LGBTQ+ politici a jejich vliv na vnímání queer komunity. Mohou volby v tomto ohledu něco změnit?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

LGBTQ+ politici a jejich vliv na vnímání queer komunity. Mohou volby v tomto ohledu něco změnit?

Ačkoliv se volby do Evropského parlamentu blíží rychlostí světla, zejména v Česku to není, až na vyostřené televizní debaty, nijak výrazně poznat. Každých pět let nás politici přesvědčují, že jsou i tyto volby pro naše životy důležité, nás to ale nijak výrazně netrápí, vždyť volební účast zatím nikdy nepřekročila hranici 30 %. Letos by se to ale mohlo konečně prolomit, neboť debata o vlivu směrnic, zákonů a různých doporučení, které z vedení EU v posledních letech přichází, je stále více intenzivní. Zejména na tématech jako Green Deal nebo migrační pakt vidíme, že volba lidí, kteří o těchto a dalších důležitých věcech rozhodují, je nesmírně důležitá pro směřování všech zemí EU. A týká se to samozřejmě i otázek LGBTQ+ komunity. Jak moc je ale důležité, když ve vedení státu či institucí jako je EU, jsou lidé, kteří nejenže tuto komunitu veřejně podporují, ale sami do ní patří? Odpověď můžeme poskytnout rovnou – je to velmi důležité.
Michal Černý Autor
3. 6. 2024

Když se politici tzv. „vyoutují“, ukazují odvahu a autenticitu, což může být pro voliče dost důležité. Takový krok může zvýšit důvěru lidí v daného politika, protože vidí, že je ochoten být otevřený a postavit se předsudkům čelem. Navíc to otvírá dveře pro širší dialog o LGBTQ+ otázkách. Média a veřejnost se víc zajímají o příběhy těchto politiků, čímž se zvyšuje povědomí o LGBT problémech a právech. Tenhle větší zájem může vést k větší akceptaci LGBTQ+ lidí ve společnosti, protože veřejnost je konfrontována s příběhy a zkušenostmi, které by jinak neznali.

Otevřeně LGBTQ+ politici mohou být také vzory pro mladé lidi, kteří se potýkají se svou identitou. Vidět někoho, kdo je (relativně) úspěšný a otevřený ohledně své orientace, může být enormně povzbudivé a inspirativní. Mladí lidé tak mohou získat větší sebevědomí a pocit sounáležitosti, což je nesmírně důležité pro jejich duševní zdraví a osobní rozvoj.

No a když už jsme u Evropy, podívejme se v krátkosti na pár místních příkladů, kdy to byli právě vrcholní LGBTQ+ politici, jenž dokázali prorazit „ledovec odporu“ a díky své odvaze a píli pomohli této komunitě nejen ve své zemi, ale v podstatě na celém kontinentu.

Queer Evropa

Jóhanna Sigurðardóttir, první otevřeně homosexuální premiérka na světě, působila jako premiérka Islandu od roku 2009 do roku 2013, kdy byla tato země v procesu přijímání do EU (což bylo nakonec zastaveno). Její veřejný coming out a následné působení ve vysoké politické funkci pomohlo výrazně změnit vnímání LGBTQ+ komunity na Islandu a přispělo k tamním pozitivním změnám v oblasti jejích práv. Pod jejím vedením byl v roce 2010 přijat zákon o registrovaném partnerství, který umožnil plná manželská práva.

<Path> „Trans lidé tu mají perfektní podmínky, sterilizace nikdy neměla být politické téma,“ říká vizážistka a trans žena Nikol PavelčíkováZdroj: redakce

Xavier Bettel, premiér Lucemburska mezi lety 2013 a 2023, je dalším významným příkladem politika, který se otevřeně přiznal ke své homosexuální orientaci, a jehož osobní příběh, zejména pak sňatek s partnerem v roce 2015, přitáhl mezinárodní pozornost a zvýšil povědomí o LGBTQ+ otázkách nejen v Lucembursku, ale i v celé Evropě. Škoda jen, že právě toto bylo období, kdy započala migrační krize a veškerá další témata tak byla dočasně utlumena.

Tipy redakce

A nakonec si uveďme příklad Lea Varadkara, bývalého premiéra Irska, který svůj coming out uskutečnil opět v roce 2015, krátce před referendem o manželství osob stejného pohlaví. Jeho otevřenost a podpora LGBTQ+ práv výrazně přispěla k uskutečnění referenda a následné legalizaci manželství pro všechny.

Těch příběhů je samozřejmě více, nicméně právě tyto „premiérské“ ukazují mnohem lépe, jak moc důležité je pro určitou část občanů (případně voličů) mít ve vrcholné funkci své „otevřené“ zastoupení. A jak jsme na tom my?

Queer Česko

V Česku je tahle otázka lehce komplikovanější, neboť homosexualita, případně jiná a méně tradiční příslušnost k LGBTQ+ komunitě, je u nás ještě stále jakési stigma, které může politikovi v jistém ohledu spíše ublížit, hlavně pokud zvolí nepříliš příznivou formu svého coming outu. Případně úplně nepomáhá ani fakt, že díky této stigmatizaci se lidé často zdráhají naplno vyjevit „svou barvu“, což má za následek i jistou formu voličské nedůvěry.

Dobrým příkladem budiž bývalý předseda strany Zelených Matěj Stropnický, který v roce 2017 pár dní před otevřením volebních místností přišel se zcela překvapivým odhalením, že je gay. Věc, o které se dlouhodobě spekulovalo, v ten moment působila spíše jako snaha tonoucího se chytit hodně tenkého stébla, a tak to taky dopadlo. Jeho „marketingový“ coming out nezapůsobil prakticky na nikoho a dokonce díky tomu ztratil i mnoho svých voličů. Bohužel tento přístup napomohl k přesvědčení mnoha lidí, že homosexualita spíše moderní trend, kterým se lidé chlubí, aby zaujali pozornost. 

Že coming out není v místní politice jednoduchá záležitost zjistila i Karla Šlechtová, bývalá politička za hnutí ANO 2011, která vždy LGBTQ+ komunitu hlasitě podporovala, a dokonce prohlásila, že gay a lesbická komunita je i její komunita. „V politice jsou spíš vidět lokty než to, s kým spíte. Samozřejmě to má vliv na postoje především kolegů poslanců, někteří mě přestali zdravit, někteří mi říkají, že jsem gay mezi lesbami,“ řekla v roce 2021 před svým koncem v politice pro server idnes.cz

Jedním z prvních příkladů, že politický coming out v Česku může proběhnout víceméně hladce, je podnikatel Petr Stuchlík, jenž byl jeden čas vážným kandidátem na pražského primátora. V roce 2018, když se konal Prague Pride, poskytl serveru Aktualne.cz rozhovor, kde se rozpovídal o tom, že chce být pro veřejnost plně transparentní, a to včetně faktu, že je homosexuál. I to bylo, jako v případě Matěje Stropnického, těsně před volbami (v tomhle případě několik týnů), avšak díky tomu, že ke svému coming outu zvolil tuto akci, nebylo to veřejností vnímáno tak nuceně, ale spíše jako projev tamní euforie a nadšení. Nicméně tento „předvolební trend“ se nevyplatil ani jemu, neboť primátorem se nakonec nestal.

<Path> „Teplí museli z domu, tak jsem chtěla být většinová,“ popisuje cestu ke coming outu nevidomá Romana z Talentu. Dnes plánuje rodinu s partnerkouZdroj: Redakce/Romana Hladišová

Skvělým příkladem toho, že když člověk nemá strach, jde (skoro) všechno, je herec a dabér (a následně i politik) Jiří Hromada, který byl u toho, když se různá sdružení a spolky homosexuálů sdružily do organizace SOHO (1991). Taktéž hrál významnou roli u vzniku nástupnické Gay Iniciativy (2000). Pracoval sedm let jako šéfredaktor časopisu SOHO revue, i v dalších časopisech pro informování veřejnosti. V porevoluční době (1990) ho Hnutí pro rovnoprávnost homosexuálních občanů (HRHO) navrhlo jako kandidáta na poslance Federálního shromáždění. Kandidoval za Hnutí za občanské svobody (HOS). „Nešlo ani tak o to, abych se stal poslancem, ale abychom se jako hnutí zviditelnili a to se v kampani podařilo," komentuje to dnes.

Hromadova práce a veřejné vystupování přispěly k výraznému posunu vnímání LGBTQ+ komunity v České republice. Jeho aktivismus pomohl zvýšit povědomí o LGBTQ právech a přispěl k přijetí zákona o registrovaném partnerství v roce 2006.

I díky jeho práci, ale i coming outům jeho politických kolegů, byť byly jakékoliv, je tak dnes pro české politiky mnohem jednodušší se nebát o své orienatci mluvit, anebo ji výrazně podporovat. Což platí i pro voliče, kteří se zase nebojí tyto politiky poslat do sněmovny. Nejlepším příkladem tak budiž Pirátská strana, která je v oblasti LGBTQ+ práv nejaktivnější ze všech a ve sněmovně je prosazují už téměř 7 let, v komunální politice o něco déle. 

Na konec můžeme zmínit třeba i Osamu Okamuru, architekta a urbanistu, jenž aktuálně kandiduje do Europarlamentu za Zelené, a který se o své homosexuální orientaci nebojí veřejně mluvit. Jeho první veřejný coming out přišel na Prague Pride v roce 2017, mnohem více se o něm mluvilo ale až v souvislosti v dokumentem Bratři Okamurovi z roku 2019, kde opět zopakoval svoji oriantaci v odpovědi na dotaz, proč nevolí své bratry. Pro liberecký deník se následně vyjádřil k otázce, zda si myslí, že je potřeba o otázce sexuální orientace více veřejně mluvit:

Ano, protože to může hodně mladým lidem pomoc. Když jsem byl mladší, hodně sem se s tím trápil, protože jsem si o tom neměl s kým promluvit. Nebyl nikdo, kdo by mi pomohl, vysvětlil mi, jaké jsou možnosti. Rodiče se o tom se mnou nikdy nebavili. Vyrůstal jsem v době, kdy se o tom nikde nemluvilo a pokud tak pejorativním způsobem. Ani na vysoké škole nebyl jediný otevřeně vystupující gay spolužák, natož pedagog. V 90. letech to nebylo téma. Myslím si, že je důležité poznat další lidi, kteří mají stejnou zkušenost.

<Path> „Ve třech případech mi trans lidé napsali, že jsem je zachránila od sebevraždy. To je pro mě ta největší pocta,“ říká Lenka Králová, trans aktivistka a influencerkaZdroj: Lenka Králová

Dopady na legislativu a společnost

Coming out LGBTQ+ politiků nejen zvyšuje povědomí a akceptaci, ale může mít i přímý vliv na legislativní změny, jak bylo ostatně zmíněno už na začátku článku a jak je tomu vidět v posledních letech i u nás. Otevřenost těchto politiků často vede k tomu, že se více angažují v prosazování zákonů na ochranu práv queer osob a svou odvahou motivují i své kolegy, kteří byli do té doby v prosazování LGBTQ+ práv spíše zdrženlivější. 

Díky jejich osobním zkušenostem a empatii mají často hlubší porozumění potřebám této komunity, což se odráží právě v jejich legislativních aktivitách. Zároveň jejich viditelnost a aktivismus mohou inspirovat další LGBTQ+ osoby k tomu, aby se více angažovaly ve veřejném životě, čímž se posiluje zastoupení komunity na různých úrovních rozhodování. Všechny různé legislativní změny vůči queer komunitě byly často iniciovány nebo podporovány právě otevřeně LGBTQ+ politiky, jejichž osobní příběhy a aktivismus přispěly k posunu ve veřejném mínění a následné legislativní úpravě.

Veřejný coming out politicky exponovaných osob má tedy jednoznačně hluboký a pozitivní vliv na vnímání LGBTQ+ komunity ve společnosti. Je důležité, aby i nadále docházelo k větší viditelnosti a reprezentaci této komunity ve všech oblastech veřejného života, což povede k lepšímu pochopení a akceptaci. Což se dá rozhodně zohlednit i právě v případě nadcházejících voleb. 

Zdroj: g.cz, zpravy.aktualne.cz, idnes.cz, liberecky.denik.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop