Proč se po skoro 10 letech rozpadl krásný vztah mladého muže? Za vším stojí strach o děti. Byly by šikanované?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Proč se po skoro 10 letech rozpadl krásný vztah mladého muže? Za vším stojí strach o děti. Byly by šikanované?

„Chceš svatbu? Děti? Rodinný život?“ Tyto základní otázky si pokládají asi všechny páry, které to spolu myslí vážně. Někdo se rozhodne žít jen ve dvou – bez dalších papírů a bez potomstva. Jiní touží po oficiálním stvrzení svazku. A jsou tu samozřejmě i ti, kteří především chtějí být milujícími rodiči. Pro tento rozhovor jsem vyzpovídala muže, který měl krásný vztah. Problém však nastal, když přišlo na otázky svatby a dětí.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 1. 2024

Ty a tvůj přítel jste spolu chodili skoro dekádu. To není málo na kluka po třicítce. Pověz nám napřed, jak jste se seznámili, jak vypadal váš vztah?

Jak říkáš, je to už hodně dávno. Chodili jsme na stejnou střední. Klasicky – já tam nebyl úplně vyoutovanej, takže jsme se spolu začali „bavit“ až na vysoké. Já chodil v Praze, on v Brně. Bakaláře jsme zvládli ve vztahu na dálku, kdy jsme se vídali hlavně o víkendech, a to jsme ještě většinou k tomu jeli k rodičům. Takže to byl hodně pomalý start, ale můžu říct a věřím tomu, že oboustranně monogamní. Minimálně já jsem teda nic vedlejšího neměl a myslím si, že ani on ne. Takový není. A jestli ano, tak to ani vědět nechci.

Magistra už se přítel rozhodl studovat v Praze, a tak jsme se sestěhovali. Já jsem ve finále školu nedodělal, měl jsem takové menší panické ataky z toho všeho, takže jsem se dal na práci a je mi od té doby dobře. Přítel nicméně dostudoval a já jsem na něj byl opravdu pyšný. I proto chci zůstat anonymní, protože přítel je ve svém oboru hodně úspěšný. A já mu nechci dělat nějaké schválnosti. Jen říct, jak to bylo.

Dohodli jsme se, že mi svůj příběh povíš proto, že zaprvé je pro tebe těžké se s tím smířit. A zadruhé bys rád veřejně otevřel téma plánování rodiny. Co je pro mě velmi zajímavé, je fakt, že vlastně nejde o všechny ty těžkosti v ohledech adopce, náhradního mateřství či jiných forem přivedení dítěte do rodiny. Vy jste měli veskrze názorový problém. Řekni mi napřed, jaký je tvůj postoj a pak se dostaneme k tvému bývalému příteli.

Já jsem vždycky chtěl rodinu. Chtěl jsem svatbu a děti. Samozřejmě s chlapem, ale to pro mě na významu nic nemění. Líbí se mi i svatební fotky ostatních, hodně jsem o tom snil od mládí. Vím i jaký outfit bych zvolil, mám vybrané kytky… Prostě jsem v tomhle taková naivní princezna. (smích)

S přítelem jsme hodně dlouho řešili spíš věci kolem školy, pak práce, pak lepšího bydlení… Kolem dětí a svatby jsme se vždycky točili tak nějak opatrně. Jenomže víš, jak to je. Najednou máte všechno a začne vám hrabat. Aspoň já to tak mám. Najednou jsme měli fakt pěkné bydlení a přítel je hodně úspěšný v tom, co dělá. Peněz nemá málo. Já vydělávám o dost míň než on, ale taky to není špatné. Neměli jsme dluhy, zdravotní problémy, žádné závislosti nebo tak… Prostě to zní všechno skvěle, no ne?

Ale mně začala v hlavě strašit svatba a dítě. Fakt jsem si najednou uvědomil, jak strašně si to přeju, ale už ne jenom „jednou“, ale co nejdřív. Byl jsem připravený a to téma jsem mnohokrát nadhodil. Ve finále, když to zkrátím, se nám z toho stalo hlavně téma hádek.

Proč to? Přítel nechtěl svatbu ani děti?

Chtěl. A to mě štvalo nejvíc. Že chtěl, ale ke všemu měl nějaké „ale“.

Pokud jde o svatbu, chtěl manželství. Registrované partnerství mu přišlo ponižující. Vždycky říká, že není pes ani úchyl, aby se někde musel registrovat. No a když jsem navrhnul zahraničí, odmítl to taky, protože si chtěl stát za svým. Jako by to společnost zajímalo. Jako by si naši politici mohli říct: Jo, tenhle kluk to myslí fakt vážně a stávkuje, s tím bychom měli něco dělat!“

Jestli tomu dobře rozumím, přítel chtěl svatbu a manželství, ale v Česku. A rozhodl se vyčkat, jestli to u nás bude někdy možné…

Tak. Přesně. Jenže to se taky nemusíme dočkat nikdy. Je fajn být optimista, ale co když nám v té době bude už sedmdesát? To mi fakt ten můj vysněnej oblek už nesedne. To samozřejmě přeháním, oblek není to zásadní, ale jde o to, že nechci čekat dlouho nebo navždy. Pro přítele bylo ale moc důležité, že v podstatě bude stát za nějakým svým názorem. Fajn, dobrý, je zásadový, ale ve finále tím nezměnil nic. Vůbec nic kromě toho, že my dva jsme se začali hádat.

<Path> 8 tipů, jak si užít otevřený vztah: Návod na povolenou lásku mimo domácí hřištěZdroj: lui.cz, redakce

Na děti měl podobný názor? Chtěl si počkat na příznivější podmínky u nás?

Nejen to. Samozřejmě ta věc kolem pořízení dítěte a práv je složitá. Ale mě upřímně štvalo víc to, že si nechal diktovat od haterů.

V jakém smyslu?

Jde o to, že on děti chtěl a chce, ale bojí se, že budou v Česku šikanované za to, že mají dva tatínky. A jelikož se odstěhovat nechce kvůli svým pracovním aktivitám a rodině, tak prostě došel k názoru, že se radši vzdá svých snů o rodině.

Tipy redakce

Ty si taky myslíš, že by kolektiv vaše potenciální děti šikanoval?

Možná. A možná ne. A možná by je šikanovali kvůli křivým zubům, brýlím, velikosti pravého palce… Tohle nikdy nevíš. Děti prostě jsou někdy zlé. A šikanují se i děti z papírově dokonalých „tradičních“ rodin. Podle mě se tomu prostě nevyhneš. Taky to mohlo být naopak a naše dítě mohlo být nejoblíbenější ve třídě. Třeba bychom my nakonec řešili, že je na někoho zlé, a dávali mu lekce, že šikana je ošklivá. Vím, že se tu rozvášňuju, ale opravdu mě tenhle hloupý argument štve. Je to jenom o tom, že je v Čechách strašně moc rejpalů a všeználků, co mají potřebu soudit. A pak se slušní lidi, jako je můj přítel, dostávají do psychického stavu, že se bojí založit rodinu. A to si vezmi, že často tihle chytrolíni mají sami nějaké máslo na hlavě.

Pořád o svém bývalém hovoříš jako o příteli. Stále jej miluješ?

Ano. On to ví, já to vím. I on miluje mě. Problém je, že v tomhle se fakt neshodneme. Ale jde o naši budoucnost. Vůbec nevím, jak z toho ven. I bych zvládl argument se svatbou – prostě že jde o nějakou formu postoje. Ale bát se mít děti kvůli lidem? To mě štve! To mě fakt štve! Přítel souhlasil, že zajdeme na párovou terapii. Jsme objednaní na březen, tak třeba se v tomhle ohledu někam posuneme. Ale pokud ne, bohužel zůstaneme bývalými navždy. A to bolí.

Příběh pro vás, čtenáře, budu i dále sledovat a pokud se láska těchto dvou mužů rozvine někam dál, rozhodně se můžete v budoucnu těšit na nový rozhovor!

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop