Naháči na Taiwanu bojují proti zákonům, společenským normám a podporují přijetí přirozeného vzhledu těla
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Naháči na Taiwanu bojují proti zákonům, společenským normám a podporují přijetí přirozeného vzhledu těla

Označují se jako tiāntǐ, užívají si své spojení s přírodou prostřednictvím nahoty, a to vše v zemi, která je sice v mnohém pokroková, avšak nudismus na veřejnosti zákonem zakazuje… Taiwanští naturisté si s názory svého okolí ale hlavu nelámou…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 2. 2024

Nudismus vs. naturismus

Zbavení se zábran, ale i oděvů a jednoduše spojení s přírodou a oslava lidského těla. To je podstata naturismu. Ten pak definice Mezinárodní naturistické federace popisuje jako nesexuální životní styl v souladu s přírodou. Jeho kořeny jsou spojovány s tzv. kulturou svobodného těla, která se stala akceptovanou a oslavovanou součástí německé společnosti konce 19. století. Ačkoliv mnozí termíny naturismus a nudismus volně zaměňují, lze se setkat s výkladem, že nudismus se týká jednoduše jen „neoblékání se“, kdežto naturismus má přece jen širší ideové zaměření zahrnující především integraci člověka s přírodou. A přesně o to usilují i naturisté na Taiwanu.

Označují se mandarínským termínem tiāntǐ, což v překladu znamená „nebeská tělesa“, a svým konáním projevují hlubokou úctu k přírodě, ale také lidské tělesnosti. Což je velmi osvěžující vzhledem k tomu, že většina světa se v dnešní době potýká spíše s tzv. body shamingem, tedy situacemi, kdy se lidé za svá těla stydí, nebo jsou kvůli nim zahanbováni či přímo zesměšňováni (což má také dalekosáhlé důsledky). V jistém slova smyslu oslava lidské podoby v její čiré přirozenosti, a to bez ohledu na jakékoliv společenské normy a konvence, však na Taiwanu není nijak vítaná. A tak taiwanští naturisté zároveň sami čelí i řadě společenských a legislativních překážek.

Navzdory všem(u)

I když Taiwan bývá často prezentován jako lokalita, kde je společnost progresivní (ostatně, v roce 2016 nastoupila do funkce prezidenta/ky první žena a v roce 2019 byly na ostrově dokonce zlegalizovány i sňatky stejnopohlavních párů), pravdou je, že pro naturismus v zemi není místo. A to jak teoreticky (kvůli legislativě), tak i prakticky (na celém ostrově tedy nejsou žádná oficiální nudistická letoviska či pláže). Přísně vzato, nahota na veřejnosti je v rozporu se zákonem v podstatě v celé Asii, Taiwan tedy není výjimkou.

Tipy redakce

Navzdory nepřízni vnějších okolností si ale milovníci svobodného života dokázali najít vlastní cestu – a soustředí se v místech s horkými prameny, které jsou na Taiwanu velmi populární, a především nahota je tam povolena. Ovšem v případě, že jsou prameny navštěvovány veřejností, je nezbytné dodržovat přísné oddělení žen od mužů. Tomu se však lze vyhnout v případě, že je oblast vyhrazena pro soukromé akce.

Zdroj: Giphy

Nakolik je naturismus i společensky nepřijatelný, pak dokládá např. příběh jedné z členek skupiny, pětašedesátileté seniorky a umělkyně, která se jako jedna z mála rozhodla být ve směru své záliby v naturismu otevřená i veřejně (kdy nahota je často součástí jejích uměleckých performancí). Objevila se tedy i v taiwanských médiích, avšak narazila na odpor a nepřijetí dokonce i ve vlastní rodině. „Můj syn se mě pak ptal, jak by o mně měl asi říct své přítelkyni. Odpověděla jsem mu, že to je jeho problém, ne můj,“ zavzpomínala s tím, že miluje svobodu a vždy ráda dělala věci po svém.

<Path> FOTO: Který z britských plavců má nejkrásnější zadek? NECENZUROVANÉ fotky sexy "twinks" Chrise Mearse, Toma Daleyho a Jacka LaugheraZdroj:

Uvnitř (zakázané) komunity

Taiwanská naturistická skupina má přibližně 260 členů – a do jisté míry překvapivé je, že mnozí z nich jsou spíše v seniorském věku. Všichni se organizují prostřednictvím aplikace Line. Každý měsíc pořádají setkání v pronajatých prostorách, přičemž za nejoblíbenější platí odlehlý objekt nacházející se v horách cca 40 kilometrů od hlavního vlakového nádraží okresu Miaoli (cca hodinu a půl jízdy od Taipei).

Nutno také říci, že členy celé komunity jsou často páry, v jejichž čele stojí Keven Liao Tian-wei. Ten velmi důsledně dbá na dodržování pravidel komunity, především z hlediska bezpečného a respektujícího prostředí pro ženy. Čínská společnost totiž velmi často pracuje s prvky (komerčního) nudismu, což následně i na naturisty na jednu stranu vrhá špatné světlo a na stranu druhou může toto svlékání se lákat i mnohé, kterým vlastně o naturismus ideologicky vůbec nejde. Veřejné projevy sexuality jsou tedy v rámci naturistického uskupení nepřípustné, stejně jako jakékoliv obtěžování žen, a to i proto, že nezřídka se naturistických setkání účastní více mužů, což by mohlo být potenciálním zdrojem problémů.  

Ve skupině pak platí přísné pravidlo zákazu sdílení jakýchkoliv obrazových materiálů (s jedinou výjimkou – tou je souhlas všech, kteří jsou na snímku zachyceni, příp. je alespoň rozmazána jejich tvář). Zcela zapovězeno je pak šíření materiálů, které by bylo možné klasifikovat jako pornografii.  

A náplň setkání? Poměrně rozmanitá! Vaření, karaoke, hra na hudební nástroje… to vše samozřejmě tak, jak všechny pán bůh stvořil. A bez ohledu na to, jak na ně nahlíží ostatní, jednoduše se ve své vlastní kůži a takoví, jací jsou, cítí skvěle. „Oblečení ve společnosti pro nás slouží jako jistá zbraň při našem hraní různých postav. Nahota nic takového nepotřebuje. Všechny typy těl jsou krásné,“ uzavřela pak jedna z nejmladších členek naturistického uskupení, Anne Chen Hao-an. Jen škoda, že takové poselství přichází ze země, kde je právě jejich ukazování vlastně trestné.

Zdroj: naturista.cz, cultursmag.com, bnnbreaking.com, scmp.com, chinadaily.com.cn

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop