„Drag, tedy převlékání se za ženu, není úchylka, ale zábava, legrace a divadlo,“ říká Roman Tomeš (nejen) o své roli v kultovní show
Rozhovor
Zdroj: Foto: Lenka Hatašová/se svolením
<Path>

„Drag, tedy převlékání se za ženu, není úchylka, ale zábava, legrace a divadlo,“ říká Roman Tomeš (nejen) o své roli v kultovní show

Roman Tomeš je herec a zpěvák, který má za sebou již celou řadu muzikálových rolí. Za dvě z nich byl dokonce nominován na cenu Thálie. První byla role Jidáše v muzikálu Jesus Christ Superstar. Tou druhou pak role Hedwig, postavy, která se doslova vymyká běžným standardům, jelikož – jak uvádí i anotace představení – je „napůl žena, napůl muž“. A to rozhodně není vše. Roman Tomeš v představení, které je zčásti stand-upem a zčásti rockovým koncertem, exceluje a také dojímá diváky. Ovšem ztvárnit postavu tak rozpolcenou, jako je Hedwig, rozhodně nebylo (a není) nic snadného. A to z řady důvodů…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
20. 3. 2024

Filmů i muzikálů, v nichž se objevují drag queens, přece jen pár existuje – když vás oslovili s nabídkou role Hedwig, měl jste o nich povědomí, nebo jste již např. viděl nějakou drag queen v akci?

Upřímně řečeno jsem se s tou tematikou nesetkal, a to ani v rámci divadel. Drag show – nebo travesti – jsem ani nevyhledával. Nicméně jsem s tímto typem zábavy nikdy neměl problém. Jsem toho názoru, že každý může dělat, co chce, když ho to dělá šťastným.

Zvažoval jste, zda roli přijmete, nebo to byla „jasná volba“?

Když mi role byla nabídnuta, bylo to ještě v covidu. V té době se toho moc nedělo… Je taky pravda, že jsme chtěli do Česka přivézt něco, co tu ještě nebylo. Žánrově je to představení vlastně stand-up, který jsem nikdy dřív nedělal a chtěl jsem si ho vyzkoušet. Navíc ten příběh je pro mě opravdu hluboký. Věděl jsem, že to bude celkem velká výzva, že se asi budu proklínat, že jsem do toho šel. Dnes jsem ale moc rád, spoustu věcí jsem se díky tomu představení naučil a stále učím.

Jaké věci to jsou (či byly)?

Samotný stand-up je žánr, ke kterému potřebujete diváka, ale také zkušenost. Potřebujete se „ohrát“ s publikem. To je věc, která mě velmi posunula. S každou reprízou se v tom oboru učím cítit se jako doma. Je to krásné stát dvě hodiny na jevišti s 50stránkovým scénářem, získat větší sebejistotu… a pak jsem se také naučil řadu věcí od mé ženy. (smích)

Pravda, hrát Hedwig, která je přece jen velmi specifická, je nepochybně výzva. Řada herců se na podobně náročné úlohy také náležitě chystá. Absolvoval jste nějakou speciální přípravu, nebo lekceod vaší ženy stačily?

Příprava mi trvala v podstatě rok. V prvé řadě spočívala v tom, že jsem si velmi často pouštěl různé stand-upy a studoval jsem žánr. V řadě druhé jsem začal vyhledávat různé dokumenty s tematikou drag. No a seznámil jsem se také s jednou českou travesti skupinou. Jsou to lidé, kteří jsou fantastičtí, dělají tu show opravdu skvěle a součástí jejich vystoupení je vlastně i ten stand-up. Dlouho jsem je pozoroval a učil se. Nakonec tu byla samozřejmě i příprava vizuálních změn. S nimi mi doma pomáhala žena, myslím s těmi „technickými věcmi“, jako je líčení, make-up, manikúra, chůze na podpatcích… (smích) Celkově ta příprava byla určitě nadstandardní, protože obvykle se na představení takto dlouho a důkladně herci nepřipravují.

<Path> Náměstek stockholmského starosty četl dětem pohádky oblečen jako drag queen. Protestoval tím proti „populismu“, který chce v zemi podobné akce zakázatZdroj: euronews.com, pinknews.com

Hedwig ztvárnil na filmových plátnech gay, v muzikálech byla ale většina herců heterosexuálních. A nikdo neprošel (nepovedenou) změnou pohlaví. (smích) Přitom se ozývají hlasy, že podobné role by měli ztvárňovat lidé, kteří mají tu konkrétní zkušenost, na níž příběh stojí. Jak na tuto problematiku z pozice herce nahlížíte vy?

Řekl bych, že už celou řadu let jsou tu tituly, kde se ženy převlékaly a převlékají za muže a muži zase za ženy. A nikdo s tím donedávna neměl problém. V poslední době se ale zvedla až příliš velká vlna homofobie a vlastně nevím proč. V každém případě pro mě je kompetentním pro ztvárnění té které role každý, kdo hraje divadlo, chce něco předat divákovi, a kdo za tím převlekem vnímá něco hlubšího než samotný kostým. Nedělám žádné rozdíly, ať kdokoliv hraje kohokoliv. Je to přece divadlo!

Tipy redakce

Vy jste ve své roli Hedwig před nedávnem oslavil dva roky – a popřát vám přišel i Ondra Brzobohatý, a to v roli svého drag „alter ega“ Tiffany Richbitch. Zrovna on si kvůli zálibě v tomto typu show slíznul poměrně solidní „hejt“…

Já jsem moc rád, že Ondra přišel a vlastně tak dal najevo, že se jedná o formu představení, že to není žádná úchylka. Umělci jsou obvykle také exhibicionisti a tyhle věci je baví. Pro mě je to vše, co se kolem Ondy dělo, úplně zbytečné. Drag je zábava, legrace a Ondra to dělá skvěle.

Mimochodem – co vy a „hejty“? Také jste se kvůli roli Hedwig nějakých dočkal?

Hejtů bylo hodně. A zaznívají stále – po zveřejnění prvních fotek na Instagramu, kde jsem jako Hedwig, mě dokonce spousta lidí přestala sledovat. (smích) Ale já jsem s tím počítal. Stává se, že když vyjdou články o představení a lidi si přečtou jen titulek: „Tomeš se převléká za ženu“, tak si myslí, že to dělám běžně. Ty hejty mě mrzí, ale na druhou stranu jsme to tušili, už když jsme do toho šli. Divák, který na to představení přijde – i když se může zdát, že je to drag show, nebo travesti – ale zjišťuje, že tomu tak úplně není. Nakonec publikum v závěru brečí a já brečím s ním. V tom představení je silná myšlenka a nejkrásnější na tom je, že díky divákům funguje ohromná organická reklama.

Zmiňujete, že představení má silnou myšlenku. Jedním z témat, jež se jím prolíná, je i tranzice. Ta je u nás v poslední době také docela hojně diskutovaná vzhledem k přetrvávající nutnosti sterilizace kvůli úřednímu uznání změny pohlaví. Měl jste příležitost se s touto problematikou seznámit a utvořit si na ni nějaký názor?

To je velmi těžké téma. Vždy se ale stavím za to, aby se lidem, kteří se pro něco rozhodnou, kladlo co nejméně překážek. Je to podobné jako s manželstvím pro všechny – já nevidím jediný dobrý důvod, proč někomu házet v jeho životě klacky pod nohy. Ale chápu, že ne každý je nastavený jako já…

Herci často mluví o tom, jak jejich role obohacují jejich životy naprosto novými zkušenostmi, došlo k něčemu takovému i ve vašem případě?

Já jsem nikdy neměl problém s dragem, nikdy jsem nebyl homofobní. Ale možná jsem si ještě víc uvědomil, že každý má právo na lásku, ať už se narodí v jakémkoliv těle a s jakoukoliv orientací. A je moc důležité o tom mluvit – že všichni jsme lidé, všichni máme právo být milováni a právo milovat. To je pro mě asi to hlavní uvědomění, že každý touží být šťastný. S každou reprízou si připomínám, že to je ta největší hodnota.

Od premiéry uplynuly dva roky, kdybyste měl jmenovat jednu věc, kterou vám osobně role Hedwig přinesla, co by to bylo?

Jen jednu? (smích) Smích a přátelství! Protože na tom projektu se setkala fantastická parta lidí – od kapely přes produkci a režii až po celé zázemí Malostranské besedy. Jsme jedna velká rodina a všichni chceme tím příběhem sdělit jednu věc. Je to ohromná síla a napojení.

Zdroj: Redakce/Roman Tomeš

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser

E-Shop