Příběh Ládi a jeho rodiny: Celý život pracoval, nyní mu ale v Čechách není pomoci
V prosinci 2020 se Láďovi objevily první zdravotní potíže. Co začalo jako preventivní prohlídka, odhalilo přítomnost pokročilého karcinomu prostaty s kostními metastázemi. Od té doby prošel nesčetnými léčebnými postupy v českých nemocnicích, avšak bohužel bez očekávaných výsledků. Nyní čelí Láďa poslední možnosti – léčbě v Německu, která však není hrazena zdravotní pojišťovnou a vyžaduje finanční prostředky, které přesahují rodinné možnosti.
„V současné době neexistuje jakákoliv v Čechách dostupná léčba a chemoterapie, která by byla v jeho případě účinná. Jedinou a poslední možností tak fatální diagnózu výrazně zpomalit, nebo dostat pod dlouhodobou kontrolu je zcela nová speciální léčba v Německu, která je však velmi nákladná (cca až 2mil. Kč) a není hrazená zdravotní pojišťovnou,“ píše se doslova (citace nebyly nijak redakčně upraveny – pozn. red.) na stránce sbírky na platformě Donio.
Láďa byl vždy statečný a přes svoji nemoc zůstal aktivní. I přes tříletý boj s nemocí nezůstal prakticky nikdy na pracovní neschopnosti, což dokazuje jeho nezlomnou vůli a oddanost práci a rodině. Jeho odhodlání a bojovný duch jsou nyní klíčové.
„Po důkladném a nelehkém rozhodování v rámci rodinného kruhu se nechal Láďa svými nejbližšími přesvědčit k postupnému investování této nemalé částky, a to i za cenu vyčerpání veškerých rodinných rezerv,“ pokračuje doprovodný popis u sbírky.
Naštěstí se kolegové a přátelé Ládi spojili, aby mu a jeho rodině pomohli v této obtížné chvíli. Spustili sbírku na platformě Donio s cílem pokrýt náklady na léčbu, běžné rodinné výdaje a podporu studia Láďovy dcery. Každý příspěvek – jak malý, tak velký – má obrovský význam. Však i oceán je ve finále jen spousta a spousta malých kapek.
„V září a říjnu 2023 Láďa absolvoval první dvě kola léčby se silnými vedlejšími účinky. Kontrolní vyšetření vykazují pozitivní efekt. Celkem by se mělo jednat až o tři kola léčby, přičemž průběh léčby se bude upravovat v závislosti na průběžných výsledcích,“ uvádějí zakladatelé sbírky, která běží od letošního čtvrtého prosince.
Výzva pro čtenáře
Je tu nový rok a s ním i nový začátek, čas dalších šancí a nadějí. Proto jsme se rozhodli podpořit tento lidský příběh. Pomozte nám vytvořit novoroční zázrak pro Láďu a jeho rodinu. Každý váš příspěvek na platformě Donio je krokem blíže k finančnímu zajištění léčby, podpoře běžných rodinných potřeb a vytvoření stabilního zázemí pro Láďovu dceru. Vaše laskavost a solidarita v těchto náročných dnech mohou udělat opravdový rozdíl v životě člověka, který vyniká svou statečností a oddaností. Dejme Láďovi a jeho rodině ten nejlepší dárek – naději a pomoc v jejich těžkém boji. Přispějte na Donio. Společně to zvládneme!
Jak na prevenci rakoviny prostaty?
Prevence je klíčová. Čím dříve na prohlídku dorazíte, tím větší šanci máte zachytit rakovinu v počátečním stádiu. A jak to celé probíhá a kolik to stojí? Stačí vám jen trocha času a zbytek hradí pojišťovna!
„K diagnostice onemocnění prostaty se jako základ používá vyšetření prostaty pohmatem (tzv. per rectum), které je součástí preventivní prohlídky u registrujícího všeobecného praktického lékaře. Ta se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců od poslední preventivní prohlídky (dle vyhlášky č. 70/2012, o preventivních prohlídkách),“ uvádí na svých stránkách VZP. „Pokud vznikne podezření na onemocnění prostaty, je jednou z diagnostických možností laboratorní rozbor krve, z něhož se stanoví hladina tzv. PSA (prostatický specifický antigen). Vyšetření může zajistit všeobecný praktický lékař, internista i urolog na základě klinického nálezu u pacienta.“
Pokud se obáváte, že s vámi není něco v pořádku, neodkládejte návštěvu odborníka. Ačkoli si všichni umíme představit příjemněji strávené dopoledne, není lepší investice (nejen) času než do vlastního zdraví!