„V podcastu Gay Guys již rok otevírám témata, která jsou stále tabu,“ říká jeho autor Martin Bísek a zve na narozeninovou party projektu
Rozhovor
Zdroj: Martin Bísek/Foto: Juan Calderón Ardila, se svolením
<Path>

„V podcastu Gay Guys již rok otevírám témata, která jsou stále tabu,“ říká jeho autor Martin Bísek a zve na narozeninovou party projektu

I když by se mohlo zdát, že v dnešní moderní době v podstatě neexistuje téma, o kterém by se nemluvilo, opak je pravdou. Své o tom ví i Martin Bísek, autor podcastu Gay Guys zaměřujícího se (především) na témata související se životem LGBTQ+ lidí. Co jej k založení podcastu přimělo? Jak se sám během prvního roku jeho natáčení posunul? A proč by každý, kdo má alespoň trošku otevřenou mysl, měl dorazit na narozeninovou party oslavující 1. rok fungování Gay Guys?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
3. 4. 2024

Martine, mediální prostor v Česku nabízí poměrně rozsáhlé množství různých obsahů, a to včetně podcastů. Co vás vedlo k tomu, začít s vlastním – tedy podcastem Gay Guys?

Byl to projekt, o kterém jsem uvažoval delší dobu. Měl jsem totiž pocit, že je kolem nás plno témat, o kterých je důležité mluvit, témat, která jsou tabu, nebo pro někoho i zdroj stresu. A přitom jsou součástí životů nás všech. Zaměřuju se sice především na oblasti zájmu LGBTQ+ lidí, ostatně – sám jsem jedním z nich, ale tím primárním cílem bylo sbližovat „homo svět“ s tím, který je „hetero“. Řekl bych, že je to docela prospěšná činnost. A pak tu byla ještě druhá motivace – jsem opravdu hodně ukecaný, rád si s lidmi povídám a moc mě to baví.

Takže za vznikem podcastu jsou i vaše osobní motivy? Hledal jste určitý typ obsahu, který se vám ale najít nedařilo?

Do jisté míry to tak bylo. Já jsem procházel sám vlastním uvědoměním si to toho, kdo jsem, docela dlouho. Bylo to náročné a celý život se mi otočil. Než jsem se veřejně vyoutoval, byl jsem totiž ženatý. Léta jsem tak naplňoval společenská očekávání a „byl za heteráka“. Až po letech se mi s tím vším podařilo vyrovnat. A to byl vlastně ten základní podnět – takových lidí, jako jsem já, je totiž pořád plno. Někteří tu odvahu ke coming outu ale nikdy nenajdou. Proto jsem chtěl začít o celé problematice víc veřejně mluvit. 

Naplnil podcast vaše očekávání? Dostává se vám např. nějaké zpětné vazby, díky níž víte, že to, co děláte, má smysl?

Posluchači se mi opravdu ozývají a píšou mi, že je skvělé, že v podcastech otevírám témata, o kterých se málo mluví. Často se stane, že podcast tne do živého. To mi pak posluchači posílají i své vlastní podobné prožitky a dodávají, že jsou rádi, že v tom nejsou sami. Velký ohlas byl tak třeba na epizodu, kdy mluvil host o tom, že ho přitahují velcí a silní – myslím ve smyslu hmotnosti – muži. Ukázalo se, že je to téma, které je hodně tabuizované a vyvolalo velkou vlnu reakcí. Dokonce se mi ozvala posluchačka, která nakonec přišla do podcastu popsat totéž – jen v případě žen. 

Nabízí se zeptat – i ostatní, s nimiž v podcastu hovoříte, se vám ozývají sami? Nebo respondenty sháníte jinak? Přece jen některé epizody jsou docela intimní, jiné peprné…

To je vlastně hodně zajímavé. Zjistil jsem, že když chci mluvit o nějakém docela běžném tématu, třeba o duhové rodině, sehnat lidi, kteří se podělí o své soukromí, je skutečně náročné. Málokdo chce totiž někoho takto otevřeně pustit do svého života. Naopak když je tématem sex či nějaký fetiš, není shánění respondentů problém. Ti lidé jsou se svou situací – třeba příslušností k nějaké opravdu minoritní fetišistické skupině – tak vyrovnaní, že nemají nejmenší problém podělit se o veškeré podrobnosti. 

Sám jste naznačil, že v rámci podcastu zveřejňujete jak epizody spíš lehčího lifestylového typu, tak i epizody, které jsou různě sexuálně laděné. Kdo vlastně tvoří vaši posluchačskou základnu – a nakolik se daří tento různorodý obsah skloubit do jednoho projektu?

Nedaří! Proto jsem se rozhodl právě tyhle dva typy témat od sebe oddělit. Podcast Gay Guys vychází přes rok a během té doby se mezi posluchači vytvořily dvě skupiny. Tu první zajímají právě ta lehčí, lifestylová témata – duhové rodiny, příběhy lidí, edukace, zdraví… Jsou to lidé jak z LGBTQ+ komunity, tak i jejich blízcí, přátelé, lidé z majority, kteří jsou otevření. Druhou skupinou posluchačů jsou pak většinou gayové, kteří se zajímají o ta témata související se sexem, různými fetiši… Takže zatímco pro první skupinu je tu podcast Gay Guys, pro tu druhou vznikl odvážnější druhý podcast, který jsem pojmenoval Kinky Guys. 

<Path> Urban jungle ve Stodůlkách: Martin a Tomáš žijí v bytě, který přetéká rostlinamiZdroj: Martin Bísek, Tomáš Střída

Nenahrává takovéto rozdělení podcastu stereotypní (a stigmatizující) představě, že gayové jsou pomyslnými „sexuálními mašinami“? A mimochodem, opravdu jimi jsou?

Je pravda, že to je celkem rozšířená myšlenka. Osobně si myslím, že ta přílišná sexualizace komunity je dána hodně tím, že právě se sexem souvisí jediný rozdíl mezi gayi a heterosexuály. Nezáleží totiž na tom, jestli spolu žijí dva kluci, dvě holky, nebo heterosexuální pár – jejich život je ve většině aspektů úplně stejný: chodí do práce, nakupují, jezdí na dovolenou… Liší se jen v tom, s kým (a jaký) mají sex. Proto nakonec dochází k tomu zjednodušení, které se soustředí na sexualizaci. Takže pro všechny: sex je součástí života úplně každého z nás. A to, že jsem gay, neznamená, že se jen pořád věnuju sexu.

Podcast Gay Guys slaví rok své existence. Kdybyste měl shrnout nejzajímavější momenty, ale třeba i takové, které vás posunuly vpřed, které by to byly?

Pro mě je to celé obrovská zkušenost a jsem rád, že jsem vůbec měl příležitost takový projekt vytvořit. Velké poděkování patří mým hostům, kteří mi věřili, přišli a podělili se o své příběhy – a to i na úplném začátku, kdy mě vlastně vůbec nikdo neznal. Moc si toho vážím. 

A zajímavé momenty? Pro mě bylo hlavně velké poznání, že ne každý je tak otevřený jako já. Taky mě zaujalo, že poslechovost epizod, které se věnují zdravotním otázkám – HIV, PrEP, venerologii, prevenci – není vůbec vysoká. Lidi to prostě nezajímá. Přitom to jsou jedny z nejdůležitějších epizod. Takže je budu natáčet dál, protože i kdyby jen jedinému člověku pomohly a před nákazou ho ochránily, tak je to pro mě dostatečná satisfakce. 

Když jsme u té satisfakce… může si podcasty poslechnout každý, bez omezení a zdarma, nebo fungujete „výdělečně“ také s nějakým typem „paywallu“?

V rámci podcastu Gay Guys vychází nová epizoda každou středu a k poslechu – na Spotify, Apple Podcast, ale i na YouTube – je po následující tři měsíce celá zdarma. Potom, pokud se nejedná o ryze edukační obsah, putuje do archivu. Ten je již placený – buď jednorázově, nebo v rámci předplatného. Podcast Kinky Guys pak má své úzké publikum, takže tam je vždy zdarma k poslechu prvních 15 minut – a ti, kdo se o téma zajímají, si celou epizodu, a to včetně různých bonusů, mohou zaplatit. I v tomto případě pak funguje předplatné. Kdybych měl ale mluvit o jiné než mé duševní satisfakci (smích)… tak pokud by někoho mé podcasty zaujaly a chtěl je jakoukoliv formou podpořit, jsem otevřený různým typům spolupráce…  

Při příležitosti ročního výročí podcastu plánujete také narozeninovou party, nač se na ní návštěvníci mohou těšit? A bude „kinky“, nebo se na ni nemusí obávat vydat ani umírněnější návštěvníci?

Party bude kompletně hetero-friendly a může na ni přijít opravdu kdokoliv. Nemusí to být ani nikdo z LGBT komunity, stačí, aby měl trošku otevřenou mysl. Určitě se tam nebude dít nic „kinky“, návštěvníky čekají různé příběhy lidí, talk show s účastníky soutěže Mr. Bear, rozhovor se mnou, v jehož rámci budu odpovídat na otázky z publika… Připravena jsou také různá vystoupení, drag, taneční show, ale i hudební program. Dorazí zahrát např. saxofonistka Kateřina Janečková… Bude to jednoduše civilní a slušná akce pro širokou veřejnost!

V rámci každého výročí obvykle lidé bilancují, ohlíží se, ale i plánují. Máte nějakou vizi, jak s podcastem budete pokračovat dál?

Hlavní vize je, že budu pokračovat. (smích) I přes všechnu náročnost a překážky je to pořád činnost, která mi dává smysl a pomáhá posluchačům v situacích, ve kterých si nevědí rady a o nichž je tu dostupné stále minimum informací. Plánuju se více účastnit veřejných akcí a vystoupení, natáčet „naživo“. V jednání je spolupráce s Prague Pride… chystám i setkání s posluchači. A pro ty, co poslouchají Kinky Guys, plánuju taky speciální akci. Nápadů je plno, ale musím brát v potaz své časové i finanční možnosti. Oba podcasty jsou totiž v obou ohledech docela náročná – i když moc smysluplná! – činnost…

__________

Podcast Gay Guys slaví první narozeniny – a vy můžete být u toho. Narozeninová party se uskuteční 12. 4. 2024 od 19.00 v pražském P. M. klubu. Vstupenky zakoupíte online na webu podcastu. 

Čekání na party si můžete zkrátit poslechem některé z epizod Gay Guys/Kinky Guys. Naleznete je na platformách Spotify či Apple Podcast, online také na gayguys.cz a kinkyguys.cz. 

Zdroj: Respondent/Redakce

Populární
články

E-Shop