Považujete instantní kávu za odpad, který nemá s originálem nic společného? Její výroba dokazuje přesný opak
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Považujete instantní kávu za odpad, který nemá s originálem nic společného? Její výroba dokazuje přesný opak

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a podle nejnovějších statistik se jí na celém světě vypije přibližně 2,25 miliardy šálků denně. V průběhu času lidstvo vynalezlo několik způsobů, jak namletá kávová zrna zpracovat, moderní civilizace přidala další variantu – instantní kávu. Pro někoho je to rychlý a jednoduchý způsob, jak do sebe dostat kofein, pro jiného zase degradace kávy, s níž to nemá už nic společného. Je to ale pravda? Jak se vůbec instantní káva vyrábí? Odpověď vás nejspíše překvapí.
Redakce Redakce Autor
17. 5. 2024

Možná se tomu budete divit, ale drtivá většina instantní kávy, která se prodává v Česku, se skládá pouze ze 100% kávy, tedy ve složení nic dalšího nenajdete. Pro mnohé je to možná překvapující fakt, ale taková je skutečnost.

Stejně nevěříte? Pak se tedy pojďme v krátkosti podívat na proces výroby, který vám dokáže, že instatní káva se sice může lišit aromatem či chutí, ale pořád je to v podstatě ten stejný nápoj, jaký byste si vyrobili zalitím namletých zrn. Standardně se používají 2 způsoby výroby a oba začínají stejně – kávová zrna se vypraží, namelou, zalijí horkou vodou a nechají vylouhovat. Co následuje?

1. Sprejové sušení

První metodou je sprejové sušení. Připravená káva se sprejuje do proudu horkého vzduchu o teplotě kolem 250 °C. Kávové kapičky se v horkém vzduchu okamžitě usuší a dopadají na podlož jako jemný prášek. Tento prášek stačí později smíchat s vodou a vznikne káva, jak ji znáte.

Některé moderní technologie v oblasti sprejového sušení zahrnují tzv. mikroenkapsulaci. Tento proces obaluje kávové částice v mikroskopické vrstvě ochranného materiálu, což pomáhá uchovat chuť a aroma kávy po delší dobu. Mikroenkapsulace může také zlepšit rozpustnost instantní kávy ve vodě, což zajišťuje konzistentní a rychlou přípravu.

<Path> L BLOG: To, že jsme buzny, ještě neznamená, že si budeme tykat!Zdroj:

Moderní sprejová sušicí zařízení jsou navržena s ohledem na energetickou účinnost. Výrobci se snaží optimalizovat využití energie a minimalizovat emise skleníkových plynů. Některé továrny dokonce využívají obnovitelné zdroje energie nebo recyklují teplo generované během procesu sušení, aby snížily svou ekologickou stopu.

Tipy redakce

2. Vymrazování

Druhá metoda, známá též jako lyofilizace, využívá sublimace, což je proces přeměny pevné látky přímo na plyn bez přechodu přes kapalnou fázi. Tento proces zahrnuje několik kroků:

Příprava silného kávového extraktu: Nejprve se připraví koncentrovaný kávový extrakt. Kávová zrna se vypraží, namelou a vaří, aby se získal silný kávový nálev. Tento nálev se následně koncentruje odpařením části vody, čímž vznikne hustý kávový extrakt.

Zmrazení extraktu: Kávový extrakt se nalije do mělkých táců nebo rozstříkne na válcové bubny, kde se rychle zmrazí při teplotách okolo -40 °C až -50 °C. Tento krok je kritický, protože rychlé zmrazení pomáhá zachovat chuťové a aromatické složky kávy.

Primární sušení (sublimace): Zmrazený kávový extrakt se umístí do vakuové komory, kde se snižuje tlak a zvyšuje teplota na hodnotu, která umožňuje sublimaci. Během tohoto procesu se led v extraktu přeměňuje přímo na vodní páru, aniž by prošel kapalnou fází. Tím se z extraktu odstraní většina vody. Teplota v tomto kroku se pohybuje okolo -20 °C až -30 °C.

Ačkoliv se výroba instantní kávy zdá jako vysoce chemický a umělý proces, jde o pouhé sušení či zmrazení kávového extraktu. Nic víc, nic míň
Foto: Adobe Stock

Sekundární sušení: Po sublimaci zbývá v extraktu ještě malé množství vody. V sekundárním sušení se teplota zvýší na přibližně 20 °C až 30 °C, což umožňuje odstranění zbytkové vlhkosti. Výsledkem je suchý, porézní prášek nebo granule, které jsou snadno rozpustné ve vodě.

Vymrazování se často používá u dražších instantních káv, protože tento proces vyžaduje sofistikované vybavení a je nákladnější než sprejové sušení. Výsledný produkt je však kvalitnější a lépe odpovídá chuťovým vlastnostem čerstvě připraveného nápoje. Káva vyrobená vymrazováním má zároveň dlouhou trvanlivost, protože nízká zbytková vlhkost brání růstu mikroorganismů a degradaci produktu.

<Path> Jak káva může zachránit vaše zubyZdroj:

Výrobci instantní kávy si ale moc dobře uvědomují, že oproti připravenému šálku z čerstvě namleté kávy mají co dohánět. V posledních letech proto začali k instantnímu prášku také přidávat najemno namletou praženou kávu, což má zajistit, že výsledný nápoj má bohatší chuť a výraznější aroma blížící se originálu. 

Tipy redakce

I když je ale instantní káva pouze usušená 100% káva a není to žádná umělá náhražka, která nemá s kávou nic společného, stále ji budou někteří lidé odmítat. Předsudky vůči instantní kávě přetrvávají, a to i přesto, že moderní výrobní metody mohou zlepšit její chuť natolik, že se pro mnohé dokáže v chuti vyrovnat čerstvě pomletým zrnům. 

A jak jste na tom vy? Jste ortodoxní zastánci česrtvě pomletých zrn, anebo dáváte přednost rychlejší a jednodušší přípravě? Anebo je vám to úplně jedno, protože kofein mají obě varinaty?

 

Zdroj: Jan Witek, coffeeaffection.com, ncausa.org

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop