Jak se společnost dívala na gaye v průběhu věků? Většinou spatra, ačkoliv existují výjimky. Česko jí ale určitě není
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Jak se společnost dívala na gaye v průběhu věků? Většinou spatra, ačkoliv existují výjimky. Česko jí ale určitě není

Kdy bylo nejlepší narodit se jako gay? Nejspíš ve starověkém Řecku, kde byl vztah mezi dvěma muži běžnou, dokonce státem podporovanou záležitostí. Křesťanství pak pohled na homosexualitu zcela obrátilo, spolu s morálním odsouzením hříšníka přineslo i fyzické tresty či smrt. Proto většinu historie LGBTQ+ lidé prožili v neviditelnosti. I přesto si od zbytku společnosti vysloužili nálepky kriminálníků, pacientů, prostopášníků i komických figurek.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
24. 10. 2023

Zkušený muž a nevinný mladík

Pokud se podíváme na zobrazování gayů v různých obdobích historie, zjistíme, že homosexualita mnohdy vůbec nebyla téma. Společnost se takovou optikou na chování svých členů prostě nedívala. Tak tomu bylo například u starých kultur Jižní Ameriky, kde homosexuální, bi nebo genderově nonkonformní lidé měli svoje společenské i rituální role. 

V některých společnostech, kde byl styk mezi dvěma muži součástí normy, udržovali zralí muži vztahy s nezkušenými mladíky – zasvěcovali je do životní modrosti a pochopitelně i dalších dovedností. Takový systém fungoval ve starověkém Řecku, kde bylo předmětem sexuální touhy nikoli ženské, ale mladé mužské tělo. Byl zaveden také v Japonsku, kde vztah mentora s hochem patřil k samurajské tradici. V muzeích uvidíte spoustu výtvarných zobrazení těchto věkově nesourodých dvojic s explicitním sexuálním obsahem. Ještě ve starověkém Římě měli běžně sex svobodní občané s mladými otroky, ale s rozšířením křesťanství po roce 390 byly tyto aktivity postupně zakázány.  

<Path> Jak se společnost dívala na gaye v průběhu věků? Většinou spatra, ačkoliv existují výjimky. Česko jí ale určitě neníZdroj: Bohdana Rambousková

Sexualita z obrazů mizí, nahá těla zůstávají

Biblický příběh Sodomy a Gomory uvrhnul vztahy mezi lidmi téhož pohlaví do boží nevole. Ne že by se v období středověku gay sex nepraktikoval, z umění i veřejného prostoru zmizel. Homosexualita se stala hříchem, úchylkou, nemocí. Historikům se v té době nepodařilo identifikovat žádné prominentní gaye – i když dohady jsou, například o Richardovi Lvím srdci. Italská renesance do kultury vnesla jistý homoerotický nádech a popustila uzdu sexualitě, ale vše se odehrávalo za zavřenými dveřmi, pod hrozbou popravy. 

Tipy redakce

Tím, kdo se z té doby dostal nejvíc do řečí, je geniální umělec Michelangelo. Jeho ztepilá nahá těla v Sixtinské kapli znervózňovala papeže, jeho sonety psané pro o 40 let mladšího muže působí podezřele, stejně jako mužské rysy, které propůjčoval svým kresbám žen. Jeho David může být ztělesněním homoerotického snu, ale na druhou stranu spekulace o Michelagelově homosexualitě jsou čistě projevem soudobého myšlení. Tehdy se to tak prostě nebralo. A co Leonardo Da Vinci – je Mona Lisa ve skutečnosti mladík?

Homosexualita začíná existovat 

Až do druhé půlky 19. století v myšlení lidí nic jako homosexualita neexistovalo. Styk dvou mužů byl považován prostě za součást lidského chování, neměl vlastní pojmenování. Gayové začali skutečně existovat až ve chvíli, kdy pro ně byla vytvořena kategorie. Tehdy začali být i vidět. Prvním veřejně vyoutovaným gayem byl Karl Heinrich Ulrichs, který po roce 1864 usiloval o zrušení zákonů trestajících homosexualitu v Německu. Používal slovo „homosexuál“, které údajně ve stejné době vymyslel rakousko-uherský novinář Karoly Maria Kertbény. 

Evropská věda byla v té době posedlá sexualitou a Kertbényho termín se brzy stal součástí odborných publikací. Snahy vědeckého světa o odborný pohled na vztahy dvou mužů (například Sigmund Freud byl přesvědčen, že lidem je přirozená bisexualita) ovšem občas sabotoval každodenní život. Třeba britský spisovatel Oscar Wilde svým excentrickým chováním kazil gayům obrázek. Nicméně sám byl ženatý a měl děti; aféra s aristokratem, která mu vynesla vězení, vznikla tím, že byl násilně vyoutován – řečeno dnešním slovníkem. 

Gay přestává být pachatel i pacient

Ve 20. století sílila reprezentace queer lidí ve společnosti, ale zákony, které je nadále trestaly a posílaly na léčbu, se ještě dlouho neměnily. Nejsmutnější kapitolou té doby je 2. světová válka, kdy nacisté zavírali gaye do koncentračních táborů a označovali je růžovým trojúhelníkem. Ten se pak v 70. letech stal symbolem hnutí za práva LGBTQ+ lidí. 

V 50. letech se rozšířilo používání slova „gay“ v dnešním významu muže majícího sex s muži. Věda se rozvíjela a pomalu odstraňovala vizi gaye jako pachatele trestného činu či duševně nemocného člověka. V Československu přestal být sex mezi muži trestný v roce 1962. 

Zdroj: Giphy

Představa zženštilého muže dostává trhliny

Na Západě odstartovaly moderní LGBTQ+ hnutí Stonewallské nepokoje v roce 1969. Queer lidé se sdružili v organizacích, založili svoje noviny, pořádali pride pochody. Hromadné označení „LGBT komunita“ se začalo rozpadat na konkrétní tváře a identity. V rámci hnutí se formovaly skupiny, které odmítaly mainstreamovou gay sexualitu. Jmenujme leathers (kožeňáci) navazující na motorkářskou tradici v USA nebo bears (medvědi) – muži větších rozměrů a obvykle chlupatějšího porostu, kteří se v San Francisku začali scházet v 80. letech. Dosud převažující zobrazování gaye jako rozverné, zženštilé a komické postavičky s pištivým hlasem konečně získalo alternativy. 

Gay postavy se ve filmech a televizi začaly objevovat i v jiných než epizodních rolích. První filmovou postavou vysloveně prezentovanou jako gay byl vyděrač a pasák Rodriguez ve filmu The Pawnborker (Zastavárník) z roku 1964. Ano, měl negativní roli, ale jednu ze tří hlavních v tomto filmu! Přestávku na cestě do mainstreamu pak přinesla 80. léta s epidemií HIV/AIDS, kdy gayové podobně jako ve středověku dostali cejch hříchu a morové rány.

Češi potkávají gaye až v devadesátkách

V zemích komunistického bloku žádné osvobozující hnutí neprobíhalo. LGBTQ+ lidé nebyli kriminalizováni, ale skončili zatlačeni na samý okraj společnosti, kde na ně nebylo vidět. Po otevření hranic jsme si museli ve zrychleném režimu projít tím, čím Západ procházel celá desetiletí. V televizní šarádě Čundrcountryshow nebo pořadech baviče Zdeňka Izera se začaly objevovat homosexuální postavy v podobě děsivých karikatur a museli jsme si počkat až na počátek nového milénia, než do televize přišly seriály Will a Grace nebo Sex ve městě, které z tehdejšího pohledu nabídly rozumnější zobrazení LGBTQ+ lidí. Na zahraniční seriály na online platformách jsme v oblasti LGBTQ+ reprezentace koneckonců odkázáni dodnes. 

Českou představu o gayích také ovlivnil festival Prague Pride, jehož první průvod se konal v roce 2011. Média se chytla obrázku „holých zadků“ a úspěšně ho každoročně replikovala až do příchodu pandemie, která konání průvodů zastavila.

<Path> Find peace in the heavenly spas of the Karlovy Vary RegionZdroj:

Reprezentace queer lidí v průběhu dějin (časová osa):

1504 – Michelangelo dokončil sochu Davida. O umělcově homosexualitě se spekuluje, ale jeho označení za gaye je projevem soudobého myšlení. 

1691 – Ulicemi Londýna se šíří anonymní pamflet o milostném vztahu anglického krále Jakuba I.  a vévody z Buckinghamu.

1749 – Vychází první anglická pornopróza Fanny Hill a v ní lesbická scéna (z dalšího vydání o rok později byla vyškrtnuta).

1864 – Karl Heinrich Ulrichs začal publikovat sérii 12 traktátů o tajemstvích lásky mezi dvěma muži. O tři roky se veřejně vyoutoval jako gay. 

