Gayové prozradili, co je nejvíce přitahuje na mužích. Vybíraví jsou méně než heteráci
Straight friendly

Gayové prozradili, co je nejvíce přitahuje na mužích. Vybíraví jsou méně než heteráci

Je pro gaye důležitější vzhled, nebo inteligence a humor? A je pravda, že jsou teplí muži opravdu tak nároční? Podrobná studie odhalila, co homosexuální a bisexuální chlapi tvrdí, že se jim líbí, i to, co je přitahuje ve skutečnosti.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
8. 2. 2024

Na střední škole jsem měl kamaráda, který tak úplně nedokázal pochopit, že jsem gay. Když jsem mu řekl, že si opravdu nechci najít holku, protože mě místo holek berou kluci, kontroval otázkou, co se mi na nich teda jako líbí.

Logický dotaz. Odpovědět ale bylo horší. Nemohl jsem mu přece říct, že úplně nejvíc k sežrání je všechno, co má on! Nakonec jsem se z toho nějak vykecal, že prostě to, že jsou to kluci. Nicméně téma v hlavě zůstalo už navždy: Co vlastně se nám gayům líbí na chlapech? Tedy kromě toho, že jsou to chlapi (to si středoškolský já fakt nemohl vymyslet něco inteligentnějšího?).

Co bych za to tehdy dal, kdybych věděl, že se jednou dopátrám přesně této informace. A nejen vybreptané kamarády po dvou drincích v hospodě, ale dokonce ve vědecké kvalitě! Loni na Valentýna totiž vyšla studie, která se přesně tímto tématem zabývá. A co je nejlepší, obdobný průzkum D&M Research udělal dříve i s heterosexuálními muži a ženami. Mám tak i srovnání toho, jak si gayové a bi kluci v zájmových otázkách stojí.

Mluvit vs. chtít

Jak odborníci ovšem zjistili už při prvních studiích, je rozdíl mezi tím, co dotázaní respondenti tvrdí, že od potenciálního partnera (či partnerky) chtějí, a mezi tím, co skutečně chtějí. Nejde přitom o to, že by se někdo snažil záměrně zamlčovat skutečnost, ale spíš o hlubší statistické prozkoumání. Za typickými požadavky se totiž skrývají ještě konkrétní jednotlivé aspekty nebo dílčí charakteristiky, které ale mohou o skutečnosti vypovědět víc než jen hierarchie obecných tvrzení.

Vědecký tým pod vedením psychologa Dereka Jonese proto při zpovídání 500 mužů použil speciálně vyvinutý analytický model Im-Ex, který sleduje rozdíly mezi tím, co respondenti odpovídají (explicitní informace) a tím, co si myslí, ale neříkají to (implicitní informace). Explicitně uvedené osobnostní kvality mužů, kteří jsou pro gaye a bisexuály atraktivní, vědci porovnali s kvalitami přítomnými u celebrit, které dotázaní označili jako atraktivní. A to samé provedli i u negativních kvalit, aby zjistili, co teplé muže také odpuzuje. Ve výsledku takto autoři studie stanovili kromě obecných charakteristik následující typ konkrétních přitažlivých nebo odpudivých věcí:  

  • Klíčové – vlastnosti, které dotyčný rozhodně musí nebo nesmí mít. Vlastnosti, které se shodují s tím, co respondenti explicitně uvedli.
  • Oblast kompromisu/tolerance – vlastnosti, které jsou podle analýzy Im-Ex ve skutečnosti méně důležité, než dotázaní sami řekli. U pozitivních je fajn, když je dotyčný má, ale nejsou nutné, negativa zase být nemusí, ale dají se přežít.
  • Oblast nadšení/zhnusení – vlastnosti, které jsou ve skutečnosti důležitější, než lidé sami uvedli. U pozitivních věcí jde o nadšení, které výrazně ovlivní náklonost v pozitivním smyslu, u negativních kvalit jde zase odpudivost nahoru víc, než si lidé sami myslí.

Chceme lásku a něhu. A taky zadky a penisy

Podobně jako heterosexuální muži i ženy uvedli také teplí muži, že je pro ně důležité, aby „s druhým rádi trávili čas“ a dotyčný „je miloval a respektoval“. Hned na třetím místě ale měli gayové a bisexuálové „sexuálně mě přitahuje“, což je o poznání větší důraz na tělesnou atraktivitu než u heterosexuálů. U chlapů na chlapy se také objevily pro ně unikátní atributy jako „je mezi námi dobrá chemie“, „je loajální a spolehlivý“ nebo „milující, pečující a má pochopení“.

<Path> „Heterosexuální vztah byl důsledek macho komplexu,“ svěřil se gay muž z Prahy, který v sedmnácti letech počal se spolužačkou synaZdroj: Dan, redakce

Co se týče konkrétních faktorů vyplývajících z Im-Ex, tak teplí muži hledají chlapa, který s nimi bude za jedno a který je bude přitahovat. Chtějí člověka s podobnými zájmy, přesvědčeními a hodnotami, který je bude milovat a respektovat takové, jací jsou. A taky bude sebevědomý, charismatický, fit a mít sportovní postavu.

Dalšími vítanými, ne však nutnými kvalitami je finanční zajištěnost, dobré vystupování, dobrý pocit ze svého těla, vzdělání nebo – možná překvapivě – homosexuální orientace. Na to, aby se nám nějaký chlap líbil, očividně nutně nepotřebujeme, aby byl taky gay.

Co ovšem potřebujeme, ale nechceme (si?) přiznat, je že hledáme prostě sexy samce. Na prvních příčkách v oblasti nadšení se totiž objevilo, že „má skvělý zadek“, „je sexy“„má velký penis“. V těsném závěsu pak bylo „sexuálně mě přitahuje“„je mezi námi skvělá chemie“. Až na šestém místě skončil nevyslovený požadavek na to, aby zároveň byli nejlepší kamarádi.

Hysterkám vstup zakázán

Když přijde na to, co u mužů gayové a bisexuálové naopak nechtějí, jsou to na prvním místě „neupřímnost, nevěrnost a nedůvěryhodnost“ v těsném závěsu s „špatnou osobní hygienou“. Tím se shodují s hetero muži i ženami, na rozdíl od nich ale mají velmi vysoko také odpor k „povrchnosti a falešnosti“. Mezi nežádoucími vlastnostmi pak pouze teplí muži sami explicitně uvedli také to, když je někdo „sobecký/egocentrický/podvodnický“, „je nudný a nezajímavý“, „je kontrolující a majetnický“ a taky když „se chová jako mrcha“.

Zdroj: Giphy

Zajímavý je ovšem fakt, že gay a bi muži u negativních vlastností uvedli znatelně nižší skóre než dotázaná heteráci. To naznačuje, že teplí muži jsou ve skutečnosti k negativním osobnostním kvalitám tolerantnější než heterosexuálové. Může to být dáno například tím, že mají vlastně mnohem menší výběr potenciálních partnerů.

Když přijde na klíčové implicitní odpudivosti, nemají gayové a bisexuálové rádi chlapy, kteří jsou „drama queens“, mají „komplikovanou minulost“ nebo jsou příliš útoční a uřvaní. Sociální dovednosti a um chovat se ve společnosti byl vůbec důležitý. Stejně jako neskrývání své homosexuality.

Tipy redakce

Potenciálně skousnutelným implikovaným negativem je, když někdo není singl, chtěl by rodinu nebo má kladný vztah k dětem anebo když má nějakou závislost. Mezi kritické faktory, které jsou mnohem důležitější, než lidi uvedli, patří to, když „někdo moc mluví“, „má nadváhu“ nebo „není dobrý v posteli“.

Zdroj: dandmresearch.com.au, smh.com.au

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop