Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa
Rozhovor
Zdroj: Rozálie Růžičková / Se svolením
<Path>

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Tomáš Štverák, známý též pod přezdívkou Bizon ze Zubří, se již několik let věnuje ultratrailovému běhu s mimořádným úspěchem. Kromě řady vítězství na významných místních i mezinárodních závodech má za sebou i několik vlastních charitativních projektů. Jedním z nich byla Cesta hrdinů SNP pro Adélku Sekyrovou, během kterého uběhl 770 km za 6 dní, 19 hodin a 15 minut a vybral pro hendikepovanou beskydskou rodačku a její rodinu přes 160 tisíc korun.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
20. 2. 2024

Tome, jaký je tvůj příběh. Kdy jsi začal s běháním?

Odmalička jsem se věnoval sportu, konkrétně jsem hrál házenou a fotbal a vždy mě to táhlo spíše k vytrvalosti než ke sprintu. I v házenkářské přípravě jsem měl raději delší běhy a podobné aktivity.

Pak jsme se s taťkou rozhodli zkusit Beskydskou sedmičku, což je takový největší závod v České republice a dokončili jsme ho za necelých 20 hodin. Ti první to tenkrát běhali za dvanáct, třináct hodin a mě to tak nadchlo, že jsem se rozhodl upozadit házenou a začal se věnovat běhání naplno. 

Hlavně jsem zjistil, že je to nejlepší způsob, jak nepřibrat a moct se pořádně najíst (smích).

Dá se běháním uživit? Jak to funguje s financemi?

Neznám nikoho, kdo by se v naší republice živil pouze během, ale ve světě bychom někoho takového určitě našli. 

Mám samozřejmě materiální sponzory, kteří mi například dodávají běžecké vybavení a podobně, i takové sponzory, kteří mi poskytují finanční částky, za které si mohu dovolit například startovné, ale také jsem zaměstnaný v obchodě se sportovním vybavením, kde mám sice upravenou pracovní dobu, abych se mohl běhu aktivně věnovat, ale kde jsem také často šest dní v týdnu.  

Ve světě to často funguje tak, že běžci reprezentují konkrétní značky, od kterých pak dostávají plat.

Máš za sebou několik charitativních běhů, jaký pro tebe mají význam a jak to funguje s financemi v tomto případě?

I ve světě realizují běžci své vlastní projekty a já jsem si vždy říkal, že bych se chtěl také do něčeho svého pustit. Pomohl tomu také covid, protože nebyly závody, na které bych se připravoval. V tento moment mám za sebou už tři projekty. Vždy to ale byly spontánní akce, které se uskutečnily v rámci měsíce od prvotního nápadu. 

První myšlenka pokaždé byla zrealizovat nějaký běžecký projekt, ale zároveň jsem tím chtěl někomu pomoct, což se mi také podařilo. V tomto případě jsou také důležití sponzoři, ale sbírky jako takové se pořádají na Doniu nebo podobných platformách.

<Path> Ani na podzim nemusíte sedět doma a cvičit jen ve fitku. Podívejte se na pět skvělých sportovních aktivit, které vás udrží ve formě i v podzimním obdobíZdroj: Mevyo, Běháme, Mapy.cz

Jsou výhry v místních závodech finančně hodnoceny?

U nás většinou ne, v České republice můžete vyhrát hlavně materiální odměnu. Ve světe pak samozřejmě i nějakou finanční částku, ale také ne na všech závodech.

Takže to neděláš pro peníze?

Ne. To bych si asi vybral jiný sport (smích).

Pro Adélku jsi zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut. Řekneš nám prosím něco o tomto projektu?

Trasa, kterou jsem běžel se oficiálně jmenuje Cesta Hrdinů SNP. Vede skrz Slovensko z Dukelského průsmyku až na hrad Děvín. Každoročně to chodí velké množství turistů s batohy, kteří spí po chatkách nebo ve stanech. Plus to přede mnou samozřejmě běhali nějací běžci, takže tam byl nastavený určitý rekordní čas. 

Dříve v tom roce jsem běžel závod Ultra-Trail du Mont-Blanc ve Francii, ale ten se mi nepovedl. Ani jsem ho nedokončil, přestože jsem se na něj připravoval a obětoval jsem tomu hodně. Tak jsem přemýšlel, čím bych to spravil a napadl mě tento projekt. Sehnal jsem si jednoho známého na support a pak už jen přemýšlel nad tím, pro koho bych tuto trasu běžel. Adélka je dcera velitele dobrovolného sboru hasičů, kterého jsem u nás v Beskydech součástí a odmalička trpí mozkovou obrnou. Její rodina souhlasila, tak jsem běžel. Nakonec se podařilo vybrat přes 160 tisíc korun.

A je to tvá největší chlouba nebo jsi na nějaký svůj výkon víc pyšný?

Nebyl to asi nejtěžší běh, i když byl nejdelší. A vím, že to jde zaběhnout ještě rychleji, jelikož jsme udělali pár logistických chyb. Ztrácel jsem například čas přesuny na ubytování a podobně, protože jsme si původně mysleli, že budeme spát v autě, což nakonec nebylo možné. 

Pokud by někdo můj rekord překonal, asi bych to běžel znovu, ale do té doby se na tuhle trasu už nepodívám. Pyšný ale samozřejmě jsem, přeběhl jsem celé Slovensko…

Tipy redakce

Jak vypadá příprava na takhle dlouhý běh?

Logistika je důležitá. Vytyčili jsme si místa, kde by se dalo zastavit, odpočinout si, kde nakoupit, převléct se a podobně.

Fyzicky jsem byl připravený díky tomu závodu kolem Mont Blancu ve Francii, takže jsem paradoxně před tímto během spíš odpočíval. Věděl jsem, že nebudu týden spát, na což bylo potřeba se připravit hlavně psychicky.

Jak vznikla přezdívka bizon?

Poslední dobou se mě na to ptá čím dál víc lidí. Přezdívka ale není z mojí hlavy, takže doteď úplně přesně nevím, jak vznikla. Pocházím ze Zubří, kde máme ve znaku zubra a jedna místní kapela ve své písničce zpívá něco ve stylu: „Bizon city, na terase kávu si dávám.“ 

Jedni moji přátelé, se kterými občas chodím běhat, se tím inspirovali a začali naší skupině říkat „bizon city group“. No a jelikož mám velmi dobré výsledky a podobně, začali mi říkat, že jsem z nich největší bizon… A chytilo se to.

<Path> Pomůže cvičení na kocovinu? Je vhodné po propařeném pátku jít o víkendu běhat nebo cvičit do fitka?Zdroj:

Tome, moc děkujeme za příjemný rozhovor. Mám pro tebe poslední otázku. Kde se tě vášniví běžci mohou pokusit předběhnout příště?

Za dva týdny běžím 15km závod tam u nás, v jedné vesnici za Ostravou. Tam si myslím, že mají někteří velkou šanci mě předběhnout, protože krátké závody spíše neběhám a nejsem moc rychlý. A pak mě za tři týdny čeká velký závod na Slovensku – Letecká stovka.

Zdroj: Rozálie Růžičková, autorský článek

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop