Trans nebinární lékař je stoupající hvězda nejen britské LGBTQ+ komunity. Proč byste ho měli znát i vy?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Trans nebinární lékař je stoupající hvězda nejen britské LGBTQ+ komunity. Proč byste ho měli znát i vy?

Dr. Ronx Ikharia je známý trans nebinární britský lékař pohotovostní medicíny, mentor a aktivista, jenž o sobě hovoří v množném čísle. Podobná směs aktivit a sebeurčení může pro mnohé sloužit stejně jako červený hadr na býka a zároveň být zdrojem myšlenky, že tato osoba musí být nutně terčem posměchu z řad kolegů i veřejnosti. Samozřejmě tomu tak může v jednotlivých případech být, ve skutečnosti se ale jedná o uznávaného a respektovaného lékaře, o jehož existenci byste měli určitě také vědět.
Michal Černý Autor
23. 5. 2024

Profesionální kariéra a vzdělání

Dr. Ronx Ikharia vystudovali (zachovejme jejich přání mluvit o nich v množném čísle) medicínu na vlastní náklady po odchodu z domova jako teenager. Aby si mohli dovolit školné, pracovali na částečný úvazek v maloobchodě a jako model a tanečník v hudebních videích. Promovali v roce 2011. Po absolvování pracovali jako lékař na expedici v Indii, než začali svou kariéru na pohotovosti.

Dnes pracují v Hackney v Londýně, což je oblast známá svou rozmanitou a často socioekonomicky znevýhodněnou populací. Jejich zkušenosti z této oblasti je zároveň motivovaly k tomu, aby se stali obhájcem rovného přístupu ke zdravotní péči pro všechny bez ohledu na jejich původ, sexuální orientaci nebo finanční situaci.

Televizní kariéra

Kromě své praxe se proslavili jako moderátor několika televizních pořadů. Nejznámější z nich jsou „The Unshockable Dr. Ronx“ na BBC Three, určený spíše pro dospělé publikum, a „Operation Ouch!“ na CBBC zaměřený na děti. V roce 2020 také moderovali dokumentární pořad „Is COVID Racist?“ na Channel 4, který se zabýval otázkou, proč tak nepřiměřený počet lidí tmavé pleti a menšin zemřel na onemocnění covid-19.

Ve stejné době též moderovali dokumentární pořady „The Truth About Boosting Your Immune Systém“, který zkoumal vědecké základy tvrzení o posilování imunitního systému, a „Are Women The Fitter Sex?“ na Channel 4, kde zkoumali rozdíly ve zdravotní kondici mezi pohlavími.

<Path> Vědci hrozí katastrofou na rok 2024. Sluneční erupce mohou na Zemi způsobit doslova armageddonZdroj: wikipedia.org, space.com, swpc.noaa.gov, www.lloyds.com (dostupné přes web.archive.org), cleantechnica.com,

Kromě toho se Dr. Ronx objevili v několika dalších televizních projektech a dokumentárních filmech, kde se zabývali různými zdravotními a společenskými tématy. Jejich schopnost komunikovat složité vědecké informace srozumitelným a přístupným způsobem jim získala široké publikum a uznání.

Tipy redakce

Aktivismus a komunitní práce

Dr. Ronx Ikharia jsou vášnivým aktivistou s velkým počtem sledujících na sociálních sítích. V lednu 2021 reagovali na nepokoje v Kapitolu USA a odsoudili pro-Trumpovu skupinu, která do budovy násilně vnikla a zapříčinila mnoho zranění a několik úmrtí. Kvůli tehdejšímu nárůstu nenávistných projevů na Twitteru (X) tuto platformu opustili a nyní je lze sledovat pouze na Instagramu.

V roce 2024 byli silně kritizováni za účast na protestu v Londýně proti Královské koleji praktických lékařů (RCGP) za pořádání konference Klinické poradní sítě o sexu a genderu (Can-SG), která byla označena za „fašismus za maskou stetoskopů“ kvůli svému nátlaku na omezení přístupu mladých lidí k trans zdravotní péči. Protestující totiž vypustili dýmovnice a snažili se na konferenci vniknout.

Dr. Ronx jsou aktivní nejen na sociálních sítích, ale také v reálném životě, kde se často účastní veřejných diskuzí a přednášek, která se zabývají tématy jako je zdravotní péče pro LGBTQ+ komunitu, rasová rovnost ve zdravotnictví a význam inkluze v lékařských oborech.

V roce 2017 pomohli vybrat 1 000 liber (29 000 Kč) pro syrské uprchlíky, v roce 2018 to bylo už 2 000 liber (58 000 Kč), aby více než 400 mladých lidí z východního Londýna mohlo vidět komiksový film „Black Panther“. 

Kromě podobných aktivit pomáhají mladým lidem i s technikami pohovorů a hledáním relevantních pracovních zkušeností. Často také organizují workshopy a mentoringové programy, které mladým lidem pomáhají rozvíjet jejich dovednosti a sebevědomí.

Za své přínosy lékařství a veřejnému povědomí o strastích tohoto oboru získali uznání mnoha svých kolegů, též byli oceněni několika organizacemi za jejich práci na zvyšování povědomí o zdravotních problémech a za jejich přínos k LGBTQ+ komunitě. Jejich práce jako mentor a aktivista byla také několikrát zmiňována v celostátních médiích a na různých odborných konferencích. Také získali několik cen za své dokumentární práce.

<Path> Zapomeňte na ranní sprchu, snídani i „nakopávací“ šálek kávy. Vědci připravili plán, jak by měl vypadat váš „ideální den“Zdroj: smithsonianmag.com, bustle.com, runtastic.com, hopkinsmedicine.org, businessinsider.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov,

Dr. Ronx Ikharia věří v sílu komunity a vzájemné podpory. Jejich osobní příběh je plný výzev, které je formovaly a motivovaly k tomu, aby pomáhali ostatním. Věří, že každý má potenciál dosáhnout velkých věcí, pokud má správnou podporu a příležitosti.

Tipy redakce

Na Instagramu pravidelně sdílí své osobní příběhy a zkušenosti, aby inspirovali ostatní a ukázali, že je možné překonat obtíže a dosáhnout úspěchu. A to, že nebinární trans lékař má veřejnou podporu i mezi odborníky, se jako úspěch docela určitě počítá. I proto je dobré vědět, že takový člověk tu je, neboť o něm ještě určitě docela dost uslyšíme. Minimálně místní trans komunita může získat další vzor a důkaz, že nezáleží na vzhledu, pohlaví, genderu nebo čemkoliv jiném. Záleží jen a pouze na činech.

 

Zdroj: thepinknews.com, IG dr_ronx / Se svolením

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce

E-Shop