Muži v šatech? Nedivte se, že se lidi diví. Akorát si tím nijak nepomůžou
Komentář
Zdroj: Pexels
<Path>

Muži v šatech? Nedivte se, že se lidi diví. Akorát si tím nijak nepomůžou

Jako drobný sociální experiment by se dala vnímat výzva, kterou podstoupil TikToker s nickem datel_mark. Vydal se totiž na nákup do supermarketu v dámských šatech. Reakce okolí? Šok, chytání za hlavu, nevěřící kroucení hlavou. A „osvíceným sluníčkářům“ se chce křičet, proč proboha nechápou, že ne všichni vypadají a chovají se jako oni. Mají ale takové hlasy oprávnění, nebo by měli raději zavřít ústa nevztekat se, že ne všichni mají stejný názor?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 12. 2023

Dlouhé upnuté černé šaty, bílá kabelka přes rameno, k tomu náhrdelník s dlouhými třpytivými řetízky. Dojem elegantního sofistikovaného looku kazí jen bílé tenisky. A taky fakt, že ho má na sobě oblečený svalnatý muž a místo do divadla jde na nákup.

Přesně tak vypadá video, které na svém TikToku sdílel uživatel s nickem datel_mark. V popisku videa je jen slovo „CHALLENGE“ (výzva), zelená fajfka a pár hashtagů. Jelikož ho neznám, mohu se jenom domnívat, že šlo o splnění výzvy či úkolu, který mu zadal někdo v minulosti. Čemuž by nasvědčoval i výběr oděvu, neb se mu pod šaty sice svaly hezky rýsují a upnutý střih lichotí jeho postavě, ale náhrdelník mu je očividně malý.

O to tu ale nejde. Tady jde o to, že okolní lidi v supermarketu nestačili valit bulvy na to, co vidí. Chlap v šatech. CHLAP! V ŠATECH! Šokované výrazy, které na kameru zachytil nepochybně „spolupachatel“ influencerovy výzvy, ukazují, že tahle kombinace je teda hustá. A nepochopitelná.

Normy nezastavíš

A mají pravdu. Muž v šatech jde totiž napříč společenským normám odívání, které v našich končinách panují. Šaty jsou vyhrazeny pouze ženám. Když si je obleče někdo jiný, smí to být pouze v rámci uměleckého vyjádření (drag) nebo v rámci laciného sexistického humoru. Případně v opilosti, samozřejmě. Aby šel ale muž jen tak na ulici nebo do supermarketu v dlouhé róbě, a nešlo z toho poznat, že jde o něco mimořádného, o humor, parodii, nadsázku nebo něco jiného, co takovou absurditu a nepatřičnost „omlouvá“, to se prostě nenosí.

Můžeme se proti tomu bránit, jak chceme, můžeme se na svých osvícených feministický pro-queer pro-diversity židlích svíjet, jak chceme (a že jsem se chvilku svíjel!) ale nic moc jiného s tím udělat nemůžeme. Tedy ne v případě jednoho člověka v jednom supermarketu.

Sociální normy vládnou světu

„Sociální normy jsou ideje, které regulují společenské vztahy tím, že na základě sociálních hodnot preskripují určité způsoby chování společenských subjektů v různých sociálních útvarech,“ píše Wikipedie o tom, co jsou to společenské normy.

Takové normy najdeme všude. Prakticky všechny lidské skupiny nějakými disponují, ať už je to kolektiv v práci, státy se svými zákony, školní třída nebo třeba širší společnost reprezentovaná návštěvníky supermarketu. A všechny normy, ať už psané nebo nepsané, ať už formální nebo neformální, mají několik společných charakteristik:

  • preskriptivnost – stanovují pravidla, která se musí dodržovat (normativita)
  • obecnou závaznost – jsou platné pro všechny v dané skupině
  • vynutitelnost a sankcionovatelnost – za nedodržení přijde trest.
<Path> Ubrousky do sušičky nebo banánové slupky: 8 nejbláznivějších nápadů na domácí kosmetiku, která se stala hitem internetuZdroj: Theguardian.com, Today.com, Glamourmagazine.co.uk, Littlegreendot.com, Vogue.in, Stylecraze.com, Glam.com, Metro.co.uk, healthline.com, urbancompany.com

V případě zákonů, typických psaných formálních norem, je jejich fungování jasné. V případě mužů v šatech to ale už tak jasné být nemusí, podívejme se na to tedy podrobněji.

Norma zní „muži šaty nenosí“. Nebo tak nějak podobně, protože není zapsaná. A není ani formální, žádná oficiální instituce ji nevyžaduje. Vyžadují jí po sobě jen tak lidé v naší společnosti. Ale v celé společnosti, proto je rozhodně splněn také požadavek na obecnost. Když pak navíc někdo toto pravidlo nedodrží, přijde trest. Tím jsou právě ony křivé pohledy, chytání za hlavu, šuškání, vrtění hlavou. Nebo třeba pokřikování, inzultování či fyzické napadení. Na zmíněném videu k němu nedošlo, ale nepochybuji o tom, že v jiných situacích by se stát klidně mohlo.

Kontraproduktivní odmítnutí

Žádný psaný předpis, který by říkal, že muži „ženské“ oblečení nosit nesmějí, nebo je stihne trest, neexistuje. Ale existuje nepsaný. Každý muž, který si zkusí něco takového obléct, ví, že by to od okolí pěkně schytal. Neví to ale proto, že by si to sám třeba vyzkoušel, ale naučil se to právě z reakcí podobných, jaké jsou zachycené na zmíněném videu.

Rodiče negativně komentující netradičně oblečeného člověka v televizi, chlapi v hospodě, kteří se vysmějou každému, kdo poruší pravidlo zákazu zženštilého oblečení, učitelka ve škole, která žákovi řekne, že by neměl ostatní provokovat tím, že má mikinu s princeznou. Nebo taky obchody, které nabídku oděvů dělí na tu pro muže a pro ženy.

Výsměch a nepochopení ostatních návštěvníků supermarketu, ve kterém se datel_mark procházel v šatech, je tak naprosto pochopitelná a normální reakce. Doslova. Odpovídá totiž společenské normě. Akorát je úplně k ničemu a vlastně kontraproduktivní.

Muži v sukních a s androgynním vzezřením budou v naší společenské normě zatím stále udivovat
Foto: Pexels

Tím, že se nad ošacením dotyčného lidé pozastaví, ničemu neprospějí. Možná se pak cítí lépe, že vyhověli normě, možná se cítí lépe, že si zase jejich okolí neřekne „Prokrista, oni na tu obscénnost vůbec nereagují!“ a budou si připadat patřičnější, ale to je vše.

Tedy až na to, že tím pomůžou normu ještě víc ukotvit. Vlastní reakcí totiž ukazují přítomným, že ten pán v šatech je špatně a je třeba se tak neoblékat, protože to je odměněno výsměchem a odsouzením. Neučí to ale jen mladší ročníky, nýbrž tuto normu upevňují i mezi svými vrstevníky. A ti pak na oplátku zase odsoudí i je samotné, když by se z normy pokusili vybočit.

„Já ale nechci chodit jako buzna v šatech,“ slyším už potenciální argumenty. Jistě, to je v pořádku, že nechceš chodit v šatech, ale tady jde o mnohem víc věcí. Třeba o to, že se bojíš vzít si růžovou, protože to je „holčičí“ barva. Nebo tašku přes rameno, i když je praktická a vůbec nemusí být zženštilá, nebo udělat cokoliv jiného, co by někdo mohl vyhodnotit jako „buzerantsky holčičí“ a dát ti to sežrat. Což je pro někoho třeba i mytí vlastního zadku. A tak vlastně všichni trpíme tím, jak se navzájem vychováváme v nepřijímání a disrespektu k jinakosti. Je pochopitelný, ale je pěkně pitomý.

I když vlastně ne všichni. Mrkněte na video ještě jednou a tentokrát koukejte i po lidech v pozadí. Těch, co nereagují, je tam taky hodně. Šance, že budeme žít svobodněji, existuje.

 

Zdroj: Martin Lyko, – autorský článek, tiktok.com, wikipedia.org, lui.cz

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop