Čeká aplikaci Duolingo masivní odliv uživatelů? Příčinou by mohlo být nedávné odstranění LGBTQ+ témat z jejího obsahu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Čeká aplikaci Duolingo masivní odliv uživatelů? Příčinou by mohlo být nedávné odstranění LGBTQ+ témat z jejího obsahu

Je Duolingo jednou z vašich nejoblíbenějších kratochvílí? Jste zároveň zapálení podporovatelé nebo členové queer komunity? Pak vás asi bude zajímat, že tato celosvětově oblíbená jazyková aplikace odstranila v Rusku veškeré odkazy a reference na to, co Moskva nazývá „netradičními sexuálními vztahy“. Stalo se tak poté, co byla varována ruským regulátorem komunikací ohledně publikování LGBTQ+ obsahu, který je v této zemi klasifikován jako „extremismus“. Jak se k odstranění obsahu Duolingo vyjádřilo?
Michal Černý Autor
6. 6. 2024

V loňském roce Rusko zavedlo další omezení na propagaci „LGBTQ+ propagandy“, což prakticky a jednoduše znamená, že pod pohrůžkou trestu nesmíte na veřejnosti projevovat či podporovat jakékoliv jiné sexuální zaměření než heterosexuální. Sám ruský prezident Vladimir Putin vykresluje takové chování jako důkaz morálního úpadku západních zemí.

Roskomnadzor, ruský regulátor komunikací, v návaznosti na tato rozhodnutí napsal vedení jazykové aplikace Duolingo varovný dopis, ve kterém náležitě upozornil na přítomnost materiálů propagujících netradiční sexuální vztahy. 

Podporujeme práva LGBTQ+ a věříme v normalizaci LGBTQ+ reprezentace v našem obsahu. Bohužel, místní zákony nám zakazují zahrnovat určitý obsah v Rusku. Posláním Duolinga je rozšiřovat přístup ke kvalitnímu vzdělání po celém světě a jsme odhodláni udržet přístup k našemu produktu všude tam, kde je to legální,“ uvedl mluvčí společnosti Duolingo, jejíž aplikaci aktuálně používá více než půl miliardy uživatelů po celém světě. 

Společnost Duolingo poslala Roskomnadzoru dopis v reakci, ve kterém potvrdila, že odstranila materiály propagující netradiční sexuální vztahy ze své výukové aplikace,“ citovaly ruské zpravodajské agentury Roskomnadzor v úterý.

Rusko již dříve označilo „LGBTQ+ hnutí“ za extremistické a ty, kteří ho podporují, za teroristy, čímž otevřelo cestu k vážným trestním případům proti queer lidem a jejich zastáncům. Tamní soudy už v rámci trestů udělily několik vysokých pokut, například i online distributorům filmům.

<Path> „Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminacíZdroj: lui.cz, hrw.org, out.com, washingtonblade.com, Press Service for St. Petersburg Courts, Facebookový profil Sphere Foundation

Podle průzkumu veřejného mínění provedeného nezávislým Levada Centrem v roce 2021 je více než 80 % Rusů proti legalizaci sňatků osob stejného pohlaví a více než 60 % schvaluje zákon proti LGBTQ+ propagandě. Tento postoj je důsledkem dlouhodobé kampaně ruské vlády a státních médií, která vykreslují queer osoby jako hrozbu pro tradiční rodinné hodnoty a národní bezpečnost.

Tipy redakce

Mezinárodní komunita, včetně Evropské unieSpojených států, opakovaně kritizovala Rusko za porušování lidských práv LGBTQ+ osob. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Organizace spojených národů (OSN) vyzvaly Rusko, aby zrušilo diskriminační zákony a zajistilo ochranu práv všech občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci nebo genderovou identitu. Jak ale vidno, to se zatím neděje a v dohledné době ani dít zřejmě nebude. 

Myslíte si, že bude mít odstranění LGBTQ+ obsahu v Rusku nějaký dopad na uživatele Duolinga v ostatních zemích světa? Používáte tuto aplikaci a budete i nadále? 

Zdroj: nbcnews.com, levada.ru, businessofapps.com

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop