Proč Madonna neumí stárnout s grácií? Sexbomba v důchodu ukazuje, co hrozí nám všem
Komentář
Zdroj: Wikimedia Commons / chrisweger / se svolením
<Path>

Proč Madonna neumí stárnout s grácií? Sexbomba v důchodu ukazuje, co hrozí nám všem

Na pódiu se musí držet zábradlíčka a loni málem umřela na těžkou infekci. Přesto se 65letá Madonna snaží za každou cenu zůstat sexy mladicí. Nedaří se jí, ale místo výsměchu bychom se možná měli všichni zamyslet. Proč? Vysvětlím.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
29. 1. 2024

Když se na loňských cenách Grammy Madonna ukázala s obličejem, který byl k nepoznání, strhla na sebe pozornost světových médií. Všichni se potřebovali vyjádřit k tomu, jak celebrita vypadá, a spekulovali o tom, kolik plastických operací, které si „rozhodně nenechala udělat“ ve skutečnosti má. Což je pochopitelné. O tom, že se s obličejem nesvěřila do rukou chirurgů, by přesvědčila leda tak slepého. Než by do ní píchnul holí a zjistil, že má tvář nafouklou jak pátrací balon.

Bohužel přesně tak Madonna totiž vypadala. A sama si svoje přestřelení uvědomila nejspíš také, i když nejprve umělý výraz ve tváři sváděla na zkreslení z objektivů a tvrzení, že byla na plastice, kontrovala nařčeními z ageismu a sexismu. Nakonec ale úlet trochu zahladila sebeironickým postem na X. „Koukněte jak roztomile vypadám, když otoky z operace ustoupily. Haha,“ napsala k fotce, na které je oblečená do roztrhaných džínů, černé bundy a nad stále stejně vymodelovaným obličejem se jí skví kšiltovka s nápisem „duševně hladová“.

Povislá babička v lurexu

Sebeironie, nadhled a vkus. A popravdě i mladistvost. To jsou dojmy, které ve mně onen příspěvek vyvolává. Jasné vědomí si své situace a její uchopení tak, že se fanoušci zasmějí, přitom zachování hrdosti. Jak to popsat jedním slovem? Nabízí se grácie. Jenže právě ta je to, co podle mnohých stárnoucí Madonně chybí.

Jenže jak má ona grácie vlastně vypadat? Nelze popřít, že žijeme ve společnosti, která uctívá mládí. Mladost je společenskou, ale i komerční hodnotou. Mladí lidé jsou považování za krásné, lákavé, sexy, ideální. Za správné. Kdo se nesnaží vypadat mladě, ten je nějak divný. Protože je přece správné nechtít vrásky, nechtít šediny a vypadat o 10 let mladší.

Což přesně se (někdejší?) královna popu očividně snaží dělat. Akorát místo o deset let to vypadá, že aspiruje tak na půlku svého skutečného stáří. Liftingy, fillery, botox, laserové omlazení, plastika víček, plastika nosu, jak vyjmenovává plastický chirurg Barry Weintraub. Výsledkem toho je obličej vyhlazenější než na fotce z toku 1986, kde bylo zpěvačce 28 let.

Madonna zároveň dělá všechno to, co by seniorky dělat měly. Žije společensky, zabývá se kulturou, nerezignovala na život a taky má nějaký koníček, který ji dává smysl pokračovat. Vlastně všechno dobře, všechno správně. A taky všechno přehnané. Ne proto, že by žena po šedesátce nesměla sportovat nebo se snažit mít hvězdnou kariéru a koncerty pro miliony diváků. Ale proto, že vyčerpání způsobené nekonečnými tréninky, pilováním a zápřahem přispělo nejspíš i k její loňské infekci, se kterou skončila v umělém spánku na jednotce intenzivní péče.

Jenže si potom neřekla, že to možná přehání, neudělala krok zpět, ale vrhla se dál do své Celebration tour. Akorát výsledek asi nebude to, co by si přála. Jak ve velmi kritickém tiktokovém videu zmiňuje Matt Walsh, koncerty se prodávaly špatně a ti, kdo na ně šli, to nedělali kvůli dechberoucímu pěveckému výkonu, ale spíš proto, že chtěli prostě vidět Madonnu, jak se cuká na jevišti. Osobně bych sice nezašel tak daleko, abych to srovnal s morbidní zvědavostí, se kterou pozorujeme přejeté zvíře a přemýšlíme, co to asi původně bylo (jak do dělá Walsh), ale o „přirozené kráse působící příjemným až okouzlujícím dojmem, půvabu a eleganci,“ jak grácii popisuje Akademický slovník cizích slov, nemůže být řeč.

Posoudit to můžete sami na krátkém videu, které Madonnu ukazuje, jak přikurtovaná k zábradlíčku, aby nespadla, a oděná do upnuté lesklé kombinézy, vykonává pohyby do rytmu techna a snaží se být moderní. Jako já musím smeknout klobouk, osobně asi takovou fyzičku, abych uhopsal celý koncert, nemám. Ale pohled na někdejší sexbombu už příliš přitažlivý není.

Neumí stárnout

Tak proč se Madonna snaží za každou cenu vypadat jako mladice, když jí musí být jasné, že když jí táhne na sedmdesát, tak už to nejspíš nepůjde? Nejspíš prostě opravdu neumí stárnout. Což je vlastně smutné a pochopitelné zároveň.

„Pracuje tvrdě na tom, aby vypadala mladší, protože se ráda cítí mladší,“ uvedl před několika lety její taneční kamarád. „Tráví čas s mladými lidmi, protože lidé jejího věku ji přijdou usedlí a nudní.“

Dává to smysl. Celý život prožila jako celebrita, obklopená divokostí, večírky, kamerami, zájmem médií, na světových turné před miliony fanoušků. Jenže s rostoucím věkem pro ni ve světě obdivujícím mládí přestává být místo. A pozornost kamer i milovníků popu přitahuje spíš Taylor Swift se svými čtyřhodinovými koncerty a Pink, která nemá problém vznést se nad davy zavěšená na lanech a ke zpívání si jen tak mimochodem vystřihnout ještě artistickou sestavu. A jelikož Madonniným největším talentem nikdy nebyl zpěv (který ovšem obě jmenované zvěvačky zvládají na výbornou), ale sebezviditelňování, má co dělat, aby zůstala relevantní.

<Path> Gay ikona Kylie Minogue se vrací do Prahy! Na její show si ale budete muset počkat až do října! Od zítřka v prodeji lístky!Zdroj:

Musí ale? Očividně ano, jinak by to nedělala. Což mě přivádí k tomu, proč bychom se nad Madonnou měli možná všichni zamyslet. A pak se zamyslet nad sebou. Zatímco v devadesátkách se svojí knihou Sex učila svět „how to fu*k“, dnes nás učí, že stárnutí je mnohem těžší, než pouhé připočítávání let.

Nejde totiž o věk a vlastně ani o vzhled, ale o to, co změny znamenají: úpadek. Fyzických schopností i zájmu okolí. Ve vyšším věku (a Madonna nijak závratný věk ještě nemá), totiž prostě přesně tohle hrozí.

Tipy redakce

Umíte si přiznat, že o vás mělo okolí zájem, protože jste byli mladí, sexy, hubení a vymakaní, a když tohle začne ustupovat, přestanete být pro samce atraktivní? Nebo že prostě nedokážete utancovat celý večer na party, které jste milovali a byly neoddělitelnou součástí nejen vašeho života, ale i vaší osobnosti? Co zbyde, když tohle nebude? Těžko se do světa srší grácií, když kvůli věku ztrácíte svou identitu.

Když se na to, co předvádí Madonna, dívám touto perspektivou, dává to mnohem větší smysl. A vlastně jsem rád, že ji to baví a dělá ji to radost (doufám, že to tak je). Recept na to, jak stárnout a přijmout to, co to nevyhnutelně znamená, ale nemám. Mám spíš jenom strach, že nám všem vlastně hrozí stejné zoufalství a snaha udržet se tam, kde jsme jednou byli, protože ve společnosti se s námi jako starými nepočítá. Akorát na to nebudeme mít tolik peněz.

Zdroj: Martin Lyko – autorský článek, youtube.com, tiktok.com, twitter.com, dailymail.co.uk, hindustantimes.com,

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop