Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Jistě to sami znáte: vystudovat, najít si práci, založit rodinu, budovat kariéru. Hnát se za povýšením. Vyšším platem. A finance následně užít pro vlastní potěchu… na kterou však v rámci tohoto pracovního cyklu vlastně není čas. Z života se tak vytrácí radost, ale i motivace jakkoliv se posunovat dál. Tento život, často také připodobňovaný k běhu křečků v kole, se ale mnoha lidem začíná zajídat. Především generace mileniálů mu proto dává sbohem a snaží se oprostit od konzumu, materialismu a samozřejmě také vlastního vyhoření…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 4. 2024

Potřebujeme změnu

Pracovní týden od pondělí do pátku, od devíti do pěti. Každý den. Každý měsíc. Každý rok. Kvůli pravidelné výplatě. I když pro řadu lidí se jedná o běžnou rutinu, některým z nich tento životní styl přestává vyhovovat. Místo toho touží po změně – životě, v němž je méně stresu a úzkostí (které se obvykle s klasickým pracovním procesem neoddělitelně pojí) a více radosti a zážitků. Přesně v tom tkví podstata tzv. soft life (měkkého života), jemuž propadá stále více příslušníků generace mileniálů.

„Vzpomínám si, jak jsem přišla domů a cítila jsem jen úzkost. Věděla jsem, že budu muset chodit dál do práce, kterou jsem nenáviděla, abych mohla splácet hypotéku,“ popsala tak Rose Gardner s tím, že ztratila smysl nejen pro práci, ale i pro všechny další aktivity i pro materialismus jako takový. A tak se to rozhodla změnit. Prodala byt, přestěhovala se do domu k rodičům, našla si práci na částečný úvazek a zbytek času věnuje výrobě šperků a keramiky. Její příjmy výrazně poklesly – ale její výdaje také. „Moji rodiče stárnou, platím jim nájem i své účty. Mám svůj vlastní prostor a my tak můžeme žít oddělený, ale stále společný život. Považuju to za výhodu. Medituji, chodím na dlouhé procházky se psem. A mám mnohem větší radost z každé maličkosti,“ shrnula. I tak by bylo možné charakterizovat „soft life“ (byť jeho podoby se samozřejmě mohou v řadě aspektů různit).

Deziluze na každém kroku

Dnešní společnost, která se v jistém slova smyslu utápí v přebytku, ale stále se žene dál a dál, tak dle některých dospěla do bodu, kdy mnozí chtějí říct „už dost“. Přidá-li se do pomyslné rovnice ještě fakt, že hodnoty jako pořízení vlastního domu či možnost odchodu do důchodu ve věku, kdy si lze stáří ještě vychutnat, se mileniálům a také mladším generacím Z a alfa stále více vzdalují, je jasné, že se začíná vytrácet chuť ve zbytečné honbě za vzdušnými zámky pokračovat. A vyvstává tak i nová otázka – kolik toho skutečně potřebujeme k tomu, abychom mohli spokojeně a udržitelně žít?

Tipy redakce

Ostatně, odborníci se již shodují v tom, že právě mileniálové čelí významné krizi nákladů na život. Celosvětová ekonomická nestabilita pak de facto podnítila významné zpochybnění hodnoty tvrdé práce vzhledem k tomu, že jakýkoliv posun kupředu a naplnění očekávání se stávají stále více nedosažitelnými.

Nové hodnoty

To, že se lidé postupně začínají odvracet od tradičních očekávání spojovaných s chápáním úspěchu, ale neznamená, že by sekli s prací a rozhodli se žít jako poustevníci. Žít „soft life“ nutně nezahrnuje bezcílné bloumání krajinou a přemítání o pověstné nesmrtelnosti chrousta. Jedná se ale o přehodnocení pohledu na důležitost práce, která přestává být tím jediným, okolo čeho se točí náš svět. Neznamená to ale odsunutí tvrdé práce na vedlejší kolej – jen změnu v tom, na čem přesně člověk tvrdě pracuje – mělo by se totiž jednat o něco, co jej naplňuje a baví.

Zdroj: Giphy

Cílem „soft life“ je tedy věnovat co nejvíce času tomu, co člověka dělá šťastným, a naopak co nejméně tomu, co ne. „Soft life“ přichází s novou definicí úspěchu, která preferuje zdraví, pohodu a skutečné štěstí před materiálním bohatstvím a kariérními úspěchy. A pro generace, které uvízly v síti požadavků digitálního věku, je „měkký život“ i novou cestou, jak žít život, který bude více naplňující.

Neznamená to ale, že by koncept „soft life“ byl pouze pro mladé. Přehodnotit své stávající aktivity může skutečně kdokoliv. „Dnes už hodně z nás vidí, jak nám život protéká mezi prsty. Zjistěte, jak zatáhnout za záchrannou brzdu včas, a změňte to, jak žijete, abyste si mohli čas, který tu máte, opravdu užít,“ shrnuje Lisa Bonner, která je také autorkou knihy zaměřující se na slaďování soukromého a pracovního života.

<Path> Vyhrajte tři stříbrné mince CRYSTAL COIN s podobiznou strážného anděla v hodnotě 6 750 Kč!Zdroj:

JAK?

I když by se mohlo zdát, že „soft life“ nutně musí vést jen ti, kdo jsou schopni uživit se sami bez klasického zaměstnavatele, není to tak (ačkoliv tato skupina to má nepochybně snazší). I s běžnou pracovní docházkou si lze některé „soft“ prvky života osvojit. Především je ale nutné uvědomit si, co v životě chcete. Pak už bude relativně snadné postupně se vzdávat v životě i kariéře všech věcí/aktivit, které tento cíl nijak nemohou ovlivnit. A získaný čas využít naopak k tomu, co k dosažení zvoleného cíle povede. I to může být tvrdá práce. Ta se ale stane novým zdrojem štěstí.

Zdroj: fortune.com, theguardian.com, caredoctor.com, cbsnews.com, hermoney.com

Populární
články

E-Shop