
Mám vyšší hlas, líbí se mi růžová a chovám se zženštile – budu asi gay! Nebo ne? „Návod“ k určení orientace pro „nerozhodnuté“
Jak na sexuální orientaci?
V prvé řadě je třeba uvědomit si, že jediný člověk, který skutečně může zjistit, jaká vaše sexuální orientace je, jste vy sami. Klíčovou otázkou ale je, jak k tomuto poznání vlastně dojít. Přece jen – o tom, jak si někdo uvědomí, že je heterosexuál, se asi zrovna nijak extra nediskutuje. Je tu přece ten předpoklad, že heterosexuálové jsme všichni, takže není ohledně tohoto „odhalení“ vlastní sexuality dělat žádné velké ofuky. Jenže když něco nezajímá heterosexuální většinu, znamená to, že dané téma se ocitá na okraji všeobecného zájmu. Mnoho lidí, kteří postupně začnou přicházet na to, že jim heterosexualita „nevyhovuje“, se tak může utápět ve vlastní nejistotě a řadě pochybností. Čemu tedy věnovat pozornost a na co naopak nespoléhat?
Ty vypadáš jako…
I když ve společnosti panuje celá řada stereotypů týkajících se leseb a gayů, skutečně neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo, že se nějak typicky chovají nebo nějak typicky vypadají. Jste maskulinně působící žena? Nebo naopak femininní muž? Tak to rozhodně neznamená, že byste nutně musel/a být lesba/gay. Vystupování, oblékání, účes, nic z toho nijak univerzálně sexualitu nepředjímá. Tyto „ukazatele“ tedy rozhodně spolehlivými nejsou.
Sexuální sny a myšlenky
Ať už v klasických, tak i online médiích se lze mnohdy dočíst, že když se člověku zdá erotický sen o někom stejného pohlaví, je to signál, že je gay/lesba. Totéž pak někteří tvrdí také o pocitech intenzivní přitažlivosti. Už se vám, pánové, někdy zdálo něco zatraceně žhavého a v tomto snu figuroval jiný muž? Tak to vám zaručeně naznačuje… že to o vaší sexuální orientaci nevypovídá vůbec nic. Sny o stejnopohlavním sexu rozhodně nejsou jen doménou leseb a gayů a z nikoho ani lesby a gaye „nedělají“.
V případě přitažlivosti to také není nijak snadné. V souvislosti se sexuální orientací je důležitá přitažlivost romantická (tedy to, ke komu chováte silné romantické city a s kým byste chtěli mít romantický vztah) a také přitažlivost sexuální (to, s kým byste chtěli mít sex). Je však třeba zdůraznit, že tyto dvě přitažlivosti se překrývat mohou, ale nemusejí. Romanticky tak může být člověk přitahován k mužům, sexuálně ale k ženám, či naopak. Tehdy se jedná o tzv. smíšenou či křížovou orientaci a není na ní nic špatného. Hlavně se tedy svými pocity nenechat zmást…
Pojďme se „otestovat“
Teď rozhodně nemáme na mysli žádné lékařské testy, protože tak samozřejmě sexuální orientaci nijak potvrdit, či vyvrátit nelze. Pokud byste si ale chtěli udělat nějaký „kvíz“ podobný jako v lifestylových časopisech – jen namísto toho, zda jste letní, či zimní typ, byste chtěli zjistit, jestli jste heterosexuální, nebo ne… tak na to také rovnou zapomeňte. Každý člověk je totiž jedinečný a určovat jakákoliv „posuzovací kritéria“ týkající se sexuální orientace není možné. Tedy, v minulosti takové snahy vznikaly – a snad není třeba zabíhat do větších podrobností, jak to dopadlo…
Jak se zorientovat?
Americká psychologická asociace definuje sexuální orientaci jako „trvalou emocionální, romantickou či sexuální přitažlivost k jiné osobě.“ A právě to by se mělo stát směrodatným úplně pro každého. I když tedy pro pochopení vlastní orientace neexistuje žádný univerzální postup, minimálně je možné sestavit základní sadu doporučení, nač se více soustředit. V prvé řadě tedy zkuste dát volný průchod svým pocitům – bez toho, abyste brali v potaz to, co od vás čeká okolí, vaši blízcí. A klidně i to, co jste od sebe doposud čekali vy sami. Lidé totiž mají často tendenci své pravé pocity potlačovat.
Ruku v ruce s objevováním vlastních pocitů jde také jistá míra experimentování. Vždyť jak jinak poznat, co se vám líbí, co vás vzrušuje, a co naopak nikoliv, pokud to na vlastní kůži nevyzkoušíte? Teprve když prozkoumáte, co cítíte se ženou, co s mužem, můžete začít dělat konkrétně závěry. I když někteří mají jasno v podstatě hned i bez jakéhokoliv „průzkumu“, neobávejte se dát si na čas s tím, než se odhodláte ostatním říct, že jste lesba/gay. Na coming out je vždycky času dost.
To nakonec platí i pro veškeré objevování sebe sama. Ani na něj navíc nikdy není pozdě. Což ostatně dokládá celá řada příběhů těch, kteří svou pravou orientaci pochopí (a dají jí průchod) třeba až ve druhé polovině svého života. Vedle toho je také faktem, že i sexuální orientace se v čase proměňuje – a je víceméně škálou. Je tedy na každém, kterým směrem (a zda vůbec) se na této škále v průběhu života posune...