Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Poslanecká sněmovna včera zklamala naděje většiny obyvatel České republiky a neschválila zákon umožňující manželství stejnopohlavním párům. Místo toho prošel „ukrajovák“, který chce rozdělovat společnost na dvě kategorie a odmítá gayům a lesbám srovnat práva s heterosexuály. Na to, co výsledek vlastně znamená, jsem se zeptal Czeslawa Walka, ředitele iniciativy Jsme fér, která za stejnopohlavní manželství v Česku bojuje.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
29. 2. 2024

Zklamání. Zklamání, smutek a mrzutost. To jsou emoce, které jsou slyšet v hlase Czeslawa Walka, když s ním mluvím o tom, jak hodnotí výsledek 94. schůze Poslanecké sněmovny. Před pár chvílemi na ní totiž poslanci a poslankyně odmítli přiznat stejnopohlavním párům stejná práva, jako mají heterosexuálové – neschválili manželství pro všechny páry.

Místo toho prošla hlasováním sněmovny upravená verze, která je sice mírným zlepšením oproti současnému registrovanému partnerství, v zásadních bodech ale ukazuje, že rovnoprávnost v Česku politici patrně prostě nechtějí. Schválená podoba svazku se totiž jmenuje partnerství a neobsahuje právo na společnou adopci dětí.

Na otázku, zda ve hnutí Jsme fér takový výsledek očekávali, Walek odpovídá záporně. „My jsme iniciativa za manželství a očekávali jsme, že sněmovna podpoří manželství pro všechny páry s plnými právy a povinnostmi. Nečekali jsme, že nás sněmovna bude stále rozdělovat až takovým způsobem.“ Reaguje tak na fakt, že absence názvu manželství znamená, že gayové a lesby budou ze zbytku společnosti vyčlenění. A to i přes to, že většina české společnosti si přeje, aby tomu tak nebylo. Pro manželství pro všechny páry je u nás 72 % lidí. Jenže si „navolili“ do pozic s mocí ty, kdo jsou jiného názoru, jak trefně podotýká Mirka Dobešová.

Šance na manželství existuje

A myslí si to i Czeslaw Walek. Šance na manželství pro všechny totiž pořád existuje. Tak, jako neschválený zákon měnil zákony platné doposud, bude v budoucnu možné změnit i ten nový a stále diskriminující, který prošel teď. Pokud národ zvolí správné politiky. „V této sněmovně pochybuju, že půjde cokoliv udělat. Musíme se podívat na to, koho volíme, a vyměnit ty lidi. Podívejme se na to, kdo z nich hlasoval jak. Pokud nevyměníme ty lidi, kteří rozhodují o našich právech, tak se tady nic nezmění. To je naše povinnost teďka něco s tím udělat.“

Další možnost je ovšem teoreticky blíž, než jsou sněmovní volby. Nyní totiž půjde schválený návrh partnerství do Senátu, který o něm bude opět hlasovat. Může ho neschválit, ale kromě odmítnutí také vyžadovat jeho přepracování. „Senát může navrhovat taky změny. Muselo by to jít zpátky do sněmovny, sněmovna by musela hlasovat o tom pozměňovacím návrhu Senátu. Pokud by to neprošlo, tak musí znovu hlasovat o tom původním návrhu,“ vysvětluje Walek.

Jaká je ale šance, že by mohlo dojít k tomu, že Senát bude požadovat změny ve schváleném partnerství – či že by dokonce požadoval, aby v novém zákoně přece jen byly zapracované adopce pro stejnopohlavní páry a název manželství (tedy vlastně došlo k uvedení do původní podoby) – Walek neví. „Se Senátem jsme trochu jednali, ale tohle upřímně vůbec nevím. To, co prošlo sněmovnou, není návrh, který by Jsme fér chtělo. Takže já vůbec nevím, jaké budou návrhy Senátu na tuto verzi. A jestli tam bude vůbec většina pro nějakou změnu.“

<Path> „Manželství pro gaye jsem dlouho odmítal, bál jsem se, že nás zase ´sváže´,“ popisuje gay, který dospíval v socialismu. Proč změnil názor?Zdroj: Redakce

Prostě homofobie

Tím, co mě – a jistě nejen mě – zaráží nejvíc, je, že je zavedení rovného manželství v Česku tak nebetyčný problém. Vždyť i mnohem konzervativnější země manželství schválily. Nedávno třeba Řecko, v němž má mnohem menší podporu (jen těsně nad 50 % populace). Na čem to u nás vázne? „To se musíte zeptat těch politiků,“ krčí Walek pomyslnými rameny. Vzápětí ale mezi řádky říká, že je za tím vlastně obyčejná homofobie. „Ale ukazuje to jenom to, že ti politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi, kteří by neměli mít například společné adopce. Nechají ty lidi projít tím komandováním úřadů dvakrát, tím systémem, protože si myslí, že to je správně. Že ta kontrola tam má být dvakrát. A to ukazuje, co si o nás jako o lidech myslí.“

Slovy o dvojím procházení systémem má Walek na mysli fakt, že schválený „ukrajovák“ předložený Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL) a Helenou Válkovou (ANO) nedává stejnopohlavním párům možnost adopcí, ale umožňuje přiosvojení dítěte partnera. Po vstupu do partnerství se tak rodiči dítěte mohou stát oba lidé, nejdřív jím ale musí být jeden a ten druhý následně musí žádat o přiosvojení. Což v praxi může vypadat i tak, že první z páru sám jako jednotlivec zažádá o adopci dítěte, bude procházet všemi úředními procesy a posudky (a dítě taky), a když bude adopce schválená a on se stane úředním rodičem, začne s celým kolotočem druhý z nich. A opět bude s dítětem honěn po úřadech. Třeba jen proto, aby mu nakonec žádost o přiosvojení zamítly a dítě zůstalo bez právní jistoty dvou rodičů.

Tipy redakce

Boj za rovná práva nekončí

Výsledek sněmovního hlasování je zklamání. Jak ale Czeslaw Walek vysvětlil, neznamená, že by v Česku manželství pro všechny nemohlo v budoucnu přece jenom být. Není akorát teď. Snaha iniciativy Jsme fér proto neustává. „My zůstáváme dál a budeme bojovat tak dlouho, až v této zemi bude manželství pro gaye a lesby,“ dal se na závěr krátkého rozhovoru Walek slyšet.

Zdroj: Czeslaw Walek, lui.cz

Populární
články

Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Existují jídla, která vám zvýší hladinu oxytocinu, tedy vás udělají šťastnějšími? Ano
TĚLO & MYSL

Znáte potraviny, které zvyšují hladinu „hormonu dobré nálady“? Jsou doslova všude kolem nás

Autor: Michal Černý
Je na gay páry jako plnohodnotné rodiče česká společnost plně připravena?
LIDÉ

„Když lidé poznají gay páry osobně, přestává jim vadit, že mají dítě,“ říká Jakub, který s partnerem vychovává adoptovaného syna

Autor: Michal Černý
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Za pozvánku na večírek pro „normální gaye“ sklidili američtí queer republikáni vlnu posměchu a kritiky
AKTUALITY

Konzervativci uspořádali večírek pro „normální gaye“. Slibovali koktejly a „zdravý rozum“, teď sklízí posměch i „ohromující zájem“

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop