Humor, moudrost, nadhled a taky neuvěřitelný styl – ALOK vystoupí naživo v Praze
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Fource Entertainment

Humor, moudrost, nadhled a taky neuvěřitelný styl – ALOK vystoupí naživo v Praze

„Útlak je tím nejméně ambiciózním scénáristou. Dělá z nás ploché a postradatelné postavy, přestože jsme mnohem složitější a rozporuplnější. Útlak se nás usilovně snaží zaškatulkovat: do jednoho genderu, jednoho narativu, jedné věci,“ řekli ALOK v rozhovoru pro ONI magazine, z jehož aktuální obálky na nás shlíží. ALOK je nebinární umělec*kyně, autor*ka básní, akademik*čka a módní ikona a 27. září je budeme moct zastihnout v Praze. Představení BIOLOGY! – A Comedy Show je součástí jejich mezinárodního Stand-up and Poetry turné.
Redakce Redakce Autor
18. 9. 2023

Na Instagramu mají ALOK přes 1,3 milionu sledujících, a to především protože jsou vizuálně velmi výrazní. ALOK, jihoasijského původu, narození v USA, bezostyšně kombinuje maskulinní a feminní vizualitu. Za svou popularitu ale nevděčí pouze ikonickému vzhledu překračujícímu hranice standardní genderové binarity, ale také moudrosti a nadhledu, které jsou znatelné v jejich veřejném vystupování, poezii a próze.

A nejen tam. Se stejným nadhledem ALOK odpovídá na urážlivé komentáře pod svými příspěvky na Instagramu. „Když se oholíš, budeš vypadat jako žena“, „Můžeš se prosím oholit?“ anebo „Bez tělesného ochlupení by to bylo lepší“ jsou typické komentáře, které pod svými příspěvky schytává. A ALOK odpovídá: „Ahoj, kamaráde. Ty by ses cítil mnohem líp, kdybys neprojektoval své nejistoty do cizích lidí na internetu. Nesluší ti to. Máš na víc. Já i ty víme, že to není o tom, jak vypadám, ale o tom, jak se ty cítíš. Můj profil je o soucitu, ne krutosti. Prosím, porozhlédni se kolem a uvidíš co to znamená žít v radosti, a ne svázaný umělými normami. Přestože se to teď zdá jako příliš velké sousto, slibuji ti, že sebepřijetí je možné. Sám jsi krásný svým vlastním způsobem a já taky a na světě je dost místa pro všechny typy krásy.“

Mezi univerzitou a influencery

ALOK vrací lidem jejich útoky s láskou a svou existencí a tvorbou pomáhá přijmout sami sebe jak ženám, tak mužům a lidem napříč genderovým spektrem. K této moudrosti a sebepřijetí, ve kterém tolik lidí nachází inspiraci, však vedla dlouhá a trnitá cesta, o níž se ALOK dělí se svým publikem. Píšou: „Když mi bylo osm let, vyvinul se u mě akutní případ trichotillománie – kompulzivního nutkání vytrhávat si své vlastní tělesné ochlupení. Sedávali jsem ve třídě a vyškubávali si každý jednotlivý chlup na paži, jako by to bylo mé povolání. Jednoho dne si toho všimla učitelka a řekla mi, ať přestanu. Jak zajímavé, že jsem to byli já, komu řekla, ať přestane, ne mí spolužáci, co mi říkali, že vypadám jako opice.“

Se vzděláním ze Stanfordu v oboru sociologie, gender studies a komparativních studií rasy a etnicity, ALOK své umění protkává porozuměním nerovnostních dynamik ve společnosti. Jako vzhledově etnický člověk mimo genderovou dynamiku tyto nerovnosti zažívá na vlastní kůži a dokáže tak své vlastní zkušenosti kontextualizovat v širším měřítku společnosti. Když ALOK slyšíte mluvit, měli byste chuť nazvat je akademikem*čkou. Zároveň ale vydali několik sbírek poezie, za což by si zasloužili označení básník*řka. Někdo o nich říká, že jsou mediální osobnost nebo influencer*ka.

ALOK se nikdy nebáli nespadat do jedné škatulky a podle toho také vypadá jejich aktuální představení s názvem BIOLOGY! – A Comedy Show!, se kterým přijede do Prahy. ALOK vám naservírují břitký a inteligentní humor, který vás donutí přemýšlet, a když už budete smíchy brečet, bez varování začnou recitovat poezii nabitou bolestí. Hned potom, co se vaše slzy smíchu přemění na skutečný pláč, ALOK opět změní tempo a plynule naváže dalším perfektně vystavěným vtipem tam, kde se svým stand-up číslem přestali. Jejich vystoupení vás nenechá chvíli v klidu a budete o něm přemýšlet ještě dlouho poté. Ostatně jako o všem, co ALOK dělá.

VSTUPENKY

Zdroj: Fource Entertainment

Populární
články

E-Shop