Jak dosáhnout vyšších čísel na TikToku? Dima Arrest promluvil o své cestě na sociálních sítích a prozradil, kolik se dá natáčením videí vydělat
Rozhovor
Zdroj: Rozálie Růžičková / Se svolením
<Path>

Jak dosáhnout vyšších čísel na TikToku? Dima Arrest promluvil o své cestě na sociálních sítích a prozradil, kolik se dá natáčením videí vydělat

Ivo Růžička, kterého pravděpodobně znáte pod pseudonymem Dima Arrest, se proslavil svým působením na sociálních sítích. První video na TikTok nahrál v roce 2020 a od té doby se jeho komunita rozrůstala nezastavitelnou rychlostí. K dnešnímu dni sleduje jeho TikTokový profil přes 300 000 lidí. V létě vycestoval na čtyři měsíce do Ameriky. Konkrétně do Seattlu, kde v rámci programu Work and Travel pracoval v obchodě s oblečením. Jaké to bylo? Proč se naplno nevěnuje kariéře drag queen a kolik si nejvíce vydělal natáčením videí?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
14. 11. 2023

Pocházíš z Mariánských Lázní. Byla Amerika tvůj dětský sen?

Upřímně, ano. Vždycky jsem věděl, že má Amerika své mouchy, jako například drahé zdravotnictví nebo úplně špatně nastavenou gun safety, ale určitě jsem se tam chtěl jednou podívat. Vyrůstáme obklopeni americkými médii, ať už je to hudba nebo třeba filmy a já jsem to chtěl na vlastní oči vidět, což se mi letos splnilo a zamiloval jsem se. Určitě tam pojedu znovu, ale vidím se tam i do budoucna na dobu neurčitou, protože jsem tam byl opravdu šťastný. 

Během svého pobytu jsi i několikrát performoval. Vnímají tamější lidé komunitu drag queens jinak něž lidé v Česku?

Určitě. Řekněme, že v Praze už je to alespoň trochu lepší, ale v Seattlu to už ani nikdo nevnímá, protože jim to připadá běžné. Na takové jsou úrovni. Nejlepší reakce na to, že někdo dělá drag, je žádná reakce. Není to nic speciálního, jsme úplně stejní jako všichni ostatní lidé. V Americe ale samozřejmě také záleží na tom, v jakém se nacházíte státu. Kdybych byl například v Tennessee, má zkušenost by pravděpodobně nebyla stejná. 

Dragem se neživíš. Proč?

Znám několik travesti umělkyň, které se tím živí, ale musí jezdit nonstop po celém Česku a je to zkrátka hodně náročné. Já to vnímám jen jako koníček.

Ty jsi dříve zmiňoval, že ani netrénuješ, změnilo se něco?

Nezměnilo. Já si to zkrátka vždycky tak vystřihnu. Někdy mě to baví, někdy méně. Dřív jsem se tím chtěl hrozně živit, ale pak jsem zjistil, že mě naplňují trochu jiné věci. 

Zároveň mě odradilo finanční ohodnocení. Je obrovský nepoměr v tom, kolik jsou lidé schopni zaplatit za drag show a kolik za video na sociálních sítích. Za show přitom stojí mnohem více práce a úsilí. Drag je strašně drahý a v Česku zatím nedoceněný.

V Americe jsou odměny za vystoupení vyšší?

To hodně záleží. V Americe mě nikdo nezná, takže jsem si nemohl moc vyskakovat a spíš jsem se musel přizpůsobit jejich nabídce booking fee. Zároveň jsem tam ale často na dýškách vydělal víc, než byl plat od klubu. Klidně až 200 dolarů.

Tipy redakce

 

Když se vrátíme k sociálním sítím, řekneš nám prosím, jak to celé začalo?

Já jsem si stáhl TikTok ještě před covidem. Přišlo mi, že o něco přicházím a nechtěl jsem být pozadu. Na Instagramu jsem byl aktivní, i když mě sledovalo málo lidí, bavilo mě to, a tak jsem začal natáčet videa právě i na TikTok. Opravdu neočekávaně dosáhlo jedno video kolem 150 000 zhlédnutí. Nechápu, čím to bylo, jednalo se fakt o trapný suchý vtip. Pak se to tak nějak konzistentně vyvíjelo kupředu. Po první karanténě jsem měl kolem 10 000 sledujících a začalo mě to mnohem víc bavit. Nejvíc jsem vyrostl během druhé karantény (říjen 2020). Podařilo se mi dosáhnout 130 000 sledujících.

<Path> RuPaul setřel homofoby. V inspirativním videu vyzval veřejnost, aby byla aktivní v boji proti anti-LGBT zákonům, které prosazují američtí konzervativciZdroj: Instagram, Time.com, Twitter

Jsi ochotný předat našim čtenářům pár tipů, jak dosáhnout vyšších čísel na TikToku?

Upřímně nenávidím TikTok gurus, kteří dávají tipy na trending sounds a podobně. Důležité je být autentický. U mě jsou nejúspěšnější videa, ve kterých mluvím. Videa s hudbou a fotkami nemají skoro žádné dosahy. Vždycky se před zveřejněním videa zeptejte sami sebe, zda by vás to na for you page zaujalo, zasmáli byste se nebo to dokonce poslali svým přátelům.

Jak se vypořádáváš s nenávistnými komentáři, které se pod tvými videi často objevují? TikTok je v tomhle dost nemilosrdný, nemyslíš?

Nejvíc nemilosrdný je podle mě určitě facebook. Tam najdeme ty největší boomers, jejichž příspěvky jsou šílené. Lidé na internetu se toho nebojí. Dřív mě to hrozně shazovalo a trápil jsem se tím. Postupně si ale člověk začne zvykat. Spíš by mi už přišlo divné, kdyby mi tam nikdo nic takového nenapsal. A pokud lidé reagují negativně na mou orientaci, už sebou ani necuknu. Asi rok jsem chodil na terapie kvůli rozchodu, ale nadávky a negativní komentáře jsem tam nikdy neřešil. 

Stalo se ti někdy, že tě někdo přímo konfrontoval? 

Je to paradox. S negativním komentářem za mnou nikdo osobně nepřijde. Lidé na to prostě nemají odvahu, ale stává se mi denně, že mě někdo osloví na ulici s prosbou o fotku nebo protože chce pokecat. Během Pride festivalu je to třeba šílené. Letos jsem tam nebyl, to jsem byl v Americe, ale minulý rok jsem se z toho trochu hroutil. Nepovažuji se za introverta, ale už to byl moc velký psychický nápor. Fotku jsem odmítl pouze jednou, a to bylo na policii. Fotit se při vyplňování protokolu o krádeži, to fakt ne. 

Jak si zachovat svou autenticitu? Bylo pro tebe těžké najít rovnováhu mezi sociálními sítěmi a osobním životem?

Já na sociální sítě dávám opravdu hodně věcí. To, co tam nedávám, je vyloženě tajemství. Občas sdílím na sítě i své finance. Minulý měsíc se mi stalo, že jsem kvůli nečekaným výdajům finančně nevyšel. Být influencer neznamená, že máte automaticky hodně peněz. Videem si vydělám dost, ale také mám vysoké náklady. Snažím se na nic si nehrát a sdílet věci, které by ostatní nesdíleli. Několik let zpátky jsem byl ještě na ubytovně a člověk by si měl pamatovat odkud pochází.  

<Path> Kudrnaté vlasy jsou zpět. Podívejte se, co stojí za tímto trendem a jak dosáhnout ideálních kudrlinZdroj: thetrendspotter.net;thefactsite.com; L'ORÉAL; Adobe Stock

Jsi ochotný na závěr promluvit o konkrétních částkách?

Jednorázovou cenu za post neříkám nikde. Nejvíc jsem si ale vydělal tento rok a to 150 000 Kč za měsíc jenom ze sociálních sítí. Měsíc na to to ale bylo hned horší. Práce influencera je opravdu nestabilní.

Minulý prosinec jsem vydělal asi 112 000. V lednu to naskákalo na účet, bylo to něco skvělého. Pak spolupráce další tři měsíce nebyly, přišly daně a já zjistil, že nakonec to bylo tak 25 000 Kč čistého. Od té doby si dávám peníze stranou a dávám na to pozor. Když jsem ale začal dělat sociální sítě, nevydělával jsem si tak rok a půl vůbec nic, takže jsem velmi vděčný za svou současnou situaci.

Zdroj: Rozálie Růžičková

Populární
články

E-Shop