Leonardo diCaprio, Troye Sivan, či Timothée Chalamet? Kdo z nich je „twink“ a co toto označení obvykle užívané gayi znamená?
A zase ta gay subkultura
I když dnes se termín „twink“ rozšířil i mezi muže heterosexuální (o tom až dále), a dokonce i do pornografie, jedná se de facto o důsledek klasického jevu přisvojení si LGBT-fenoménu ze strany heterosexuální většiny. Mnozí gayové se vůči tomu ohradili (a vlastně není divu, spousta prvků dříve charakteristických pro queer komunitu časem pronikla do mainstreamu a vymazala se tak jejich původní konotace), a to i proto, že jej v rámci pomyslné „komunity“ skutečně užívají po mnoho let … A to navzdory nepříliš ideálnímu vyznění tohoto konceptu.
Kde se vzal twink?
Ve zcela základné rovině je „twink“ hovorovým označením užívaným mezi LGBTQ+ lidmi k popisu gayů, kteří jsou velmi hubení a také velmi mladí (nezřídka bývá uváděno věkové rozmezí mezi 16 a 25 lety, ale setkat se lze i s věkovým rozptylem 12-20 let). Obvykle jsou také menší, bílí, blond. A charakteristické pro ně je i to, že klasicky nemají prakticky žádné ochlupení na hrudi a ani ve tváři (také vám příp. zájem o twink muže nyní již tak trošku „zavání“ něčím úplně jiným?).
Dle některých se základem pro „twink“ stalo slovo „twank“, což bylo v Británii dvacátých let minulého století slangové označení pro klienty gay-prostitutů. A jiní trvají na tom, že jde o vulgární odkaz na krémem plněnou drobnou sladkou pochoutku z vanilkového těsta označovanou jako „twinkies“. Na původu ale nakonec nesejde.
Samo slovo twink se pak poprvé objevilo v 50. letech minulého století, viditelnějším se ale stalo až v letech devadesátých. Právě tehdy se twink muži stali zhmotněním všech představ o gayích a také jedním ze symbolů queer života (a to třeba i díky seriálu Queer as Folk). Kromě toho začali twink muži platit za jednu z nejvíce žádaných kategorií gayů na straně jedné, a za skupinu velmi zesměšňovanou na straně druhé. Protože v tak nízkém věku je přece člověk sexuálně nezkušený… a vzhledem ke všem popsaným charakteristikám působí také velmi dětsky a někdy i zženštile… Což samozřejmě mezi gayi není zrovna žádoucí, femininní typy, jimž je při sexu přisuzována pasivní role, ty jednoduše nejsou hot a ani sexy. Navíc – pasivní role při sexu a zženštilost, to je nežádoucí již od do starověkého Řecka, pomyslných „twink zlatých časů“. Vždyť právě tehdy mladé a štíhlé muže (eromenos) ti starší využívali ke svému sexuálnímu potěšení. Přitom anální styk byl v případě, že muž byl penetrován, velmi stigmatizován.
Hetero-twink?
Ačkoliv gayové se označením twink běžně častují třeba na gay seznamkách (i tam je přijetí těch, kteří se za twink považují, nebo jsou považováni, poměrně rozporuplné), do ryzího mainstreamu se „twink muži“ dostali až v roce 2018. Tehdy totiž vyšel článek, v němž jeho autor, Nick Haramis, označil twink vzhled mužů, kteří jsou štíhlí a svěží třeba jako Timothée Chalamet, Troye Sivan a další, za nový hollywoodský standard mužské krásy. A to v ostrém kontrastu k výrazně vyrýsovanému tělu superhrdinů, které je i dnes mnohými považováno za ideál moderního muže 21. století. „Tihle twink muži, to nejsou jen kluci, kterým můžeme závidět jejich štíhlost, nejsou to ani muži, které by bylo možné považovat za ideální gay fantazii. Je to úplně nová odpověď na otázku, co dělá muže mužem,“ napsal přímo Haramis.
Následně se na sociálních sítích doslova roztrhl pytel s podobiznami známých herců a zpěváků v době, kdy ještě byli mladí – a lidé tak termínem twink označili i Leonarda diCapria v době, kdy začínal svou filmovou kariéru (bylo mu 16), ale třeba i Roberta Pattinsona, Paula Rudda či Brada Pitta… A tak se vzedmula vlna odporu ze strany gayů (protože: „twink je náš!“).
Neudržitelný a nežádoucí twink
Ať už je ale twink gay, nebo heterosexuál (protože v konečném důsledku v tomto případě na orientaci ani tak nesejde), celý koncept v jeho aktuálním pojetí spíše nastoluje opětovný problém týkající se nastavování standardů krásy, ale i ageismu. I když do jisté míry není divu, že se LGBTQ lidé vůči užití označení twink v případě heterosexuálních mužů ohrazují, v praktické rovině je otázkou, zda usilují o něco, co má vůbec pozitivní smysl. Jak totiž uvádí i vědci, kteří se tímto fenoménem zabývají, stávající identita twink muže v sobě zrcadlí genderové, ale i sexuální konotace s charakteristikami týkajícími se věku a těla, které mezi gayi (a nejen mezi nimi) mohou vyvolat úzkost z prostého důvodu: obě tyto charakteristiky jsou v čase neudržitelné.
Ale ono ani není nutné dívat se na celou problematiku takto vědecky. Být označen jako twink (gay anebo klidně i hetero) jednoduše není zrovna žádoucí. Natož aby se díky tomu muž stal mužem. Pokud by tedy gayové tento termín chtěli „zpět“, budiž, ovšem měli by zvážit, zda je vůbec oč stát. A touží-li mít nějaké své označení heterosexuálové, raději by si měli vymyslet nějaké nové, které v důsledku nebude tak škodit jejich sebeobrazu…