„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

S rozhovorem tentokrát souhlasili hned dva muži – Mikuláš (Miky) a Luboš, kteří jsou přátelé celý život. Během našeho povídání si přáli rozptýlit mýtus, že čisté přátelství mezi heterosexuálním mužem a gayem není možné. A tak jsme se do toho pustili a probrali, jak prožívali Mikyho coming out.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
16. 2. 2024

Kluci, já vím, že vy dva jste přáteli prakticky od plenek. Znáte se od dob, kdy vaše maminky s vámi chodily na procházky na stejném sídlišti. Taky vím, že jste spolu nastoupili na základní školu, šli jste spolu na střední a nyní jste kamarádi i dál, když máte každý svůj život. Proběhlo někdy období, kdy jste se nekontaktovali, nebo doslova nebavili?

Miky: Za mě jsme se nikdy nepohádali tak moc, že bychom se vyloženě nebavili. Jen tam bylo období, kdy já jsem šel do Brna na vysokou a Lubo zůstal doma, začal pracovat…

Luboš: No ale abys nevypadal o tolik chytřejší než já, vykopli ho ve druháku, aby bylo jasno! (smích)

Miky: To je pravda. (smích) Ale taky je fakt, že během těch dvou let jsme trochu přerušili kontakt, protože každý jsme měli hodně jiný zájmy, prostředí, bylo to daleko… Ale bylo to spíš o nějakém přirozeném vývoji, než že bych ho už nechtěl nikdy vidět. (smích)

Luboš: Já nechtěl! (smích)

Vidím, že spolu rádi vtipkujete. Jak byste popsali vaše přátelství?

Miky: Jako úplně normální kamarádství dvou kluků, z čehož jeden je teplej – já. (smích) Ale pokud mám odpovědět vážně, tak jsem fakt vděčnej, že jsem Luboše potkal. Mám mnoho známých, kamarádů, ale nejlepší kámoš je jenom jeden, kterej je tu od mého fakt hodně útlého dětství a prožili jsme spolu hrozně moc. Od opisování v matice přes nějaký první zklamání až po aktuální dospělé věci.

Luboš: Když teda jsme teď sentimentální, tak já jsem taky moc rád. Protože jak říká Miky, je spousta lidí, se kterými jdete na pivo. Ale on prostě tady vždycky byl i v těch blbých momentech. Takže jsme prožili hodně skvělýho, ale taky mi pomáhal se stěhovat od bejvalky, hlídal mi dceru, když jsem musel do práce a bývalá byla v nemocnici, měl jsem i finanční problémy, za který se mi nikdy nesmál, i když jsem si je způsobil sám, a musím říct, že mi pomohl…

Miky: Protože jsem ti mohl věřit. Podotýkám, že vím, že mi všechno vrátíš a opravdu mi chodí splátky, jak mají. Ono je to takové hloupé téma, mezi přáteli se někdy finance řeší těžko, ale já nepochybuju ani kouskem sebe, že bys mi to někdy nechtěl všechno vrátit.

Když se zastavíme u těch vztahových věcí, nelze se nezeptat – odkdy Luboš ví, že jsi gay, Miky?

Luboš: Já to vím dýl jak on! (smích)

Miky: Ono to zní vtipně, ale fakt to tak je. Já nebyl takové to dítě, co to má v hlavě srovnané snad už od školky. Potřeboval jsem hledat a zkoušet a poznávat okolí i sebe.

Luboš: A že to jednu dobu dělal fakt poctivě!

Miky: Je pravda, že jsem prožil dobu, kdy jsem partnerky hodně střídal. Pořád jsem nebyl spokojený. S každou mi bylo dobře, ale nebylo tam takové to, kdy čekáte na zprávu, a chcete někomu utrhnout hlavu, když se nedaří. Víš, jak to myslím? Prostě nebyl v tom žádný drajv.

Luboš: To zní, jaký nejsi drakobijec, ale rád bych doplnil, že je to posera a nikdy nikomu hlavu nerval.

Miky: Děkuju, žes to upřesnil. (smích) Ale chci tím říct, že tam chyběl náboj. Já si s nimi fakt dobře rozuměl, fungovalo to po mnoha stránkách, ale pořád ve mně byl nějaký neklid, kvůli kterému jsem hledal dál a dál, i když jsem byl zadaný. Nikdy jsem v žádném vztahu nemohl vydržet. Ne proto, že bych nechtěl, ale prostě se nedalo. Brzy mě to začalo dusit. Myslel jsem si, že jen nejsem monogamní typ, ale něco ve mně mi říkalo, že vlastně toužím po něčem, co bude navždy. Nedávalo mi to smysl.

<Path> „Život mi protekl mezi prsty“: Jak muži-čtyřicátníci vnímají přechod do druhé půlky života? A proč krize více dopadá na gaye?Zdroj: helpguide.org, askmen.com, thegaytherapycenter.com, outfrontmagazine.com, theguardian.com, conversableeconomist.com, ncbi.nlm.nih.gov,

A kdy to smysl dávat začalo?

Miky: To bylo někdy až kolem vejšky. To léto, než jsem tam měl nastoupit. Odjel jsem do Brna vyřídit si bydlení, zabydloval jsem se a našel si nějaké známé, partu… A došlo na pár experimentů, které mě zpočátku hodně děsily. Přišel jsem si jako v jiném světě. Přišlo mi i, že dělám něco nemravného, nesprávného, tajného. Prostě bylo to hodně daleko od toho, k čemu jsem byl vedený.

K čemu jsi byl vedený?

Miky: Najít si holku, možná se trochu pobavit s několika, ale pak se usadit, mít rodinu… Tak nějak jako to měl třeba táta. Občas mi říkal, že pár holek měl, než potkal mamku. A rád ji škádlí tím, že měl na výběr. Měl jsem pocit, že i když se mamka vždycky na oko urazila, že ji to zároveň přitahovalo. Fungovalo jim to a funguje dodnes. A já myslel, že potřebuji stejnou „průpravu“. Vyblbnout se, jak říká táta, a pak si najít tu pravou, ale nějak se mi to nezdálo.

Luboši, ty říkáš, že jsi věděl předem, že jednou dojde na Mikyho coming out?

Luboš: Copak to jde nevidět? (smích) Když budu odpovídat vážně, tak upřímně, podle mě to prostě cítíte. Opravdu. Netvrdím, že je Miky nějak zženštilý nebo slabý…

Miky: Výborně, děkuju. (smích)

Luboš: Ale něco je jinak. To prostě cítíte v tom chování. Já nevím, jak to popsat líp než říct, že jde o jinou dimenzi. Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já, když jde o ženské a všechny tyhle věci. Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu. Několikrát se se mnou o něm jeho bývalé holky chtěly bavit. Chtěly něco vysondovat, pochopit ho. Chtěly, abych jim třeba poradil, nějak ho napravil… Někdy jsem to nechal bejt, ale dvěma z nich, fakt hodným holkám, jsem řekl, co si myslím. Tedy že za to nikdo nemůže, ať si nic nevyčítají a ať se na něj i časem přestanou zlobit, protože si upřímně myslím, že jednou dojde k tomu, že Miky možná bude chtít chlapa. Nebo být sám. Jedno z toho. Prostě s holkama to nikdy nehrálo, jak mělo.

Tipy redakce

Jak jsi reagoval, když došlo na coming out?

Luboš: Já to nezjistil hned. On se Miky vrátil z toho „velmi úspěšného“ pokusu o studium vysoké školy až dva roky na to. Nějak zásadně jsme se za ty dva roky nevídali. A pak byl zpátky, potkali jsme se v hospodě a já se ho ptám, co je novýho. On mi ukázal fotku kluka. A já se začal smát. Ale ne abych se mu vysmál, spíš se mi tak nějak v hlavě uzavřel kruh. Dali jsme si pivo a pohoda. Žádné drama se nekonalo. Nebo jsi to vnímal jinak?

Miky: Ne. Já v ten moment už byl s věcmi dost srovnaný. I rodiče to věděli, jen širší rodina ne, tam je to takové složitější. A věděl jsem, že Luboš to vezme v pohodě. Byl bych hodně zklamaný a překvapený, kdyby to mezi námi něco změnilo.

Luboš: Nesprchovali jsme se spolu ani předtím, takže se není čeho bát… (smích)

Tady navážu ještě jednou otázkou. Nejen o gayích koluje mnoho povídaček. Jednou z nich je, že mají tendenci se dotýkat všech mužů – i těch, kteří o to nemají zájem. Také to vnímáte jako absurdní nálepku? Vím, že to, co jste řekl, je čistě fór, ale založený na tom, jak lidé nezřídka hovoří s plnou vážností…

Luboš: Jestli můžu, na tohle odpovím já. Podle mě je to blbost. Nikdy jsem s Mikym neměl žádný problém a štve mě, když tohle někdo říká. Fakt mě to dokáže rozčílit. Je to skvělej člověk a nikoho by neobtěžoval. To není o tom, jestli je gay, ale jestli je pitomec. A to není.

Někteří heterosexuální muži říkají, že mají za sebou špatnou zkušenost, a proto jsou tím ovlivněni. Z mého pohledu je tato jejich zkušenost – pokud je reálná – samozřejmě nepříjemná. Ale úplně stejně, jako když se třeba heterosexuální muž nekonsensuálně (tedy bez souhlasu) dotkne ženy. Souhrnné označení gayů jako lidí, kteří obtěžují heterosexuální muže, se mi zdá podobně absurdní jako tvrdit, že všichni heterosexuální muži obtěžují ženy. Jak toto vnímáte vy?

Luboš: Úplně stejně. Taky by mě mrzelo, kdyby mě nějaká žena škatulkovala mezi násilníky a slizouny proto, že měla s někým špatnou zkušenost. Já samozřejmě za sebou mám i nevydařené vztahy, ale nikdy jsem na ženu nesáhl bez jejího svolení. To je pro mě a mnoho dalších mužů tak silná hranice, že za ni prostě nechodíme.

Miky: A já musím jen souhlasit. Jak by mi mohlo být příjemné, že někoho obtěžuji? Řeči o tom, že heterák nemůže být kámoš s gayem, jsou absolutně absurdní. Já bych nikdy svoje přátelství neohrozil. Nemám nejmenší chuť něco takového dělat. Že jsem gay, neznamená, že chci sahat na všechny chlapy kolem mě. Já jsem za tuhle část rozhovoru hrozně rád, protože jestli něco chci, aby se dostalo mezi lidi, pak je to tahle informace: Prosím, nevěřte každé blbosti!

Zdroj: Mikuláš, Luboš, redakce

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop