoj dětí. 

Tipy redakce

Sociální pracovníci a pečovatelé

Průměrný čistý plat: 20-25 000 Kč měsíčně

Sociální pracovníci a pečovatelé se denně setkávají s nejzranitelnějšími členy společnosti. Práce zahrnuje pomoc lidem ve všech vrstvách i věkových kategoriích společnosti, což je nejen emocionálně náročné, ale také fyzicky vyčerpávající. Často pracují v podmínkách nikdy nekončícího stresu, s neustálým kontaktem s traumatizovanými jedinci a taktéž se potýkají s enormní administrativní zátěží.

Muži v této profesi čelí podobným předsudkům jako v obecném zdravotnictví, tedy že díky své jemnosti a empatii jsou pro tuto činnost vhodnější spíše ženy. Sociální pracovníci mají vysokou míru vyhoření kvůli emocionální zátěži a stresu spojenému s prací. V mnoha případech mohou působit jako prostředníci mezi rodinami a státními institucemi, což vyžaduje vysokou míru diplomacie a komunikačních dovedností.

Zajímavostí je, že pečovatelské služby jsou často závislé na státních dotacích a charitativních organizacích, což může ovlivňovat stabilitu pracovních míst.

Domácí pomocníci a veřejné úklidové služby

Průměrný čistý plat: 20 000 Kč měsíčně

Soukromí domácí pomocníci a agenturou vyslaní lidé často pracují v nejistých podmínkách, s nepravidelnými pracovními hodinami a bez stabilních pracovních smluv. Ačkoliv je tato práce fyzicky náročná a vyžaduje pečlivost a pozornost k detailům, je obecně považována za podřadnou. V některých kulturách je ale naopak vysoce ceněna a respektována, což kontrastuje s jejich postavením v mnoha západních společnostech. To platí i pro nás. Pro zajímavost, v Japonsku jsou domácí pomocníci často považováni za jednu z nejdůležitějších součástí rodiny.

<Path> Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?Zdroj: Honza Musil, Jakub Bialý, instagramové profily @musilhonza @novanadeje_porad a @kubo_bubo, Zalando, redakce

Popeláři jsou jednou z nejvíce odsuzovaných prací, která je ale zároveň jedna z nejvíce potřebných. Přemýšleli jste někdy nad tím, co se bude dít, když vám popeláři nevyvezou popelnice týden, dva týdny...? Jejich práce je navíc fyzicky náročná, vyžaduje časné vstávání a činnost v často nepříznivých podmínkách, myšleno je především počasí. 

Muži v tomto oboru tvoří většinu pracovní síly. Práce popeláře je náročná nejen fyzicky, ale také z hlediska zdravotních rizik spojených s manipulací s odpadem. Popeláři také hrají nezastupitelnou roli během krizových situací, jako jsou přírodní katastrofy, kdy je potřeba rychle odstraňovat odpad a trosky, aby se předešlo dalšímu šíření nemocí a znečištění.

Tipy redakce

Kosmetici a vizážisté

Průměrný čistý plat: 20 000 Kč měsíčně

Kosmetika a vizážistika byly dříve považovány za tradičně ženské profese, ale vzhledem k růstu poptávky mužů po těchto službách se začalo v tomto oboru prosazovat více a více mužských pracovníků. To zahrnuje nejen tradiční holičství, ale také služby jako manikúra, pedikúra, péče o pleť a další estetické procedury. Dnes si tak mnoho lidí nedokáže bez takto specializovaného barber shopu život ve městě ani představit.

Muži jsou dnes v kosmetickém průmyslu často vyhledáváni pro svou preciznost a kreativitu, což jim umožňuje vybudovat si loajální klientelu a získat uznání ve světě módy a krásy.

Mužská poptávka po kvalitní péči o vlasy, vousy a v podstatě celý obličej roste, takže aspoň jeden barber shop najdete dnes v každém větším městě. Už jste jej někdy využili?
Foto: Adobe Stock

Výzvy a příležitosti

Aby se zlepšila situace v těchto profesích, a to pro všechny, je nezbytné zvýšit povědomí o jejich hodnotě a prosazovat spravedlivější finanční ohodnocení. Je také důležité bojovat proti stereotypům a předsudkům, které mohou bránit lidem ve vstupu do těchto profesí. Vzdělávací kampaně a programy zaměřené na zvyšování povědomí o důležitosti těchto prací mohou pomoci změnit veřejné vnímání a přilákat více lidí do jednotlivých oborů. 

Je na čase, abychom jako společnost začali více investovat do těch, kteří se starají o naše zdraví, vzdělání a blaho. Jen tak můžeme zajistit, že tito pracovníci budou mít nejen dostatečné finanční zajištění, ale také pocit uznání a respektu, který si rozhodně zaslouží.

Zdroj: gem-report-2017.unesco.org, czso.cz, medical-uniforms.cz

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop