Dětská masturbace je v očích mnoha rodičů velký problém. Jaká jsou ale fakta a jak bychom měli správně reagovat?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Dětská masturbace je v očích mnoha rodičů velký problém. Jaká jsou ale fakta a jak bychom měli správně reagovat?

Každý znalec české filmové klasiky ví, že „onanoval každý a kdo tvrdí, že ne, dělá to dodnes“. Ačkoliv by se jistě dalo dodat, že s největší pravděpodobností dodnes masturbují úplně všichni, faktem je, že v různých etapách života je tato činnost různě hojná a také různě akceptovaná. Zatímco nikoho asi nepřekvapí, že četnost masturbace je ve srovnání se sexuálním aktem vyšší v dospívání a ve stáří, především u malých dětí se stále jedná do jisté míry o tabu. A nezřídka budí u rodičů vlnu paniky. Jak je to tedy s dětskou masturbací doopravdy?
Redakce Redakce Autor
23. 5. 2024

„Malé děti, starší děti, dospívající, ale i dospělí, kteří se dotýkají svých genitálií, jsou naprosto normální,“ konstatuje zcela prostě Leslie M. Kantor, profesorka zaměřující se na oblast zdraví a sexuality. A dodává, že jsou již zdokumentovány i snímky plodů u matek v děloze, které se dotýkají penisu či vaginy. Důvod je také naprosto jasný.

„Mnozí se cítí zmatení či nesví, když dojde na to, že se svých genitálií dotýkají i úplně malé děti. Ty to ale dělají z jediného prostého důvodu – jednoduše se při tom cítí dobře. Se sexualitou tento akt v raném dětství nemá společného vůbec nic,“ doplňuje Kantor. Pravdou však je, že nezřídka rodiče dospějí k závěru, že masturbaci se děti musely naučit, příp. že ji u někoho viděly – i proto se pak mohou objevit dokonce i myšlenky na možné zneužívání. Přitom masturbace je zcela normální součástí vývoje.

A proč je dětská masturbace stále takovým tabu?

Paradoxně zatímco rodiče mají na toto téma nespočet otázek, v pediatrické literatuře se k tomuto tématu pojí překvapivě málo informací či „instrukcí“, jak se s tímto jevem vypořádat. Přitom masturbace – ačkoliv odborná literatura o ní nezřídka hovoří v souvislosti s obdobím od cca 4 let dítěte – je zdokumentována již u batolat a menších dětí, které se svých genitálií mohou dotýkat i vzájemně, jsou-li ve skupině.

<Path> „Moji rodiče volí politiky, kteří jsou v přímém rozporu s mými zájmy,“ svěřil se muž. „Nechtějí, aby stát svěřil dítě gayovi.“Zdroj: Anonymní respondent, CNN Prima NEWS, irozhlas.cz

„Již batolata si jsou skutečně schopna uvědomit, že objevila část těla, které když se dotýkají, navozuje jim příjemné pocity,“ tvrdí Elizabeth Erickson, specializovaná pediatrička. A ani s narůstajícím věkem touha masturbovat nemizí. Jak konstatuje další odborník, Dr. Herbernick, jediné, co se s věkem mění, je uvědomění si toho, že masturbace je věc soukromá. 

Tipy redakce

Úkoly rodičů by pak v souvislosti s dětskou masturbací měly být velmi jasné – v případě malých dětí pokusit se nabídnout jim v tichosti jiný typ rozptýlení, v případě dětí větších naznačení, že vše je v pořádku, ale že masturbace patří za „zavřené dveře“.

Rozhodně by však rodiče neměli reagovat tak, aby děti nabyly dojmu, že dělají něco nepřirozeného či zahanbujícího. Hlavní tedy je, aby rodiče pamatovali na to, že kromě vzácných případů je masturbace normální, standardní, zdravá a bezriziková aktivita – a to bez ohledu na věk potomka. „Masturbace je naprosto bezpečná sexuální aktivita, během níž člověk poznává své tělo a zažívá při tom potěšení – bez rizika – a to je konečně také velmi dobrá věc,“ uzavírá dr. Kantor.

Zdroj: Mirka Dobešová, nytimes.com, allanarobinson.com

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop