Tatínek od rodiny se cítí jako žena, kvůli dětem o sobě ale stále mluví v mužském rodě. Pro coming out se rozhodl po 12 letech manželství
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Tatínek od rodiny se cítí jako žena, kvůli dětem o sobě ale stále mluví v mužském rodě. Pro coming out se rozhodl po 12 letech manželství

Když jí bylo třiadvacet, oženila se. V pětadvaceti měla první dítě, v osmadvaceti druhé a nyní je na prahu velkého rozhodnutí. Žena v mužském těle, která vyrůstala v sociální bublině tradičně smýšlejících lidí, se až po třicítce otevřela pravdě. Jak její vysvětlení přijali nejbližší, a hlavně manželka?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 11. 2023

Preferujete pro účely tohoto rozhovoru ženské zájmeno. Ovšem v běžném životě ještě stále používáte mužské. Mohu se zeptat proč?

Je to tak, že mám dvě děti. Tomu menšímu je sedm a staršímu deset. Tahle situace je samozřejmě i pro ně náročná a já bych chtěla, aby měly ten přechod co nejpozvolnější bez nějakého šoku. Zároveň mnoho mých známých mě zná celý život. Nechci se na ně zlobit, protože se budou plést. Věřím, že dřív nebo později najedou všichni na to, že jsem „ona“, ne „on“ sami. Vnitřně cítím, že chci, aby se všechno změnilo hned, ale vím, že to nejde a nechci nikomu působit nějaký stud nebo strach, že řeknou něco špatně.

Máte pocit, že lidé kolem vás pociťují onen stud a strach? Že se jim s tím snažíte pomoci? Nebo se tomu snažíte úplně předejít?

To je hodně široká otázka, protože těch lidí v mém životě je opravdu hodně. Pokud jde třeba o kamarádky, tam je to v pohodě. Vždycky jsem měla víc ženských kamarádek a všechny to vzaly v pohodě. Moje nejlepší kamarádka, která mi kdysi šla na svatbě i za svědkyni, mi řekla, že si celý život myslela, že jsem gay. Takže ji vlastně nepřekvapilo, že je něco jinak, než jak to mají běžně heterosexuální chlapi.

Co nějací mužští přátelé?

Ty mám hlavně v práci. Tam jsem to ještě tak úplně neřešila, protože si myslím, že by napřed rodina měla mít jasno a cítit se dostatečně komfortně v tom, abychom to řešili i se širším okolím, než jsou ti nejbližší přátelé a příbuzní.

Očekáváte, že v práci bude ta reakce složitější?

Asi ano. Jsem totiž zaměstnaná ve firmě, kde z většiny pracují muži. Všichni se spolu převlékáme. Odmalička jsem byla vedená k technice, protože „jsem přeci kluk“. Tak to u nás doma bylo. Sestru odmalička rodiče vedli ve šlépějích mamky a je z ní zdravotní sestra. A já jsem šla směrem, kterým šel táta. Vyžadovalo se to po mně a já to přijala jako svůj osud. Mám průmyslovku a dělám v jedné větší firmě. Nechci zmiňovat, ve které. Ale pracuji rukama. Alespoň tahle část mě baví. Jsem kreativní člověk a jsem ráda, když mi pod rukama vzniká něco nového. Něco, u čeho hned vidím trochu výsledky.

Vy jste mi krásně nahrála na tu rodičovskou notu. Přišla jste již za svými rodiči? Promluvili jste si?

Ano. Moji rodiče a moje žena byli první – po mé nejlepší kamarádce – s kým jsem to řešila.

<Path> I děti vás mohou pozvat na gurmánskou večeři. Díky hračkám ze světa Miniverse je to nyní možné!Zdroj: MGA Entertainment

Ještě vás zastavím: Takže jako první byla nejlepší kamarádka?

Ano. Ono je někdy snazší svěřit se kamarádce než rodině. To asi znáte…

Rozumím. A kamarádka vás podpořila?

Hrozně moc. Jsem jí strašně vděčná. Díky ní jsem měla sílu to řešit dál. Dlouho jsem to v sobě dusila. Napřed jako nějakou nejistotu a nespokojenost. Později jako jasné tajemství. Když jsem jí to řekla, opadl ze mě ten nával největšího stresu. I když samozřejmě jsem věděla, že pro rodinu to bude hodně náročné.

A bylo to náročné? Nebo jste se dočkala stejné podpory i doma?

Paradoxně zareagovala o něco lépe moje žena než moji rodiče. Ne, že by byla nadšená, to říct rozhodně nemůžu. Ale hodně to mezi námi vyčistilo vzduch. Samozřejmě se plakalo a chvíli vyčítalo, ale my jsme mezi sebou poslední roky měli hrozné dusno. Vím, že jsem ho do velké míry působila já svou odtažitostí. Když se čím dál víc štítíte vlastního těla, nechcete, aby na vás sahal ještě někdo další. Navíc jsem došla k tomu, že manželství pro mě nebyla ideální volba. Nejsem totiž lesba.

Tipy redakce

Takže jste své manželce pověděla, že jste ženou a zároveň, že se vám líbí muži. Co bylo dál?

Jak říkám, měli jsme dlouhou diskuzi. Hodně pláče. Nějaké ty výtky. Ale po tom, co opadlo to nejhorší, myslím, že spolu mluvíme o něco otevřeněji než předtím. Řešíme, co s tím. Nechci, aby moji synové vyrůstali beze mě. Nechci je vidět jednou za čtrnáct dní na víkend. Máme s klukama skvělý vztah, a já o to nechci přijít. Nechci přijít o nic v jejich vývoji. Moje děti jsou u mě na prvním místě.

To zní jako komplikovaná situace. Přeci jen – po rozvodu se většinou řeší péče o děti. Co s tím budete dělat?

Já nevím, jestli se rozvádět. Říkám si, jestli nežít dál spolu a nemít intimní život každý jinde. Přemýšlím a je to ještě v nějakém procesu. Chci, aby děti měly stabilní domov. Aby mě měly pořád na blízku. A to bude těžké, pokud s nimi nebudu bydlet. Je tu samozřejmě verze bydlet nějak blízko u sebe, ale to není totéž, jako když máte šanci každý večer dětem dát pusu na dobrou noc a ráno je rozvážet do školy. Musíte se omezit. A to mi zatím trhá srdce nejvíc. Zatím nevím, jak s tímhle naložit.

Manželka na to má jaký názor?

Ta taky neví. Chvíli se chce rozvádět, pak zase ne a je jí to celé líto. Jako lidé si rozumíme. Ale chápu, že jí to hodně ubližuje a potřebuje partnerský život. Je to pitomá situace, za kterou ale nikdo nemůže. To si musím opakovat. Opravdu jsem nic takového nezamýšlela. Nikdy bych své rodině ublížit nechtěla.

Rodiče, jste zmínila, na to mají kritičtější názor, že? Co řešíte s nimi?

Rodiče jsou hodně naštvaní. A stydí se. To mě hodně bolí. Nechtějí, aby se to někdo dozvěděl. Nechtějí, abych prošla tranzicí. V podstatě by byli nejradši, kdybych to dál tajila a žila tak jako doteď. Dávají mi to dost najevo. A to musím říct, že je hodně bolestivé.

<Path> Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?Zdroj: Redakce/respondenti, echo24.cz, yourtango.com, healthline.com, mds.marshall.edu, allure.com

Cítíte, že by vás měli více podpořit?

Já věřím, že kdyby moji synové přišli s čímkoli, že je podpořím. Upřímně – i kdyby někoho zabili, tak já je nepřestanu milovat. Mrzí mě, že to naši vnímají jinak a že mě odsuzují, i když jsem nikomu nic neprovedla. Moc bych si přála, aby tento můj rozhovor byl hlavně co k čemu pokud jde o lidi v podobné situaci, v jaké jsem byla já. Musíte s tím ven, jinak vás to sežere. Věřte mi. Zkoušela jsem to vydržet, ale jenom se zničíte!

Pozn. red.: Příběh budeme dále sledovat a brzy se na LUI dozvíte, jak tato situace ohledně rozvodu a rodinných vztahů dopadla.

Zdroj: Anonymní respondentka, redakce

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop