Čeká aplikaci Duolingo masivní odliv uživatelů? Příčinou by mohlo být nedávné odstranění LGBTQ+ témat z jejího obsahu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Čeká aplikaci Duolingo masivní odliv uživatelů? Příčinou by mohlo být nedávné odstranění LGBTQ+ témat z jejího obsahu

Je Duolingo jednou z vašich nejoblíbenějších kratochvílí? Jste zároveň zapálení podporovatelé nebo členové queer komunity? Pak vás asi bude zajímat, že tato celosvětově oblíbená jazyková aplikace odstranila v Rusku veškeré odkazy a reference na to, co Moskva nazývá „netradičními sexuálními vztahy“. Stalo se tak poté, co byla varována ruským regulátorem komunikací ohledně publikování LGBTQ+ obsahu, který je v této zemi klasifikován jako „extremismus“. Jak se k odstranění obsahu Duolingo vyjádřilo?
Michal Černý Autor
6. 6. 2024

V loňském roce Rusko zavedlo další omezení na propagaci „LGBTQ+ propagandy“, což prakticky a jednoduše znamená, že pod pohrůžkou trestu nesmíte na veřejnosti projevovat či podporovat jakékoliv jiné sexuální zaměření než heterosexuální. Sám ruský prezident Vladimir Putin vykresluje takové chování jako důkaz morálního úpadku západních zemí.

Roskomnadzor, ruský regulátor komunikací, v návaznosti na tato rozhodnutí napsal vedení jazykové aplikace Duolingo varovný dopis, ve kterém náležitě upozornil na přítomnost materiálů propagujících netradiční sexuální vztahy. 

Podporujeme práva LGBTQ+ a věříme v normalizaci LGBTQ+ reprezentace v našem obsahu. Bohužel, místní zákony nám zakazují zahrnovat určitý obsah v Rusku. Posláním Duolinga je rozšiřovat přístup ke kvalitnímu vzdělání po celém světě a jsme odhodláni udržet přístup k našemu produktu všude tam, kde je to legální,“ uvedl mluvčí společnosti Duolingo, jejíž aplikaci aktuálně používá více než půl miliardy uživatelů po celém světě. 

Společnost Duolingo poslala Roskomnadzoru dopis v reakci, ve kterém potvrdila, že odstranila materiály propagující netradiční sexuální vztahy ze své výukové aplikace,“ citovaly ruské zpravodajské agentury Roskomnadzor v úterý.

Rusko již dříve označilo „LGBTQ+ hnutí“ za extremistické a ty, kteří ho podporují, za teroristy, čímž otevřelo cestu k vážným trestním případům proti queer lidem a jejich zastáncům. Tamní soudy už v rámci trestů udělily několik vysokých pokut, například i online distributorům filmům.

<Path> Podívejte se, jak bydlí Pavel a Robert Černí, kteří si zařídili venkovské bydlení snů v provensálském styluZdroj: Ondřej Kubáček

Podle průzkumu veřejného mínění provedeného nezávislým Levada Centrem v roce 2021 je více než 80 % Rusů proti legalizaci sňatků osob stejného pohlaví a více než 60 % schvaluje zákon proti LGBTQ+ propagandě. Tento postoj je důsledkem dlouhodobé kampaně ruské vlády a státních médií, která vykreslují queer osoby jako hrozbu pro tradiční rodinné hodnoty a národní bezpečnost.

Tipy redakce

Mezinárodní komunita, včetně Evropské unieSpojených států, opakovaně kritizovala Rusko za porušování lidských práv LGBTQ+ osob. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Organizace spojených národů (OSN) vyzvaly Rusko, aby zrušilo diskriminační zákony a zajistilo ochranu práv všech občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci nebo genderovou identitu. Jak ale vidno, to se zatím neděje a v dohledné době ani dít zřejmě nebude. 

Myslíte si, že bude mít odstranění LGBTQ+ obsahu v Rusku nějaký dopad na uživatele Duolinga v ostatních zemích světa? Používáte tuto aplikaci a budete i nadále? 

Zdroj: nbcnews.com, levada.ru, businessofapps.com

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop