„Jsem malý, nemám svaly a je mi 30, na gay seznamce jsem odepsaný,“ tvrdí Adam. „Ideální muž-gay je tam spíš jen muž, ne gay,“ dodává
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Jsem malý, nemám svaly a je mi 30, na gay seznamce jsem odepsaný,“ tvrdí Adam. „Ideální muž-gay je tam spíš jen muž, ne gay,“ dodává

Že gay seznamky nejsou zrovna přívětivým prostředím, asi nikoho extra nepřekvapí. Vlastně existuje celá řada důkazů, že tento online prostor určený k hledání protějšku je poměrně toxický a je spíše otázkou, proč se řada gayů vystavuje dobrovolně nelichotivým a někdy i urážlivým hodnocením druhých. Svůj pohled na věc má pak Adam, který i navzdory tomu všemu stále tajně doufá, že by třeba právě na seznamce mohl najít životního partnera…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
10. 10. 2023

Adame, v prvé řadě mě zajímá, jak se obvykle seznamuješ a jak často používáš seznamovací aplikace…

Seznamování je pro mě docela těžké. Vlastně bych řekl, že to tak má spousta kluků, jako jsem já, myslím gayů. Když jde o seznámení mezi mužem a ženou, člověku celá řada otázek a potenciálních problémů totiž předem odpadá. V prvé řadě ale nemusí řešit, zda ten, koho chce oslovit, nemá náhodou jiný sexuální zájem. Přece jen, heterosexuálních lidí je prostě většina. Takže i když ho ten, nebo ta může odmítnout třeba proto, že už někoho má, nebo že má jiný vkus na protějšky, pořád bych řekl, že to není takový trapas, jako když já oslovím kluka, co se mi líbí, a on zrudne a začne koktat, že není gay. A to je ještě ten lepší případ. Taky bych mohl dostat po hubě… (smích)

Takže by se dalo říct, že dnes často zatracované gay seznamky jsou pro tebe de facto „bezpečný prostor“?

Jak se to vezme. Určitě je pravda, že tam jsou kluci, kteří mají zájem o kluky. O jejich orientaci přímo nemluvím, protože se tam dá najít řada takových, kteří mají i ženy, se kterými žijí, ale hledají povyražení. (smích) Rozhodně ale odpadá ta nejistota. Grindr používám, jasně, vždyť ho používá kdekdo. Ale že by mi to pomohlo při hledání vztahu? To rozhodně ne. Naopak můžu říct, že byla doba, kdy mě zrovna Grindr hodně deptal a začal jsem kvůli tomu i dost řešit, jak vypadám.

Tak abychom měli jasno – máš okolo metru sedmdesát, hnědé vlasy, zelené oči, postavu štíhlou. V čem je problém?

Jsem docela malej, mám ošklivej nos a hlavně nejsem žádný kulturista! (smích) A taky jsi nezmínila to hlavní, co je na Grindru předmět zájmu především. Penis. (smích) Jeho fotku sice nesdílím, což ale neznamená, že bych ten svůj neustále nesrovnával s penisy ostatních. Protože o co vlastně na Grindru jde? No, především o sex. Hledání vztahu jsem tam už vzdal. Všechno se tam totiž točí jen kolem vzhledu, preferencí v posteli a číselných údajů. A průšvih je, že je tam nastavený nějaký očekávaný nebo přímo žádoucí standard. A když ho člověk nenaplní, je v podstatě odepsaný.

Jaký „žádoucí standard“ máš na mysli?

Já bych to asi shrnul jako nějakou základní mantru o tom, jak vypadá žádoucí muž – gay. A ten by vlastně neměl být ani tak moc gay jako spíš muž. Na každém kroku člověk naráží na sdělení, kdo nehledá zženštilý a prostě moc gay kluky, stejně jako je velký tabu věk a kila navíc. Takže nejžádanější jsou samozřejmě mladí kluci, kteří mají vysportovanou postavu a měří minimálně metr osmdesát. Já budu mít letos třicet, takže žádné terno, svaly taky nemám – a s tou výškou, no, ani to není žádná hitparáda. Takže to je docela depresivní. Navíc hodně lidí na Grindru si nebere vůbec servítky…

<Path> Podcastový Grindr: Karlovi (27, projektový manažer, TOP) Grindr úplně nefungoval, proto jsme zkusili podcast. Poslechněte si rozhovor, kde jsme si vůbec nebrali servítkyZdroj: Jakub Starý

Osobně ti někdo napsal, že jsi moc malý? Starý? Nebo nějak jinak „nevyhovující“?

Stalo se mi to naštěstí jen dvakrát za celou dobu, co Grindr užívám, a to je tak deset let. Ale rozhodně na to nezapomenu. Jednou byla problémem ta výška a pak jsem se dozvěděl, že vypadám jako bottom, i když jsem top, což mě vlastně odpálilo do té pasivní role. Nad tím by se dalo asi mávnout rukou, ale dotklo se mě to. Nějakou dobu jsem dokonce sám na sobě zkoumal, jestli se teda nechovám nějak žensky. Ptal jsem se na to i známých a ti jen kroutili hlavou. Ale co vím od dalších přátel, tak problém může být na Grindru skutečně kdeco. Třeba příliš chlupatá záda! Mně taky pár kluků napsalo, že až začnu cvičit, mám dát vědět – jinak že je nezajímám. To pak fakt člověk o sobě začne pochybovat a říká si, že asi není vážně dost dobrý.

Takové pochybnosti ale můžou „slabší jedince“ celkem rozhodit, ne?

Nevím, jestli jsem ten slabší jedinec, ale v době, kdy jsem měl sám problémy s tím, jak vypadám – a že s výškou prostě nic dělat nejde – jsem byl i párkrát u psychologa. Takže si dokážu představit, že třeba mladší kluci, kteří takový náraz nečekají, můžou být z toho, co se na Grindru děje, docela v háji.

Tipy redakce

A co ti psycholog poradil?

Vlastně jsme nakonec řešili spíš vztahové vzorce a tak. Já nejsem ten typ, co by měl nějaké vyložené problémy s tím, jaké je moje tělo.

Jak do vztahových vzorců zapadlo používání Grindru? (smích)

Já jsem dost stydlivej, no. A vybírám si v reálném životě většinou nedostupný chlapy. Teda, oni možná dostupní jsou, ale mě brzdí sebevědomí, prostě si nevěřím. Takže je pravda, že v tomhle je užívání Grindru docela rozporuplné. Sice mi to seznámení ulehčí, ale zas tam hrozí to ponížení a vlastně neustálé přehodnocování vzhledu.

Na začátku jsi říkal, že hledání vztahu jsi na Grindru už vzdal. Proč ho tedy používáš, když sám víš, že to není úplně ideální prostor?

Jo, je to převážně o sexu. Jenže v člověku to stejně hlodá. Já těch šancí na seznámení moc nemám, do klubů zrovna nechodím, navíc nejsem z Prahy, kde jsou ty možnosti jiné. Takže tam někde v koutku duše si říkám: co kdyby? Je to vlastně možná o tom adrenalinu a vzrušení, když se mi podaří s někým spojit a domlouváme si schůzku, že by to třeba mohl být ON. (smích) Možná je to naivní, ale víš, co se říká o naději. Tak snad neumřu sám dřív než ona... (smích)

Zdroj: Redakce/Respondent

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser
Vnější klid může skrývat tichý zápas s neviditelným nepřítelem: pocitem, že na všechno jsme sami.
TĚLO & MYSL

Prokrastinujete? Možná za tím není lenost, ale osamělost

Autor: Šimon Hauser

E-Shop