Nejbizarnější sekty světa milují mimozemšťany, reinkarnované Ježíše a taky kokosy. Nebýt hromadných úmrtí, byly by málem zábavné
Straight friendly
Zdroj: Adobe stock

Nejbizarnější sekty světa milují mimozemšťany, reinkarnované Ježíše a taky kokosy. Nebýt hromadných úmrtí, byly by málem zábavné

Najít si skupinu lidí, mít s nimi tajemství a dojít životního štěstí, smyslu a naplnění? Zní to fajn. Dokud se ovšem nejedná o sektu.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
17. 4. 2024

Všichni rádi v něco věříme a většina z nás chce také někam patřit. To je jeden z důvodů, proč na světě existovaly a stále existují nejrůznější náboženské organizace, církve a sekty. Zejména ty poslední ovšem vyvolávají řadu otázek, podivení a mnohdy také zděšení. Jak to mohl někdo vymyslet? A jak tomu mohl někdo uvěřit? A proboha proč se nebránili?

Nebudeme zabíhat do detailů toho, jak fungují mechanismy vzniku sekt, jenom zmíníme, že typické je pro ně autoritativní řízení v čele s jedním vůdcem, fundamentalismus, uzavřenost (ideová i fyzická) a selekce informací (jednak toho, co se dozvídají členové o světě, jednak, co svět o sektě). V praxi to pak může vypadat třeba následovně. Jenom pozor, je to čtení pro silné žaludky a obsahuje zmínky o násilí, sexuálním násilí, zneužívání a sebevraždách.

Láska vyhrála

„Co je sekta? Lidé nevěřící v mainstream, kterým je to, že Bůh je muž a najdete ho v církvi, která chce peníze?“ To je věta jednoho ze členů americké náboženské organizace Láska vyhrála (Love Has Won). Hlavou skupiny byla Amy Carlson, která se považovala za božskou matku (matka, která je bůh, „Mother God“) a tvrdila o sobě, že je reinkarnací Ježíše Krista a taky Marilyn Monroe. Carlson měla také umět komunikovat s anděly a energeticky odčiňovat hříchy celého světa. Celé učení bylo značně metafyzické.

Na svou existenci sekta získávala peníze dvojím způsobem: Carlson jednak za poplatek provozovala „bohoslužby“, například „éterickou chirurgii“, jednak členové prodávali doplňky stravy. Například koloidní stříbro.

Láska vyhrála přestala existovat v roce 2021, když se v jednom z jejích domů našly mumifikované a vánočními světýlky obalené ostatky její vůdkyně Carlson. Vyšetřování sice ukázalo, že 45letá žena zemřela bez cizí pomoci na následky dlouhodobého alkoholismu, užívání drog a anorexie, přesto bylo sedm členů zatčeno za zneuctění lidských ostatků a zneužívání dětí.

NXIVM

Tvářila se jako tajné sesterstvo, ve skutečnosti šlo ale o sektu provozující sexuální zneužívání, obchod s bílým masem a moderní otroctví. Řeč je o organizaci NXIVM (čte se „nexijum“), další sektě, která fungovala až do poměrně nedávné doby. V roce 1998 ji založil Keith Raniere a do roku 2017 nasbírala přes 18 tisíc „následovníků“. Spíše než o členech je zde ale třeba mluvit o otrokyních, neboť šlo o sexuální sektu pod záminkou sesterstva, které mělo ženám pomoct s překonáním slabostí.

Rainer sektu řídil pomocí psychologického a sexuálního teroru, v sektě existovalo pyramidové schéma s „mistry“ na vrcholu a novými členkami označovanými jako „otrokyně“ na úplném dně. Aby mohly vstoupit, musely poskytnout své nahé fotky, kterými je mohla sekta později vydírat, a také si nechat vypálit cejch s iniciály zakladatele. V roce 2020 byl Rainer odsouzen k doživotí ve vězení a přísné tresty si odneslo několik dalších organizátorů této skupiny.

<Path> Papež: „Genderová teorie a prosazování rovnosti je globální válkou proti manželství“Zdroj:

Kokosový kult

Některé sekty jsou naštěstí spíš jen šílené než ohavně násilné. Je tomu tak například v případě nového rajského řádu, který se pokusil v roce 1902 založit Augustus Engelhardt. Jeho cílem se stala Papua Nová Guinea, kam přicestoval s kufrem knih, znalostmi ze studia farmacie a fyziky a také přesvědčením, že člověk je tvor, který má žít v tropech. Vzhledem k tropické povaze člověka pak věřil, že jestli existuje rajská zahrada, bude to také v tropech. A že by člověk měl chodit tak, jako chodil v ráji Adam – nahatý.

Engelhardt byl už dříve členem skupiny Jungborn, která propagovala naturistický život v přírodě a která taky skončila kvůli právním problémům s praktikovaným nudismem. Nyní mu však v tomto způsobu žití nic nebránilo. Kromě odhalené existence propagoval také speciální vegetariánství, respektive frutariánství. Nebo ještě lépe řečeno byl posedlý kokosy.

Kokosy mu totiž připomínaly lidskou hlavu, navíc rostly ze všeho ovoce nejblíž ke slunci, které Engelhardt uctíval. Kokosy tak musely být ideálním jídlem pro člověka. Se svými následovníky tak nejedl prakticky nic jiného než kokosy a produkty z nich a čas trávil pobytem na slunci. Což se podepsalo na chatrném zdraví a několik jeho stoupenců na ostrově nepřežilo ani rok. Engelhardt sám umřel po několika letech.

Zdroj: Giphy

Nebeská brána

Na webové stránky sekty Nebeská brána (Heavens Gate) se lze stále dostat, v provozu je udržují dva následovníci této bizarní skupiny. Většina původních stoupenců je ale mrtvá. Skupina vznikla v 70. letech pod vedením Marshalla Applewhita a Bonnie Nettles jako asketická sekta s komplikovaným náboženským systémem. Ten obsahuje mimozemšťany, vesmírné lodě a recyklování planety Země. Od roku 1997, několik let po smrti Nettles, začal Applewhite tvrdit, že přiletí vesmírná loď a členy sekty odnese na novou úroveň bytí.

Applewhite a 38 dalších členů spáchalo pomocí léků hromadnou sebevraždu v pronajatém domě v San Diegu. Všichni na sobě měli stejnou uniformu, stejné tenisky Nike a v kapse 5,75 dolarů.

Tipy redakce

Řád Slunečního chrámu

Odkazovali se na středověké templářské rytíře, zároveň si ale mysleli, že svět skončí během 90. let. Řád Slunečního chrámu (Order of the Solar Temple) založili v roce 1984 Joseph di Mambro a Luc Jouret. Po deseti letech existence ovšem začala aktivita sekty nabývat na dramatičnosti a její vůdci měli údajně nařídit vraždu malého dítěte.

O několik měsíců později se pak více než 50 členů řádu hromadně samo zabilo nebo bylo zavražděno a budovy organizace zachvátil požár. Další členové sekty pak spáchali sebevraždu ještě v letech 1995 a 1997. I přesto ale hnutí existuje do dnešní doby a má údajně několik stovek následovníků.

Zdroj: cbsnews.com, zmescience.com, cosmopolitan.com, edition.cnn.com, denverpost.com, wikipedia.org

Populární
články

E-Shop