„Pravidelně máme s partnerem den, kdy máme sex s někým jiným," popisuje Jarda. Jak jeho vztah funguje a proč by jej doporučil všem?
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Pravidelně máme s partnerem den, kdy máme sex s někým jiným," popisuje Jarda. Jak jeho vztah funguje a proč by jej doporučil všem?

Dnešní doba přeje otevřenosti, a to i ve vztazích. Není tedy divu, že klasická monogamie již některým lidem nemusí vyhovovat. A tak volí vztahy otevřené, které jim i v rámci partnerství umožňují, aby si občas „užili“ i mimo domov. Se „svolením“ a také za vědomí protějšku. Tento koncept láká jak heterosexuály, tak i gaye – a že podobný vztahový model má i své nepřehlédnutelné výhody, je přesvědčen i Jarda. Ten sice s partnerem sdílí domácnost již pátým rokem, ale zároveň oba pravidelně vyráží „za dobrodružstvím“. Každý sám.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
3. 10. 2023

Jardo, co vás vedlo k tomu, že jste se s partnerem rozhodli svůj vztah „otevřít“?

Ten důvod je docela prozaický. Mezi gayi je poměrně časté rozdělení rolí v posteli. Zatímco jeden je aktivní, druhý pasivní. Nemám rád to přirovnání k heteráckému sexu, ale je to asi nejjednodušší způsob, jak to vysvětlit – takže zatímco ten pasivní má v posteli pomyslnou roli ženy z hlediska toho, co to obnáší (smích), ten aktivní zastává roli muže. Takže prostě proniká. A vlastně úplně stejně, jako je to u těch heteráků, ty role se obvykle nemění. Jsou ale i tací gayové, kteří tyto role střídají a uspokojuje je to. Přesně to je případ mého partnera. Zatímco já jsem výhradně aktivní, on se v pasivní roli ocitl vlastně kvůli mně. Já mám totiž s tou pasivní rolí prostě problém. Takže jsme se ocitli před problémem, jak to vyřešit. A protože mi připadalo nefér, že partnerovi vlastně něco odpírám, tak jsme se domluvili, že k našemu vztahu přistoupíme jinak…

Ten „jiný“ přístup tedy zahrnuje přesně co?

Rozhodli jsme se dát si určitou volnost. Ale samozřejmě ne bezbřehou. (smích) Vždycky si určíme v měsíci jeden víkend, kdy vyrazíme za zábavou. Rozumějte, za sexem. Myslím, že náš vztah to velmi posílilo, protože každý ke své sexualitě přistupujeme trošku jinak a taky věci jinak prožíváme. Partner je docela náruživý a já mám občas pocit, že mu nestačím. Tak jsem rád, že má prostor k seberealizaci.

Tipy redakce

Říkáte, že tato vztahová volnost není bezbřehá. Co si pod tím mám představit?

V prvé řadě jsme se domluvili, že si o tom, když se s někým vyspíme, vždycky řekneme. Nemyslím přitom jen informaci „dnes jsem si užil a bylo to super“. Úplně na férovku si ukážeme i fotky těch mužů a naprosto otevřeně probereme, co jsme v posteli dělali, co se nám líbilo a tak. Hrozně vtipné je, že se obvykle u těch fotek fakt bavíme – při výběru sexuálních partnerů totiž máme naprosto odlišné preference. (smích) Takže zatímco se partner rozplývá nad tím, jak „jeho vyvolený“ měl okouzlující pohled a krásný nos, já si klepu na čelo a říkám si, že o takového týpka bych ani nezavadil. A  úplně stejně je to i naopak. (smích) Dalším důležitým pravidlem je pak samozřejmě sex bezpečný, takže s ochranou. A pravidelně oba chodíme na testy na HIV. Opatrnosti není nikdy dost.

Tyhle vaše dny „volnosti“ tedy vždy prožíváte každý sám a po svém?

To ne, záleží na tom, jak se domluvíme a jakou máme náladu. Několikrát jsme už vyzkoušeli společně i trojku. Ale musím přiznat, že jsme se shodli, že to nám zrovna příjemné není.

Proč?

Zjistili jsme, že přímo „při akci“ na sebe žárlíme. (smích) Teda, my si to uspokojení přejeme, vždyť proto jsme se taky domluvili na tom, co děláme. Ale ukázalo se, že toho nemusíme být očitými svědky. Jo, nabízelo by se to slavné moudro: co oči nevidí… Ale tak to není. Jak jsem říkal, my jinak vždy vše spolu důkladně probereme. Ale čeho je moc… (smích)

<Path> „Jsem málo gay, ale ne dost hetero,“ popisuje muž, který nikam nezapadá. „Jsou situace, kdy chci, aby lidi věděli, že jsem na chlapy,“ dodáváZdroj: Redakce/respondent

Narážíte na žárlivost. Takže se nelze nezeptat – nehlodá ve vás přece jen nejistota, že by třeba partner při nějakém takto „volném víkendu“ mohl najít někoho, s nímž půjde o něco víc než jen o sex?

To určitě vyloučit nemůžu, což platí pro nás oba. Za tu dobu, co jsme spolu, ale stavíme na tom, že tenhle náš pravidelný „volný sex“ je skutečně jen fyzická záležitost. Je to něco, čím si dáváme najevo, že si sebe vážíme a vzájemně si přejeme plné sexuální uspokojení. Může to znít absurdně, ale podle mého názoru je to projev té největší lásky. Myslím si taky, že pokud je vztah v takové fázi, vypovídá to hodně o důvěře, která mezi partnery je. Takže bych řekl, že si s partnerem stoprocentně věříme. Vlastně si myslím, že by to měl každý zkusit.

Ale zpátky k vaší otázce, srdci samozřejmě člověk neporučí. Na druhou stranu jsem přesvědčený o tom, že vzhledem k té důvěře, kterou mezi sebou máme, bychom nikdy nedošli do fáze podvádění nebo zahýbání. Prostě bychom si otevřeně a upřímně řekli, jak se věci mají. Jistě, bolelo by to, ale takový je život. Vždyť takové věci se běžně dějí i v monogamních partnerstvích, jen s tím rozdílem, že tam to má často právě formu té utajované nevěry…

Zjevně vám tedy tento vztahový model vyhovuje – plánujete jej v této podobě udržovat i do budoucna?

Rozhodně. Vlastně bych řekl, že to přispívá ke stabilitě našeho vztahu a k tomu, že jsme oba skutečně spokojení. Navíc se ukázalo, že tyhle naše jednorázové akce jsou skvělé v tom jednorázovém módu, ale pak se rádi vracíme domů. K sobě. Ona i při sexu je potřeba určitá sehranost, to, že víte, co má ten druhý rád, a co mu naopak vadí. Takže to naše užívání si je vlastně o prožití nějakého chvilkového vzrušení a uspokojení, ale pak nastupuje ta nesouhra. To, že vám cizí chlap sahá někam, kam nechcete, že divně líbá, má chloupky na nečekaných místech a tak. (smích) Takže nakonec je super, že přijdeme domů, kde máme sebe a přesně víme, co a jak…

Zdroj: Redakce/Respondent

Populární
články

E-Shop