1902 – Narodila se významná umělecká osobnost 1. poloviny 20. století, Toyen, o které se dodnes učíme jako o malířce. Přitom je již známo, že Toyen byl trans muž, sám o sobě mluvil v mužské rodě.

1956 – Americký časopis Physique Pictorial vydal první kresby umělce Tom of Finland, který proslul kresbami s gay a fetiš tematikou.

1964 – Byl natočen film The Pawnborker (Zastavárník) – první film s postavou, která je otevřeně gay.

1971 – V USA byl odvysílán první televizní seriál s gay postavou – All in the Family. Gay se mihnul v jediné epizodě nazvané Nesuď knížku podle obalu. 

1977 – Soap je první americký sitcom, který má mezi hlavními postavami gaye. Hraje ho Billy Cristal. 

1992 – Firma Benetton dala na billboardy fotku aktivisty Davida Kirbyho umírajícího na AIDS. Snímek fotografky Theresy Frare z roku 1990 se stal obrazem, který změnil tvář AIDS.

2000 – Česká televize začala vysílat seriál Sex ve městě s gayem jako jednou z hlavních postav – Stanem Blatchem ztvárněným Williem Garsonem. 

2006 – Nejpopulárnější gay pár doby Janis Sidovský a Pavel Vítek měli registrační obřad na Karlštejně.

2011 – Prahou prochází první průvod Prague Pride.

2019 – Populární zpěvák Sam Smith se vyoutoval jako nebinární člověk.

2020 – Americký herec Elliot Page, dosud známý pod jménem Ellen Page, udělal veřejný coming out jako trans muž.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Spekulace, jestli Musk nevybírá embrya tak, aby mezi jeho dětmi převládali chlapci, se v médiích objevily už v roce 2022
LIDÉ

Platí si Elon Musk speciální IVF, aby měl hlavně syny? Muskova „mrtvá“ trans dcera tvrdí, že si pohlaví jejího embrya „koupil jako zboží“

Autor: Veronika Košťálková
Růžově trojúhelníky jsou zpět...
AKTUALITY

Komentář Filipa Titlbacha: Tleskáte-li Trumpovi (s růžovým trojúhelníkem), tleskáte taky jednomu z nejděsivějších utrpení v dějinách lidstva

Autor: Filip Titlbach
Queer Ball 2025 Underworld
LIDÉ

FOTOREPORT: Zdeněk Hřib, trans aktivistka Lenka Králová a další známé tváře zářily na duhovém plese Queer Ball 2025, který v Praze moderoval Vladimír Polívka

Autor: Redakce LUI
Prezidentský pár na únorovém plesu guvernátora zaujal sladěnými obleky. Melania v outfitu nezapře inspiraci pánskou módou
LIDÉ

⁠První dáma Melania je nově „posedlá“ maskulinní módou. Co to znamená pro Trumpovu administrativu?

Autor: Veronika Košťálková
Internet praská ve švech pod náporem informační laviny, kterou denně tvoří miliardy vstupů od lidí po celé planetě. Bohužel, podstatná část těchto informací má za cíl nastolení jiného státního režimu
LIDÉ

Jak rozvrátit společnost bez jediného výstřelu? Bývalý agent KGB tento proces popsal už v roce 1984. Nic hezkého nás (asi) nečeká

Autor: Michal Černý
„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává
LIDÉ

„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
TikTok i další sociální sítě nabízejí kvanta online testů k „sebediagnostikování“ autismu i ADHD. Podle studií ale mnohé obsahují zavádějící informace
TĚLO & MYSL

⁠Denní snění i společenská „nešikovnost“. Také už vám internet diagnostikoval ADHD nebo autismus?

Autor: Veronika Košťálková
Vystoupení Elona Muska na Trumpově inauguraci inspirovalo jeho odpůrce nejen ke vzniku spousty memů, ale i k londýnské outdoorové antikampani
AKTUALITY

Tesla jako „svastikára“, co vás dopraví do roku 1939. Londýn zaplavila kampaň proti Muskovi, podle autorů „všichni nesnáší Elona“

Autor: Veronika Košťálková
Letoun se svojí posádkou, hlavní pilot Paul Tibbetts se nachází přesně uprostřed
AKTUALITY

Trumpův boj proti queer lidem dotažen do absurdna: Armáda z archivů smazala fotky významného letounu Enola Gay

Autor: Michal Černý
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop