Blackout: Co se stane, když vypadne globálně elektřina? Hezké to nebude, ale apokalypsu nečekejte
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Blackout: Co se stane, když vypadne globálně elektřina? Hezké to nebude, ale apokalypsu nečekejte

Úplný výpadek elektrické energie, tedy tzv. blackout, představuje rozsáhlou a většinou neplánovanou událost, kdy je dodávka energie přerušena na neurčitou dobu. V závislosti na rozsahu a délce trvání může dojít k významným narušením v dodávkách vody, komunikaci, bezpečnosti, zdravotní péči a dopravě, což činí blackouty jednou z nejvážnějších infrastrukturních hrozeb moderní společnosti. A ne, že bychom s nimi už neměli zkušenosti. Hrozí nám ale v případě skutečně zásadního dlouhodobého výpadku nějaká forma „apokalypsy“, jakou známe z mnoha filmů a seriálů?
Michal Černý Autor
18. 4. 2024

Filmy často zobrazují „postapokalyptické“ scénáře s velkým dramatickým nádechem a je zajímavé, že téma blackoutu není mezi filmaři moc populární. Při prohledávání internetu jsem narazil na jeden průměrný seriál od J. J. Abramse – The Revolution (2012-2014) a taktéž nepříliš populární snímek Into the Forest (2015). Avšak jinak žádný epický blockbuster nevznikl.

Namísto toho dostáváme budoucnost po dopadu náhlé klimatické události, války, technologické chyby či mimozemské invaze. Těch se samozřejmě výpadek proudu také týká, ale jsou spíše vedlejším a málo prozkoumaným efektem. A možná právě proto se tak lidé dlouhodobého výpadku elektřiny bojí, protože neexistuje žádný pořádný charismatický hrdina, který by nám to skrze stříbrné plátno vysvětlil. A když se nad tím zamyslím, možná skutečně nedokážeme odhadnout, co by reálně stalo. Nějaké zkušenosti ale už máme, byť byly rozsáhlé spíše rozlohou než délkou. I tak ale tyto události přinesly překvapivé důsledky.

Jeden z největších blackoutů se odehrál v srpnu 2003, kdy se celý severovýchod Spojených států a část jižní Kanady postupně zahalily do tmy. Bez elektrického proudu se ocitlo na 50 milionů lidí v sedmi amerických státech od New Yorku až po kanadské Toronto v provincii Ontario. Obří výpadek, při němž obyvatelé newyorské megapole a dalších měst nocovali na chodnících neosvětlených ulic, trval téměř 42 hodin a vyžádal si i nejméně tři lidské oběti.

Příčinou „blackoutu“ byla série selhání v elektrické síti a špatná komunikace mezi dodavateli proudu. Škody byly vyčísleny až na šest miliard dolarů a vyskytly se také případy rabování.

<Path> Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantickáZdroj: estim.com, thedailybeast.com, uberkinky.com, metro.co.uk

V listopadu roku 2006 došlo i na incident v Evropě, který měl dopad na mnoho evropských zemí, včetně Německa, Francie, Itálie, Rakouska, Belgie, Španělska a částečně i České republiky. Tisíce lidí v Německu uvízly ve výtazích, vlacích a dalších zařízeních, ve Francii byly miliony domácností bez elektřiny, i když hlavní infrastruktury jako metro a Eiffelova věž fungovaly dál, u nás mělo krátký výpadek jen několik elektráren a pro zajímavost i firma Škoda Auto.

Celá událost nastolila širokou debatu o zranitelnosti a propojenosti evropských energetických sítí a vyzdvihl nutnost investic do infrastruktury pro zlepšení jejich odolnosti. A věřte, že za těch 18 let se skutečně mnohé podařilo.

Tipy redakce

Evropská unie zavedla cíle pro elektrické propojení, které mají zajistit, že každý členský stát bude mít do roku 2030 kapacitu propojení odpovídající alespoň 15 % své instalované výrobní kapacity elektrické energie. V rámci úsilí o zvýšení propojenosti, poskytuje expertní skupina sestavená Evropskou komisí v roce 2016, která zahrnuje přední odborníky z průmyslu, akademické sféry a neziskových organizací, technické rady a zprávy o kapacitě propojení v EU a jejich přijetí mezi laickou veřejností.

Skoro 100 milionů lidí postihl dvoudenní blackout v březnu roku 1999 Brazílii. Výpadek měl na svědomí úder blesku do elektrické stanice u města Bauru krátce po desáté večer. Zemí tehdy zmítala hospodářská krize a tamní rozvodná síť byla v mizerném stavu. Kolaps této stanice proto vyvolal řetězovou reakci, jež nakonec postihla sedm brazilských států. Vláda okamžitě vydala doporučení, aby občané v potemnělých oblastech nevycházeli z domu. Mnozí obyvatelé však nasedli do aut a vyjeli na silnice, kde poté došlo k řadě havárií.

Vůbec největší výpadek v historii elektrifikované civilizace však nastal v červenci roku 2012. Během dvou dnů, vlivem mnoha událostí zůstalo 12 hodin bez elektrické energie asi 700 milionů obyvatel, což pro zajímavost tehdy bylo 9 % světové populace. Výpadek zasáhl 20 z 28 indických států a ochromil podstatnou část infrastruktury.

Když se člověk podívá na výše zmíněné příklady, zjistí, že ačkoliv byly výpadky krátkého rozsahu, hospodářské škody byly enormní. Vynechat ani nelze ztracené lidské životy. Existuje tedy nějaký plán na případ, že by vypadl proud na delší dobu?

Ano, samozřejmě! Desítky let už existuje po celém světě mnoho spolků, iniciativ a organizací, které poskytují informace o všech možných aspektech blackoutu s dalších „katastrof“. Jednou z největších a nejznámějších je americká FEMA (federální agentura pro krizové řízení), jejíž hlavní náplní jsou práce „v terénu“, nicméně může poskytnout další služby jako lidské zdroje, financování přestavby, asistenci firmám i jedincům u sjednání nízkoúrokové půjčky na obnovu po následcích dané katastrofy, a nakonec financuje trénink osob napříč celými Spojenými státy pro to, jak reagovat na krizové situace tohoto rozsahu.

Pokud byste chtěli něco v češtině, jistě vám výborně poslouží web Krizport, který nabízí naprosto všechny potřebné informace.

<Path> Jde v Česku žít úplně mimo systém? Duševně a fyzicky ano, platit státu ale budeme vždyckyZdroj: time.com, vzp.cz

Spolu s dlouhodobou připraveností a faktem, že jsme se co do výroby a distribuce energie poněkud rozvinuli do mnoha směrů, není potřeba si myslet, že při opravdu velkém a dlouhém globálním výpadku by došlo k absolutní katastrofě, jakou známe z filmů.

Ano, jistě, došlo k velkému zmatku a následným masivním nepokojům, ztrátám na životech a obřím hospodářským škodám, ale to vše by trvalo maximálně jen několik týdnů či měsíců, přičemž následkem by nebyl svět totálně obrácený vzhůru nohama, ale jen hodně unavený a značně potrhaný. Naštěstí se ale bez elektřiny nemáme šanci na některá místa dostat, čímž by se daly problémy řešit mnohem více lokálně. A jak už bylo řečeno, většina světa je na takový případ velmi dobře připravena z vojenského, vědeckého i politického hlediska. Není se tak příliš čeho bát, stačí si jen o tématu něco málo přečíst a hlavně v takovém případě postupovat co nejvíce v klidu. 100% připraveni nebudeme nikdy a na to je třeba vždy myslet. Panika tohle skutečně nevyřeší. 

 

 

 

Zdroj: Autor, krizport.cz, denik.cz

Populární
články

E-Shop