Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením
Zač poděkovat našim předkům?
Péče o vlastní tělo je dnes pro většinu lidí nedílnou součástí každodenní rutiny. I když by se ale mohlo zdát, že řada trendů a kosmetických vynálezů je dílem posledního století, opak je pravdou. Kořeny mnoha z nich totiž sahají až do kultur, které dávno odvál čas.
Péče o pokožku byla stěžejní jak pro starověké Egypťany, tak i Římany. O pivních lázních, bahenních lázních apod. jste již jistě slyšeli. Stejně jako o peelingu, tedy odstranění odumřelých kožních buněk. Nic z toho rozhodně není žádnou novinkou. Starověcí Egypťané si totiž pravidelně dopřávali tělový peeling za užití soli z Mrtvého moře či mléčnou koupel. Co se péče o pleť týká, oblíbenou procedurou byla aplikace pleťové masky s mlékem a medem. Ke zjemnění pokožky a příjemné vůni pak Egypťané do podpaží aplikovali speciální kuličky s kadidlem, příp. různými vonnými oleji.
To staří Římané si dokonce vyráběli krémy a pleťové vody určené k boji s vráskami, pupínky, pihami apod. Typické byly i speciální masky, které byly vyrobeny ze směsi čočky, ječmene, vlčího bobu, medu či fenyklu smíchané s oleji či husím tukem. To zní ještě poměrně přijatelně, takže můžeme dodat, že mezi složkami římské kosmetiky nescházela ani placenta, či dokonce exkrementy některých zvířat. A na pigmentové skvrny Římané používali popel z plžů…
Chlup sem, chlup tam
Velký zájem pak ve starověku lidé věnovali také svému ochlupení. Konkrétně Egypťané dokonce vynalezli přírodní způsob depilace. Namísto vosku využívali směs medu a cukru, což bylo v důsledku méně bolestivé.
To Římané byli svým ochlupením prý přímo posedlí. Považovali jej za nežádoucí, a tak se jej snažili zbavit doslova za každou cenu. To prý dokládají nálezy římských pinzet, které byly využívány nejen k vytrhávání obočí, ale i odstranění všech chloupků na nežádoucích místech, a to včetně podpaží. „Pro někoho může být překvapením, že v případě Římanů bylo odstraňování chloupků na těle stejně běžné u mužů jako u žen. Zejména u různých sportů, při nichž sportovci nosili minimum oblečení, existovalo společenské očekávání, že se připraví i tak, že odstraní všechny chloupky, které by mohly být viditelné,“ shrnula odbornice na danou problematiku, Cameron Moffett. A zatímco Egypťané se snažili ochlupení zbavovat také zmiňovanou medovo-cukrovou pastou, Římané užívali pastu pryskyřičnou.
Zdroj: Giphy
(Nebezpečný) make-up
Jde-li o make-up, ten dnes v převážné většině využívají ženy. Rozhodně se přitom nejedná o fenomén 20. a 21. století. Různé kosmetické zkrášlovací přípravky byly nepostradatelnými napříč starověkem. Oční linky, stíny, rtěnky – to vše již ve starověkém Egyptě využívali prakticky všichni, a to dokonce bez rozdílu pohlaví. Konkrétně oční stíny pak vznikaly díky smíchání různých barev (např. práškového malachitu) a živočišných tuků či rostlinných olejů. Ovšem v tehdejší době nebyl make-up využíván jen proto, aby lidé zdokonalili či podtrhli svou krásu, kosmetika měla také své praktické využití (např. oční linky sloužily k ochraně očí před intenzivními slunečními paprsky, nemluvě o tom, že materiál, z nichž byly vyrobeny, v kombinaci s přirozenou vlhkostí očí získával antibakteriální vlastnosti), plnila mnohé rituální funkce či měla symbolický význam. Ostatně, to dokládá i fakt, že v hrobkách, které se archeologům podařilo otevřít, byly nalezeny také vonné masti a právě kosmetika a make-up.
Jak se ale říká, není všechno zlato, co se třpytí – mnoho líčidel ve starověku bylo vyráběno z toxických látek, barviv extrahovaných z bromu, manitu apod., což mohlo způsobovat závažná onemocnění a v krajním případě i smrt. A to platilo jak pro Egypt, tak i pro starověký Řím. Ostatně, Římané se snažili o to, aby jejich pleť vypadala bělejší, a to tak, že používali k zesvětlení křídový prášek, bílou opuku a… bílé olovo. Ovšem faktem je, že make-upu se muži v dobách starověkého Říma raději vyhýbali, na rozdíl od Egypta byli totiž považováni za zženštilé…
Nakonec tak lze říci, že i když dnes péče o vzhled může vypadat jako moderní trend, jeho prvopočátky lze naleznout již před tisícovkami let. Ačkoliv ideály krásy se samozřejmě proměnily, základní podstata věci zůstala konstantní – lidé se snaží vypadat dobře a pečovat o své tělo. A pokud bychom skutečně měli některé z dřívějších kultur za něco v oblasti beauty a wellness poděkovat, ve výčtu by jistě neměl scházet zmiňovaný vynález očních linek či rtěnky. Ideálně ovšem bez bromu a dalších toxických látek...