„Podmiňovat úřední změnu pohlaví sterilizací je prostě barbarské. Odmítám to tak nechat dál,“ říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Podmiňovat úřední změnu pohlaví sterilizací je prostě barbarské. Odmítám to tak nechat dál,“ říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany

Běžný heterosexuální člověk si dost dobře neumí představit, jak složitá životní rozhodnutí musí člen LGBTQ+ komunity občas udělat. Témat k probrání je mnoho, ale jedno z nich, spolu s manželstvím pro všechny, přeci jen ve veřejné debatě převažuje. Sterilizace, tedy jednoduše trvalé zastavení schopnosti reprodukce, je zejména v posledních měsících předmětem vášnivých diskuzí mezi aktivisty, politiky a hlavně těmi, kterých se osobně týká. Řeč je konkrétně o povinné sterilizaci pro úřední uznání změny pohlaví. Oslovil jsem tedy člověka, který ji podstoupil, a zároveň i zástupce našich politických stran, aby nám představili osobní pohled na to, co by se mělo dít dál.
Michal Černý Autor
4. 5. 2024

Začněme s Nikol Pavelčíkovou. Nikol je bývalá vystupující v travesti show, vizážistka, školitelka, poradkyně péče o pleť a, což je pro nás aktuálně nejdůležitější, člověk, který se vším, co k tomu podle současné legislativy patří, prošel plnou přeměnou v muže na ženu, tzv. tranzicí

Nikol, jak moc je podle Vás samotný akt úředního schválení důležitý pro samotný přerod v druhé pohlaví? Je možnost mít na úředních dokumentech doložené, že jsem tím, kým se cítím, skutečně tak moc psychologicky důležitá, anebo je to spíše praktické zjednodušení života v těch denních, rutinních aspektech? Není nemožnost reprodukce až příliš vysoká daň? Přihlédněme i k faktu, že sterilizace může být velké zdravotní riziko, které ne každý může podstoupit.

Mě nikdo k takovému zákroku nenutil. Naopak jsem o chirurgickou změnu pohlaví sama žádala na Ministerstvu zdravotnictví. Orchiektomie (chirurgické odstranění jednoho nebo obou varlat, pozn. redakce) je toho nedílnou součástí. V mém případě se tedy jednalo o celkové sladění úředních dokladů a těla. Mimochodem, jsem velmi ráda, že nepoužíváte dehonestující slovo kastrace. Je to milé. Pokud se někdo k takovému zákroku odhodlá pouze kvůli písmenku v OP, pak nevím, co na to říct.

Z Vašeho nedávného rozhovoru pro náš magazín jsem získal dojem, že sterilizaci berete jako „normální“ součást plné proměny. Jak tedy vnímáte to, že jsme jeden z posledních států na světě, který tuhle podmínku v zákoně stále má, i přesto, že mnohé (mezi)národní instituce označily tuto povinnost při tranzici za porušení lidských práv a též i důstojnosti? Rada OSN klasifikuje tuto podmínku dokonce jako formu mrzačení, případně i mučení. Co mě v konečném důsledku zajímá je to, jak moc tohle téma prožíváte.

No vida, tak já jsem podle OSN byla mučena a mrzačena? No to jsou mi věci! Víte, kdybych nepodstoupila SRS, tedy kompletní chirurgickou změnu pohlaví, je vysoká pravděpodobnost, že bych Vám dnes neodpovídala na Vaše dotazy. Abych byla úplně přesná, já jsem neměla jinou volbou jak přežít. Tahle operace bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem v životě udělala. Byť k němu byla cesta trnitá. S tím tvrzením, že jsme jeden z posledních států na světě, bych si dovolila nesouhlasit. Naopak, pro lidi jako já tu máme perfektní podmínky. My se tu bavíme o tzv. non-op, tedy neoperovaných.

Pokud se tato povinnost u nás zruší, což je velmi pravděpodobné, úlevně si oddychnete a budete cítit radost za všechny, kteří si tím nebudou muset projít, anebo je vám to – velmi zjednodušeně – jedno? Je nějaké jiné téma, které byste raději viděla ve veřejném prostoru?

Závidím Vám Váš optimismus. Tahle vláda pro tyhle lidi, kteří se takových zákroků bojí, nebo je nechtějí, či nemohou podstoupit, neudělá vůbec nic. Nikdy z toho nemělo být politické téma. Kvůli pár stovkám lidí nebudou chtít přijít o své voliče. Podívejte, co se děje kolem narovnání práv gayů a lesbiček. Nechutné varieté.

Tipy redakce

Když mluvíte o počtu lidí, k roku 2022 o změnu pohlaví v ČR oficiálně požádalo necelých 1400 osob. K předešlému roku nemám data, ale pokud vydržel stoupající trend, může jich být k dnešnímu dni i více než 1600. Ne všichni proces dokončili, ale podstatné je nyní samo číslo. Myslíte si, že jde o optimisticky vysoké číslo, tedy že se lidé stále méně bojí udělat takto razantní změnu svého života se vším všudy?

O nárůstu a příčině například FTM, tedy přerodu z ženy na muže, hovoří i naši odborníci. Nedávno jsem viděla rozhovory s paní doktorkou Vrzáčkovou a Fifkovou a ty o tom mluvily dost zasvěceně.

Jak se stavíte k argumentu zastánců sterilizace, který říká, že těhotný muž, popřípadě oplodňující žena, jsou nepřípustné? 
Ano, tohle je výborná otázka, která nám jasně odpoví, že v tomto případě přírodě neporučíme. Zdravá plodná žena dokáže i přes maskulinizaci testosteronem a odstranění prsou otěhotnět. Stejně tak muž, který si feminizoval své tělo a obličej pomocí estrogenu, může oplodnit ženu.  Jde o autogynefilii (termín, který se používá k popisu situace, kdy muž cítí sexuální vzrušení z představy o sobě jako o ženě, pozn. redakce), nikoli transsexualitu.

Tipy redakce

Myslíte si, že v otázce práv trans lidí kdokoliv významně selhal? Média, aktivisté, neziskovky, politici, společnost jako celek? Přeci jen, sterilizace konkrétní skupiny obyvatel nás provází už desetiletí, byť je pravda, že dnes je to zcela v jiném kontextu. Anebo jste víceméně tolerantní a vše vnímáte jako nedílnou součást pokroku?

Všichni. Tohle čistě medicínské téma by měli zákonodárci, s ohledem na delikátnost této poruchy, řešit výhradně s odborníky. Ti mají bohaté zkušenosti v tomto oboru a profesionální nadhled. Mně moje práva vydupali právě tito lidé.

<Path> V očích zákona dosud otec a syn konečně plánují svatbu – vznikl tak zároveň nový právní precedensZdroj:

Jak se díváte na kroky hnutí Trans*parent, které ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi poslalo premiéru Fialovi otevřený dopis s výzvou zrušení povinnosti sterilizace a vlastně i přijetí novely zákona, která toto řeší a je nachystána již mnoho měsíců? Hodláte se třeba i sama v případě zamítnutí této novely jakkoliv veřejně ozvat?

Před osmi lety jsem jednoho ze zakládajících členů této organizace požádala, aby nepoužíval slovo kastrace. Že mě to uráží a podřizuje. Necítím se jako eunuch, nebo kastrát. Tenkrát se mi omluvil a za chvíli s tím začal znova. Jedna z hlavních postav této organizace, která víceméně nemá mandát mluvit za všechny trans lidi, nazývá lidi jako já přešité, se seštupovaným penisem vraženým dovnitř, co si hrají na cisky, tedy biologické ženy. Tato organizace u mě ztratila už dávno kredit a mám plné právo se na ně zlobit. Marně přemýšlím, jakým přínosem vlastně jsou a ne, opravdu mě nic nenapadá.

Sama bych vyzvala politiky – jednejte s odborníky! Najděte co nejrychleji společensky přijatelné řešení, hlavně s ohledem na ty, kteří si SRS nemohou dovolit ze zdravotních důvodů. Oproti nám post-op, nebo naopak non-op transgender lidem, je to ta nejkřehcí a nejvíc frustrovaná část.

<Path> Neodpověděli jste na zprávu během 20 minut od obdržení? Podle výzkumu jste neslušní! Kdy je v pořádku textovku ignorovat?Zdroj: jameshaytonphd.com, theattractiongame.com, nbcnews.com, autoeurope.ie, bbc.com, fortune.com, Instagramový profil businessmountain, YouTube kanál The Attraction Game, Julie H. Aranda and Safia Baig. 2018. Toward "JOMO": the joy of missing out and the freedom of disconnecting. In Proceedings of the 20th International Conference on Human-Computer Interaction with Mobile Devices and Services (MobileHCI '18). Association for Computing Machinery, New York, NY, USA, Article 19, 1–8. DOI:https://doi.org/10.1145/3229434.3229468

A jak se na tuto problematiku dívají strany vládnoucí pětikoalice, které mají aktuálně mandát k tomu věci měnit? O vyjádření jsem požádal zástupce ODS a KDU-ČSL, jakožto spíše konzervativní křídlo koalice, a také Ivana Bartoše, předsedu Pirátů, kteří se v otázkách queer komunity angažují prakticky od svého vzniku.

Za ODS odpovídala zástupkyně mluvčího Anna Drbohlavová: „Dobrý den, děkujeme za oslovení, ale k dané věci bychom v tuto chvíli neradi poskytovali jakékoliv komentáře, nebo odpovědi.“

Za KDU-ČSL odpovídal Simon Dytrych, mluvčí strany: Za KDU-ČSL klademe důraz na to, aby se jakékoli případné chirurgické zákroky, či hormonální terapie, spojené se změnou pohlaví udály až v dospělosti, nejdříve po osmnáctém roku života. V té době již existuje předpoklad, že si je člověk plně vědom důsledků svého rozhodnutí. V případě, že by si někdo změnil pohlaví bez chirurgického zákroku, či hormonální terapie (včetně sterilizace), je nutné nejdříve vyřešit mnoho praktických otázek. Sportoval by daný člověk v týmu žen, či mužů? Na jaké by chodil toalety? A mnoho dalších. V principu bychom se měli řídit evropskou a obecně mezinárodní judikaturou. Nelze tak ale udělat bez rozmyslu a pečlivého zvážení praktických dopadů takového kroku.

O něco sdílnější byl Ivan Bartoš, kterému jsem položil víceméně stejné dotazy, jako předcházejícím politickým subjektům.

Pane Bartoši, i přes to, že mezinárodní a lokální státní instituce označují sterilizaci za porušení lidského práva a též i důstojnosti, a to nejen v případě tranzice, ale kupříkladu i u sexuálních delikventů, pro něž to bývá v extrémních případech podmínka propuštění z vězení, je v ČR je i v roce 2024 sterilizace pro úřední uznání změny pohlaví nutná. Jak se to stalo?

Bohužel, je to tak. Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, které mají podmínku kastrace pro úřední změnu pohlaví. Lidé, kteří chirurgický zákrok odmítnou, tak pak často žijí s doklady, které neodpovídají jejich identitě, což jim ztěžuje každodenní život, cestování, nebo celou řadu dalších situací, do kterých se dostávají. Porušujeme tím lidská práva a nenávratně zasahujeme do intimního života mnoha lidí. To, že v Česku podmiňujeme tranzici sterilizací, je v Evropě anomálií a považuji to za nepochopitelný relikt minulosti. Osobně fakt nechápu, proč k tomu kdy vůbec došlo a naprosto odmítám, že bychom to tak měli dál nechat.

Jak vy osobně vnímáte argument o závadnosti situace, kdy by po světě chodili právně uznaní těhotní muži a oplozující ženy? Je podoba fyzického těla více než právo na reprodukci?

Vnímám to tak, že nikdo, a stát už vůbec ne, nemá právo zasahovat do těla a rozhodnutí jiných lidí. Stejně jako se ostře vymezuji třeba proti zákazu interrupcí v Polsku, jsou pro mě naprosto nepřijatelné i nucené sterilizace lidí. Pro mnoho transgender osob je nucená sterilizace zásadní chirurgický zásah do tělesné integrity a intimity. Často nechtějí jako jinak úplně zdraví lidé podstupovat náročnou operaci. A někteří ani nemůžou. Ze zahraničí navíc víme, že zákaz nucených sterilizací negativní dopady na společnost nemá.

Novelizace zákona, která tohle řeší, je na stole už mnoho měsíců, ale stále se nedaří ji schválit. Myslíte si osobně, že k tomu dojde ještě do konce tohoto volebního období? 

Pevně v to doufám a za Piráty to nenecháme být, například kolegyně Klára Kocmanová pracuje na tom, aby to nespadlo pod stůl. Podmínit úřední změnu pohlaví sterilizací je prostě barbarské. Proto ukončení těchto kastrací trans osob prosazujeme dlouhodobě. Už v minulém volebním období navrhoval zákaz sterilizací náš poslanec Ondřej Profant. A z průzkumu Národního ústavu duševního zdraví víme, že 90 % trans lidí není s povinnou sterilizací spokojeno. K tranzici mnohým z nich stačí jen hormonální léčba, která změní jejich vzhled dostatečně na to, aby se ve společnosti, ale i sami se sebou cítili dobře. Není tedy na co čekat. Je nesmysl stavět trans osoby před rozhodnutí, jestli podstoupit nechtěnou kastraci, nebo mít dál doklady s údaji, které neodpovídají jejich identitě.

<Path> Cvičte sebesoucit a možná se naučíte žít v lásce, vzkazuje haterům jedna z nebinárních hvězd letošního ročníku pěvecké soutěže EurovizeZdroj: thepinknews.com, YT Eurovision Song Contest / Se svolením

Je to pro Vás osobně důležité téma? A obsahuje novela věci, které byste tam raději neviděl, anebo je pro Vás dostatečným kompromisem?

Jakékoli téma, které řeší to, že jsou některým lidem krácena jejich práva, že jsou omezováni, nebo dokonce ohrožováni, je pro mě důležité. Jsem osobně přesvědčený, že si jsou všichni lidé rovni. A pokud to současná zákonná úprava jakkoli křiví, měli bychom všichni bojovat o to, aby to tak nebylo. Takže ano, zákaz povinných sterilizací je pro mě důležitý. Současný stav je v rozporu s lidskými právy a je nedůstojný. Kritizují nás za něj sousedé, soudy, neziskové organizace a máme ostudu i v OSN. Novelu, která vzniká na Ministerstvu spravedlnosti, a která by povinné kastrace zrušila, tedy naplno podporujeme.

Tipy redakce

Nová úprava zákona spočívá v tom, že úřední změna pohlaví bude předcházet chirurgickému zákroku, a ne naopak. K úřední změně pohlaví by tak nově bylo zapotřebí osobní prohlášení a potvrzení ošetřujícího lékaře. Což je mnohem lidštější proces. Pokud pak někdo bude chtít podstoupit také chirurgický zákrok, to už bude čistě na jeho svobodném rozhodnutí.

Myslíte si, že v nějakém ohledu došlo k fatálnímu selhání z jakékoliv strany? Málo průbojní aktivisté, příliš konzervativní politici, či snad málo tolerantní společnost? Anebo situaci necháváte přirozený vývoj? Přeci jen, samotné téma transgenderu a LGBTQ+ komunity je v Česku ještě poměrně neuchopené téma. 

V koalici má změna podporu většiny stran. Připravuje se už skoro rok. Je nejvyšší čas ji na vládě projednat. Za sebe i za Piráty musím říct, že zastávání se menšin je v naší DNA. Proto jsou nám vlastní i témata LGBTQ+ lidí, kdy dlouhodobě prosazujeme manželství pro všechny, zasazujeme se třeba i o to, aby muži mající sex s muži mohli darovat krev. Stejně tak budeme bojovat také za ukončení povinných sterilizací.

Ještě mi povězte, co říkáte na stanoviska vašich koaličních partnerů?

Tady se taky skoro nabízí odpovědět „bez komentáře“. Opravdu mám za to, že tématu, které do takto velké míry ovlivňuje život lidí, kterých se týká, by se politici napříč stranami měli věnovat. Ono rozhodnout se, zda se zastat lidských práv, by nemělo být tak morálně složité. No a co se reakce kolegů lidovců týče – tak to, na jaké toalety by transgender osoby chodily, či v jakých šatnách by se převlékaly, vůbec není předmětem této diskuze.

Povinná sterilizace je invazivní operativní zákrok, který zapříčiní neplodnost. Její součástí není žádná úprava genitálu jako takového. Trans osoby tedy musí podstoupit sterilizaci, ale jejich genitálie mohou zůstat vzhledově stejné jako před operací. V každém případě bych ale apeloval na to, abychom se opravdu zastávali lidských práv pro všechny, včetně LGBTQ+ lidí. Barbarské kastrace lidí jsou přežitek. Vždy. Ať už člověk chodí na jakékoli záchody a převléká se v jakékoli šatně.

<Path> Soutěž Drag Race: All Stars se vrací do éteru. „Vůbec poprvé se osm ikonických královen utká o záchranu světa,“ říká zakladatel a moderátor soutěže RuPaulZdroj: thepinknews.com, screenrant.com, YT Paramount Plus / Se svolením

Na závěr se ještě podívejme na to, co na odpovědi politiků, případně jejich mluvčích, říká Nikol Pavelčíková.

Odpovědi ODS a KDU-ČSL mě vůbec nepřekvapily, naopak mě čím dál víc utvrzují v tom, že by to nemělo být politické téma. Těch námitek mám u pana Bartoše hned několik. Nicméně vaši čtenáři uvidí ten rozdíl, když si to přečtou v plném kontextu všech dotázaných. Jediný problém je v tom, že já do toho vidím daleko víc, protože jsem si tím prošla. Ale to je na dlouhé téma. Nicméně, pokud podle pana Bartoše a jeho zdroje – Ústavu duševního zdraví – 90 % lidí chirurgickou změnu pohlaví odmítá, nechápu, proč jsou třeba v Motole tak dlouhé čekací doby na takový zákrok. Vůbec není náhodou, že ve výše zmíněném ústavu pracuje, dle mého názoru, genderový fanatik Jiří Procházka a jako konzultant pro změnu pohlaví Viktor Heumann ze spolku Trans*parent, který je původním povoláním překladatel. To dává tušit, odkud si oni ta čísla tahají.“ 

Jak tedy vidíme, téma sterilizace není jednoznačné ani mezi těmi, kterých se to bezprostředně týká, ani mezi těmi, kteří o tom rozhodují na poli právních předpisů. Jak se k tomu stavíte vy sami, ponechám na vašem úsudku, avšak je jasné, že ať tento spor dopadne jakkoliv, bude i následně předmětem mnoha složitých a emotivních diskuzí. Může v tomto souboji vůbec někdo vyhrát?

Zdroj: Redakce, Nikol Pavelčíková, Ivan Bartoš, zástupci ODS a KDU-ČSL

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko

E-Shop