Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Máte pocit, že si „ti teplí“ pořád na něco stěžují, fňukají a ohání se diagnózami od psychiatra? Pak buďte rádi, že k němu zašli. U LGBT+ lidí je totiž opravdu vyšší výskyt psychických problémů a onemocnění než u heterosexuálních lidí. A může za to právě jejich jinakost.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 11. 2023

Říká se jim „teplí“, anglické gay znamená veselý a jejich vlajka je pestře duhová. Zní to skoro jako z nějaké kouzelně bezstarostné jednorožčí země, jenže ve skutečnosti to tak veselé vůbec není. Nejen kvůli nepřijetí ve společnosti, ale také kvůli problémům, jako je deprese, úzkostná porucha, užívání návykových látek, sebevraždy a sebevražednost. Což vlastně s tím nepřijetím ve společnosti souvisí.

Když se podíváme na souhrnná data (meta-analytické výzkumy, které srovnávají a zpracovávají výsledky různých studií dohromady), zjistíme, že u ne-heterosexuálních lidí je až 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že se za svůj život setkají s nějakým duševním onemocněním, než u heterosexuálů. Co se pak týče přímo léčby duševních onemocnění, tak s nějakým psychiatrickým problém se LGBT+ lidé léčí s 2krát větší pravděpodobností. Vědecká zjištění zároveň ukazují, že u LGBT+ lidí se psychické problémy objevují již během dospívání.

Alarmujícím problémem, který je však dlouhodobě přehlížen, je sebevražednost queer lidí. Vyšší míru sebevražednosti potvrdilo 98 % studií. I zde navíc platí, že myšlenky na smrt nebo pokusy vzít si vlastní život se vyskytují už u mladistvých a dospívajících, a to víc než dvakrát častěji než u jejich heterosexuálních cisgender vrstevníků. U těch vykazuje nějakou historii sebevražednosti asi 12 %. U LGBT+ mladistvých je to 28 %.

Problém jménem menšinový stres

Je-li duševní zdraví LGBT+ lidí skutečně tak špatné, nabízí se logická otázka: Proč? Nežijeme přece všichni ve stejné společnosti? Nejsou to zase „jenom ti pecitlivělí mladí, kteří nevědí coby, pořád si něco vymýšlejí a snaží se na sebe upozornit“? Není to tak. A paradoxně tento názor k dané situaci může ještě přispívat.

Jako jedna z hlavních příčin častějších duševních problémů mezi LGBT+ lidmi je považován tzv. menšinový stres. Je to „nadbytečný stres, kterému jsou jednotlivci ze stigmatizovaných skupin vystaveni jako důsledku jejich, často menšinové, pozice,“ jak píše queergeography.cz.

Nejde totiž o to, že by heterosexuální většina nebyla také vystavena nějakému stresu – to určitě je a toho stresu může být určitě i opravdu velké množství, např. během náročných životních situací, v zaměstnání nebo třeba během neočekávaných katastrof – ale heterosexuálové nezažívají stres z toho, že jsou hetero. LGBT+ lidé ovšem kromě toho veškerého „normálního životního stresu“ zažívají ještě stres z toho, že jsou queer. Je to stres z žití v menšině. Z jinakosti. A zatímco stres z práce přestane, když třeba dokončíte obtížný projekt, menšinový stres nejde „vypnout“. Je chronický, založený sociálně a relativně stabilní.

<Path> Ruská policie už jde v rámci boje proti homosexuálům i po dětech: vtrhla do školy a zabavila školákům „příliš teplé“ výkresyZdroj: Flickr, Instagram, Twitter

Pomoc existuje, ale je komplikovaná

„Pravdou je, že většina z nás během života zažije nějakou výraznou úzkost nebo depresi, kterou často zvládáme díky sociální podpoře,“ říká americká psycholožka Anna Dochtery, PhD. „Bez dostatečné sociální podpory a přijetí je ale udržení duševního zdraví poměrně obtížné.“ A to je právě ta největší komplikace. Řešením špatného duševního zdraví z menšinového stresu totiž není měnit dotyčného člověka, ale měnit společnost, ve které žije. A to se dělá špatně.

Podle doktorky Dochtery pomáhá „zintenzivnění dialogu o zkušenostech LGBTQIA+ lidí a o tom, jak jednotlivci překonávají potíže. To může pomoci normalizovat a potvrdit, co jednotlivci, kteří se identifikují jako LGBTQIA+, zvládají. Důležité je, že to může vést také ke vzdělávání společnosti, přijetí, sociální podpoře, peer-mentoringu, posílení postavení a hrdosti."

Zdroj: Giphy

Neměňte jiného, začněte ho přijímat

Možná vás ale taky napadlo, že když problémy LGBT+ lidem způsobuje to, že jsou jiní, tak by měli přestat být tak jiní a začít se chovat „normálně“ jako všichni ostatní. Jenže to nefunguje. Pokud je někdo přirozeně odlišný, líbí se mu stejné pohlaví a třeba je v chování výrazně víc feminní nebo maskulinní než lidé kolem něj, je snaha „být normální“ neuvěřitelně vyčerpávající. Protože jediné, čeho jde dosáhnout, je přetvářka a skrývání. A to má na duševní zdraví zdrcující vliv. Přesně tohle je totiž vlastně onen menšinový stres zkoncentrovaný na nejvyšší míru. Jako LGBT+ člověk totiž i bez snahy se ve všem přizpůsobit prakticky každý den přemýšlíte, jestli nejste moc teplí, jestli to není vidět, jak moc je to vidět, a jestli to náhodou nebude okolí vadit natolik, že vám něco řekne. Nebo udělá.

Tipy redakce

Řešením je proto pouze změnit společnost. Což je jako celek těžké, ale začít se dá u jednotlivce, což jste i vy. Třeba tím, že budete dobří allies. LGBT+ ally je „spojenec“ queer lidí. Aktivně je podporuje, zastává se jich a mají v něm oporu. Třeba proto, že když takový ally slyší, jak na rodinné oslavě tetička zase nadává na „ty bu*eranty“, nenechá ji v tom bez konfrontace pokračovat. Nebo proto, že nebere heterosexualitu jako základní a neutrální nastavení, ale uvědomuje si, že je to jen jedna z variant. Možností je ale nepočítaně. Zeptejte se sami svých LGBT+ blízkých, jak jim (a všem ostatním queer lidem) můžete být oporou.

Zdroj: queergeogreaphy.cz, healthcare.utah.edu, outsmartmagazine.com, Martin Lyko

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop