Rodičovská „dovolená“: Není konečně čas na přejmenování jedné z nejdůležitějších prací v lidském životě?
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Rodičovská „dovolená“: Není konečně čas na přejmenování jedné z nejdůležitějších prací v lidském životě?

Diskuze o přejmenování rodičovské a mateřské „dovolené“ na něco, co lépe odráží jejich důležitost a povahu, je aktuální téma v mnoha zemích. Tento termín, tradičně používaný k označení volna z práce, které je poskytnuto rodičům ještě v době těhotenství a po narození nebo adopci dítěte, někdy neodráží všechny aspekty této životní etapy, včetně práce a péče, které s sebou přináší. Jak to ale vhodně pojmenovat? A proč je to vůbec důležité?
Michal Černý Autor
15. 4. 2024

Osobně jsem od té doby, co jsem začal vnímat „úřední“ věci jako důležité i pro svůj život, vlastně nechápal, proč se to vůbec jmenuje dovolená. Ono je i tohle dost o chápaní pojmů, ale obecně, když se řekne dovolená, si drtivá většina z nás představí období klidu, kdy máme čas na odpočinek, relax, dotáhnutí osobních věcí, které nám dodají radost a naplní nás energií na chvíle, kdy se budeme opět zapojovat do pracovního procesu.

A tohle není mnohdy úplně slučitelné s tím, když vám do života vstoupí další maličký život.

Jednou za čas se objeví snahy zákonodárců název upravit, u nás to bylo naposledy v roce 2018, kdy se dovolená měla zaměnit za péči. Nuže, nestalo se s odvoláním na to, že toto období je „překážka v práci“, takže změna není potřeba. Pokud bych to měl okomentovat, pak tehdejší vláda (ANO + ČSSD) v podstatě označila výchovu dítěte za překážku. Je to asi stejně tak neobratné vyjádření, jako když současná vláda označila ponížení růstu důchodů za předejití „hospodářské škodě“. Význam řečeného všichni samozřejmě chápeme, ale…

Každopádně, když se vrátím do přítomnosti, stále se nic nezměnilo. Byť je ze strany především matek už dlouhodobě po takovém kroku poptávka. A to se konečně dostávám k tomu, proč je to tak důležité.

Na první dobrou si jistě řeknete, že je to nesmysl. Co může změna jednoho slova změnit? Celé je to především o společenském vnímání podstaty toho, o co ve skutečnosti jde.

Vždyť si sami pro sebe řekněte, co pro vás znamená dovolená a jaké pocity si u toho vybavíte? Jaké emoce? Stresu v něm určitě příliš nenajdete. A v těchto představách žijete od dětství, kdy jsou vaše dovolené, tedy školní prázdniny, většinou plné všeho, o čem v lavicích jen sníte.

Když později slyšíte o tom, že když se narodí dítě, dostávají rodiče speciální dovolenou, okamžitě si to v hlavě spojíte dohromady. Ti více senzitivní si budou zjišťovat více, ta většina ostatních téma dále nezkoumá, dokud se sami rodiči nestanou.

A tak se nám v hlavě podvědomě usazuje myšlenka, že období výchovy dítěte je vlastně veskrze pohodové období, kdy člověk nic nemusí dělat a stát mu za to ještě platí. I když realita je, až na výjimečné případy, za které může samotné natavení sociálního systému, někde úplně jinde.

<Path> Děti jako skvělý internetový byznys aneb Jak vám potomci mohou vydělat miliony?Zdroj: YouTube, NoxInfluencer, Facebook

To celé způsobuje relativizaci samotné výchovy natolik, že kvůli tomu může mít rodič problémy v práci. Byť je to zákonná povinnost, ne všichni zaměstnavatelé jsou ochotni těhotné zaměstnance dále v budoucnu opět přijmout, popřípadě jim dát volno na tak dlouho dobu. Nutno dodat, že toto období může sahat až do 4. roku dítěte.

Nemusí to samozřejmě nutně souviset s tím, že by sám nevěděl, co výchova obnáší, ale kdybychom již dávno upravili některé termíny v zákonech, a tím vyvolali hlubší celospolečenskou diskuzi, myslím si, že podobných potíží by aspoň trochu ubylo. Protože čím více se něco řeší, tím víc lidé poznávají, že svět skutečně není černobílý a ne všichni mají stejné spodmínky. 

Tipy redakce

V konečném důsledku na to navazuje i samotný systém státní podpory, který by se měl z mého pohledu taktéž rozhodně zrevidovat, zejména co se týká finančního aspektu. Tohle je samozřejmě už na silnou debatu na poli „levice vs. pravice“ o tom, jak silná by měla být podpora státu obecně. Pro jednoho je aktuální stav málo a požaduje výrazné navýšení, aby se podpořila porodnost, což je též velmi důležitý a aktuální problém, stejně jako poslední roky rozmáhající se fenomén, o kterém se pobavíme záhy. Pro druhé je zase současné nastavení dostačující, přičemž u těchto jedinců pak vznikají výroky typu „překážka v práci“. A teď k naznačenému. 

Období výchovy malého dítěte nejsou jen plné okamžiků zalitých sluncem, je to především ohromná zodpovědnost a jedna z nejvíce důležitých činností v našem životě
Foto: Adobe Stock

Fenomén rodičů, kteří pracují během rodičovské dovolené, se stal v posledních letech čím dál tím běžnějším. To může být dáno ekonomickou zátěží, profesními ambicemi, nebo snahou udržet si kontakt s pracovním prostředím. Mnozí rodiče vyhledávají flexibilní pracovní dohody nebo práci na částečný úvazek, aby mohli lépe skloubit rodinné a pracovní povinnosti.

Tento trend je také podporován moderními technologiemi, které umožňují práci z domova a flexibilnější pracovní závazky. Přestože to může přinést určité výhody, může to také vést k většímu pracovnímu zatížení a stresu například z toho, že rodiče nedokáží svému dítěti věnovat potřebný čas.

Jak je tedy výrazně patrné, slovo dovolená do popisu období těchto až 4 let zjevně už dávno nepatří.

Na závěr mohu zmínit, co se týká názvu rodičovské či mateřské, dva příklady z Evropy, které aspoň v jednom případě vybočují z řady dovolených.

<Path> Ruská policie už jde v rámci boje proti homosexuálům i po dětech: vtrhla do školy a zabavila školákům „příliš teplé“ výkresyZdroj: Flickr, Instagram, Twitter

Ve Švédsku se užívá termín „föräldraledighet“, což v překladu znamená rodičovské volno. Ano, stále se jedná významově o to stejné, ale přeci jen, už to zní poněkud lépe. V Německu se zase užívá o dost zajímavější pojem „mutterschutz“, který znamená „mateřská ochrana a „elternzeit“ znamenající „rodičovská doba/ rodičovské období“.

Za mě je úplně ideální již dříve navržený pojem péče. Skvělé slovo, které plně vystihuje ten hlavní akt, o kterém to celé je.

Zdroj: Autor

Populární
články

E-Shop