10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Čeká vás první rande a vy umíráte nervozitou a zběsile přemýšlíte, co si vzít na sebe, kam jít a co dělat? Nebojte, může to být ještě horší. Můžete taky začít přemýšlet, o čem byste měli mluvit! – Pardon, to byla trochu podpásovka. Možností o čem na rande mluvit, je nespočet, ale nenecháme vás ve štychu. Máme pro vás totiž 10 tipů na věci, o kterých byste raději naopak mluvit neměli.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
30. 11. 2023

První rande je stresující záležitost. Ne že by to bylo něco nepříjemného, ale pokud nejste romantickými dobrodružstvími zocelení casanovové, nejspíš vám to pár starostí dělat bude. A je to úplně v pořádku. První rande je totiž moment, kdy se snažíme vybalancovat jak být co nejvíc autentičtí, ale přitom udělat co nejlepší dojem a nebýt za úplné magory.

Pokud můžeme radit, je i přes tento rozpor lepší zůstat u své autentické osobnosti. Rande je totiž od toho, abyste se poznali. A stejně jako vy chcete vědět, že ten, s kým jste si dali dostaveníčko, není přetvařující se loudil, tak i on chce vědět, jací jste ti opravdoví vy. Přesto je ale dobré mít na paměti, že některá témata se na konverzaci během první schůzky prostě nehodí. Pro svou zrádnost i z úcty k vaší společnosti. Tápete-li, čemu se při klábosení vyhnout, mrkněte na naši zakázanou desítku.

1. Kritické komentáře a poznámky

Tohle bychom snad ani nemuseli zmiňovat, ale jelikož je máloco tak důležité, raději to řekneme. A raději hned na prvním místě: Filtrujte, co říkáte, a negativní postřehy si nechte pro sebe. Zejména, pokud se týkají toho, s kým rande máte. Záporné poznámky o tom, co má na sobě, co si objednal, jak vypadá nebo jak se chová, nejsou namístě. Cílem rande je toho druhého poznat, ne se mu vysmívat.

Pozor si dejte zejména na komentáře, které myslíte jako vtip a nadsázku. Dokud se totiž s tím druhým neznáte lépe, nemusí pochopit váš smysl pro humor a to, co měl být  žert, se ho může dotkhnout. Výjimkou jsou ovšem případy, kdy se váš doprovod chová jako kretén, třeba když uráží vás. Pak máte plné právo mu to dát asertivně najevo.

2. Pomlouvání vašeho ex

Stejně, jako si budete dávat pozor, abyste nepomluvili svůj nový objekt zájmu, měli byste si dávat pozor, abyste nepomlouvali taky svého ex. Je v pořádku mluvit o předchozích vztazích, ale jakmile se z toho stane obviňování předchozího partnera za všechno špatné, co se vám ve vztahu stalo, může to být pro vašeho potenciálního nového partnera varovný signál, že tady je něco v nepořádku. Pomlouvání ostatních může vypadat, jako že nejste dostatečně schopní „zamést si před vlastním prahem“.

3. Sypání svých nedostatků

Řešením zmíněné nedostatečné sebereflexe ovšem není to, že dotyčnému na první schůzce vysypete všechny své nedostatky (nebo to, o čem si myslíte, že to jsou nedostatky). Existují sice studie, které ukazují, že pokud si ze sebe umíte udělat legraci a neberete se příliš vážně, působí to na lidi přívětivějším dojmem, ale tím, co je také atraktivní, je sebevědomí. Sebejistota a atraktivita jdou ruku v ruce, což určitě víte i ze své zkušenosti. Víc se vám nejspíš bude líbit pozitivně naladěný člověk, než někdo, kdo o sobě neustále pochybuje.

4. Osobní traumata

Otevřít vážnou debatu o duševním zdraví? Není problém, obecně je ale snazší, když zůstane tón konverzace lehký. Opravdová intimita potřebuje čas, a tak byste si měli svá zranění z minulosti nechat nejprve pro sebe. I když může být lákavé je někomu vysypat při první schůzce.

„Lidé někdy na druhé traumata klopí, aby tak rychle získali intimitu,“ vysvětluje terapeutka Bonnie Scott. „Sdílí nepřiměřené množství bolesti a utrpení z minulosti buď proto, že ho dostatečně nezpracovali s nějakým odborníkem, nebo se naučili, že je to zkratka, jak si ostatní lidi na nějakou dobu udržet ve své blízkosti.“ Jenže obojí může v tom druhém rozsvítit alarm, že nemáte vyřešenou minulost, a z potenciálního vztahu nebo dalšího poznávání nebude nic.

5. Mluvení jenom o sobě

Možná vás to trklo už při čtení předchozích řádků, ale ono obecně není dobré na prvním rande mluvit jenom o sobě. Nejen proto, že byste mohli vypadat odpudivě sebestředně, ale taky proto, že když nezavřete pusu vy, nebude ji moct otevřít ten druhý a vy se nic nedozvíte. Máte-li problém nechrlit jednu informaci za druhou, pomozte si představou, že konverzace je jako tenis. Míček musí střídat strany. Takže když dostanete otázku, odpovězte na ni, něco přidejte a pak se zeptejte zase zpátky.

<Path> Být hetero je „normální“. A možná i „povinné“. Jak se tzv. povinná heterosexualita projevuje a koho se týká?Zdroj: cosmopolitan.com, lui.cz, wikipedia.org, users.uoa.gr, docplayer.cz, lgbtqnation.com,

6. Přehnané komplimenty

Říct druhému nějaký kompliment a pohladit mu trochu ego je v fajn a na rande i žádoucí, zejména, pokud to uděláte nějakým elegantním způsobem. V jednom kuse ale své společnosti lichotit není dobrá strategie. Může to totiž působit, jako že se dotyčnému snažíte za každou cenu vetřít do přízně. O něco méně nápadné je dát najevo sympatie k nějakému tématu nebo věci, které má dotyčný taky rád. Musí to být ovšem upřímné. Jak to dopadá, když jeden začne předstírat, že něco miluje jenom proto, aby se zalíbil, známe moc dobře z komediálních seriálů.

7. Politika

Je to naprosto jednoduché – politika umí spoustu lidí naštvat. A to na první schůzce opravdu nepotřebujete. Rozčílit byste se totiž mohli i vy sami a to, co měla být hezká chvíle, by skončilo nasupeným prskáním. Než se tak u romantické večeře začnete ptát, pro koho váš společník hlasoval v posledních volbách, raději se ho zeptejte, jestli chce život snadný, nebo složitý. Ti, kdo preferují život složitý, jsou totiž prý dvakrát častěji liberální, než ti, kdo chtějí žít jednoduše.

Tipy redakce

8. Peníze

Dalším konkrétním tématem, kterému není špatné se vyhnout, jsou peníze. Zeptat se, kolik druhý vydělává, je vynikající způsob, jak vypadat jako povrchní pako. Ne všichni považují peníze za to hlavní v životě a ne všichni o nich chtějí mluvit. Buďte proto taky opatrní, abyste zároveň vy nepůsobili, jako že se chlubíte svými příjmy. – Někdy ten dojem ale může vytvořit třeba i to, když budete mluvit o svých mnohých zámořských dovolených nebo oblibě vyhlášených restaurací.

9. Sex

Erotika je ošemetné téma. Netvrdíme, že by měla být tabu, ale i když vy sami můžete být schopní a ochotní (a možná dokonce nadšení) mluvit o sexu otevřeně a bez studu, pro někoho druhého to může být téma natolik intimní a citlivé, že ho takovou konverzací naprosto rozhodíte a klidně i vyděsíte. Historky o tom, jak jste se svým ex, jeho ex a náhodným týpkem z fitka dali čtyřku v sauně, si nechte, až se budete znát lépe.

Což ale neplatí v situaci, kdy je sexuální dovádění hlavním cílem vztahu, který daným rande zahajujete. Pak jste ale jistě už vyložili karty na stůl a víte, že druhá strana to ví a má o tohle (nejen) téma stejný zájem.

Zdroj: Giphy

10. Tajemství

Nejspíš je to samozřejmé, ale na sdělování tajemství je na prvním rande brzo. Zejména, pokud se ta tajemství netýkají jenom vás. Stejně jako vy máte nejlepší kámošku, se kterou schůzku začnete probírat na chatu už cestou domů, má i váš protějšek jistě důvěrníka, kterému vyklopí vše, co se o vás nebo na vás dozvěděl. Informace o rozměrech, šťavnaté detaily o společných známých a zákulisní informace z vaší práce tak nechte (zatím?) u ledu.

Na schůzku jen ve dvou

Jak že je to s tím psem z titulku? To je další věc, na kterou dát pozor. Chlupáče byste totiž měli nechat doma. A tím teď nemyslíme vašeho benevolentního manžela. Svou pozornost byste totiž měli plně věnovat člověku, se kterým jdete na rande, nikoliv psovi. Spoustu lidí navíc bere psa na prvním dostaveníčku jako nevychovanost. Pes je také nevypočitatelný element, který se umí postarat o katastrofu v momentě, kdy se to nejméně hodí. Scéna v restauraci, kam ho nebudou chtít vzít, poslintání kalhot vašeho doprovodu, vyválení v něčem smrdutém… Zákon schválnosti je potvora.

Výjimku mají jen asistenční psi a situace, kdy se dohodnete, že s sebou psa vezmete. Ale pozor, iniciovat to musí ten druhý. Pokud totiž vyrukujete s otázkou „Nevadilo by ti, kdybych s sebou vzal psa“, hrozí, že vám to ten druhý ze slušnosti dovolí, i když by mu to vlastně vadilo. A první přetvářka by byla na světě.

Zdroj: Martin Lyko, city-data.com, scienceofpeople.com, verywellmind.com, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý
Nová díl Výměny manželek ukazuje život studentů v polyamorním vztahu a ukazuje, že i když se na první pohled zdá všechno růžové, realita je často jinde
LIDÉ

Žijí v polyamorním vztahu, aby se měl kdo starat o zvířata. Nový díl Výměny manželek je zajímavou sondou do života moderní mládeže

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Cestovat jen s batohem se vyplatí
SUMMER VIBES

„Nejlepší věci na cestách jsou ty, které jsou zadarmo,“ říká autorka blogu Cestuji za kačku. Zkusíte její tipy na levné cestování?

Autor: Michal Černý
Penis slouží jako detektor zdraví
TĚLO & MYSL

Varovné signály o zdravotním stavu, které vysílá penis. Jaká onemocnění může mužská chlouba prozradit?

Autor: Mirka Dobešová
Odborníci nemají pro potvrzení trendu ve světě biohackingu dost dat
TĚLO & MYSL

Odhodit plavky a opalovat varlata. Je trend ve světě biohackingu hazardem, nebo zázračným zdrojem testosteronu?

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
Ochrana před sluníčkem je třeba nejen u moře
TĚLO & MYSL

Co sledovat na etiketě opalovacího krému a kdy se mazat? Aneb jak krém vybrat a užít, aby chránil pleť před stárnutím i rakovinou

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop