Jak žijí gayové v tradičním Japonsku? Pár Shiba a Koji sdílí ve videích svůj život na venkově i výchovu syna
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak žijí gayové v tradičním Japonsku? Pár Shiba a Koji sdílí ve videích svůj život na venkově i výchovu syna

Shiba a Koji jsou manželé, dva muži, kteří spolu žijí ve venkovském Japonsku a společně vychovávají malého syna Ikkunna. O momenty ze svého života i výchovy kluka se dělí na sociálních sítích. Světu ukazují nejen své radosti, ale i tradiční Japonskou kulturu.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 2. 2024

Když se řekne Japonsko, představí si v dnešní době nejeden člověk moderní velkoměsta, pokročilé roboty, exotická jídla, počítače na každém rohu a třeba taky anime seriály s jejich typickou ztřeštěností a nadsázkou. To je ale jenom část Japonska. Tahle asijská země má dnes stále i svou tradiční tvář.

O to, jak vypadá tradiční japonská kultura, se ve svých videích na sociálních sítích se světem dělí gay pár otců Shiba a Koji. Ve státě, který i přes svůj obrovský technologický pokrok nepřistupuje k LGBT+ lidem se stejnou otevřeností a přijetím jako jiné vyspělé země, ukazují tradice v novém světle, stejně jako co vlastně znamená vychovávat dítě.

Obřad v lesích

Podle toho, co se nám podařilo zjistit, jsou spolu Shiba a Koji asi 15 let. Svatební obřad měli tradiční japonský, ve svatyni Kumano Hongu Taisha v nádherných horských lesích v prefektuře Wakayama. Podle japonské kultury dlí v lesích bohové. V jednom ze svých prvních videí ukazují, jak jejich svatební den vypadal. Na místo podle všeho došli pěšky, což ještě dodává k významnosti obřadu a k úctě k němu. „Měli jsme tradiční svatbu ve svatyni Kumano Hongu v japonské Wakayamě,“ uvedl pár. „Když jsme procházeli kumanskou stezkou a vzpomínali na těch deset roků, které jsme spolu strávili, uvědomili jsme, jak jsme šťastní, že jsme spolu mohli v ten den být.“

„Věříme, že láska je láska, bez ohledu na to, jakou má kdo sexualitu. Prostě následujeme svá srdce a doufáme, že se do Kumano vrátíme. V budoucnu, až budeme mít šedé vlasy.“

<Path> Ženy vyhlásily válku vysokým podpatkům – přichází hnutí #KuTooZdroj: japantimes.co.jp, reuters.com

Tradice a příroda

Právě tradice a japonská kultura jsou to, co tvoří velkou část obsahu, který dvojice sdílí na internetu. Na YouTube, Instagramu i TikToku ukazují, jak spolu se svým synem sadí bonsaje, připravují tradiční japonské pokrmy z kaštanů nebo švestek nebo třeba slaví narozeniny. Ve své sérii Dads‘ Life in Japan pak se světem sdílejí, jak krásné je vychovávat potomka.

„Nikdy nezapomeneme na ten den, kdy jsme se stali rodinou,“ popsali ve videu, na kterém je jejich syn oblečený v kimonu, které se v jejich rodině dědí z generace na generaci. „Má na sobě tátovo modré kimono, které táta oblékal před více než třiceti lety.“

Všichni tři spolu žijí v přírodě, na venkově v lese v nádherném domě, který spolu Shiba a Koji opravili. Rekonstrukce nemohla být jednoduchá, společná práce je ale ještě více sblížila. „Krušné chvíle a slzy jsou nám vždycky v patách, v srdcích chceme být ale věčně stálezelení,“ dali se slyšet.

Pro našince to je možná neobvyklý obrat, mluvit o sobě pomocí metafory o neopadavých rostlinách, v Japonsku je ale kultura s přírodou úzce spjatá, byť to tak dnes přes všechny ty počítače a roboty nemusí vypadat. Shiba a Koji ale přírodu milují a umí ji ukazovat nádhernou, bohatou a romatnickou. Jsou to umělci a s obsahem pro své fanoušky si hrají. Každé video je nádherné, klidné a tak trochu vybízí k tomu, abyste se zastavili, udělali pár pomyslných kroků zpět a na svět kolem sebe se podívali s odstupem a novýma očima. Nespěchat, vnímat přírodu, vnímat krásu, vnímat lásku.

LGBT+ stojí stranou

Ne všechno je ale dokonalé a idylické. Rozhodně se to nedá říct o postavení queer lidí v Japonsku. Většina obyvatel země sice LGBT+ lidi podporuje, státu ale chybí potřebná legislativa, aby se mohl zařadit mezi ty, které jsou v této oblasti opravdu pokročilé.

Tipy redakce

Jednou z bolestí místních queer lidí je fakt, že v zemi není legální manželství stejnopohlavních párů. O legalitě rovných sňatků se přitom v posledních letech v Japonsku nejen hodně mluvilo, ale také hodně soudilo. Před třemi lety padlo pět rozhodnutí. Dvě uznala, že zákaz stejnopohlavních manželství je neústavní, jedno, že je ústavní, a dvě zákaz potvrdila. A potvrdil ho soud také loni v červnu, který rozhodl, že zákaz opravdu odpovídá ústavě.

V Japonsku tak Shiba a Koji úřední manželství vlastně uzavřít nemohli. Jejich obřad ve svatyni tak byl pravděpodobně spíš symbolickým a náboženským momentem. Některé prefektury totiž dávají možnost uzavřít „partnerskou přísahu“, ty ale nemají signifikantní právní význam.

Zdroj: tiktok.com, thepinknews.com, youtube.com, hongutaisha.jp, equaldex.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop