Módní návrhář Michael Kovacik: Ženy jsou pro mě tou největší inspirací. Žiji velmi pestrým způsobem života, proto je má tvorba minimalistická
Rozhovor
Zdroj: Michael Kovacik / se svolením
<Path>

Módní návrhář Michael Kovacik: Ženy jsou pro mě tou největší inspirací. Žiji velmi pestrým způsobem života, proto je má tvorba minimalistická

Letos je to deset let, co inspirativní módní designer Michael Kovacik obohacuje Česko a Slovensko svou tvorbou a poslední přehlídkou dokázal, že jeho éra neskončila. Dotek jeho minimalismu jsme mohli zažít v krásných prostorech hotelu Andaz během poslední sezóny Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Nová kolekce s názvem Club de membres se dotýká spojování ženského a mužského protipólu i začlenění lidí do společnosti. Sám sebe na svém instagramovém profilu Michael prezentuje jako fashion designera a prezidenta Miss Slovensko. Pokusili jsme se zjistit, jaká se za těmito hesly skrývá osobnost.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
14. 9. 2023

Michaeli, jaké vlastnosti či schopnosti by podle tebe měl v dnešní době návrhář mít, aby se prosadil?          

Samozřejmě musí mít fantazii, estetické cítění a vkus. To je takový základ. Měl by vědět, jaké věci společně fungují a být schopný najít si svou vlastní cestu stylu, po které se vydá. K úspěchu je pak v dnešní době potřeba tří věcí, kterými jsou talent, kontakty a vytrvalost. Já vždycky říkám, že to jsou tři základní složky nutné k tomu, aby značka fungovala.

A jaké vlastnosti si nejvíce vážíš sám na sobě?

Přemýšlím. Asi si nejvíc vážím své empatie. Tu mám vyvinutou až nadprůměrně. Taky jsem přátelský člověk, upřímný. Mám rád lidi.

<Path> LUI TV: Vyzkoušeli jsme nový Range Rover Evoque na polygonu. Zvládl opravdu všeZdroj: DAJBYCH; Video: Oliver Cuadra

Módu jsi nestudoval. Proč?

Důvod je jednoduchý. Pocházím ze středního Slovenska a po střední škole jsem chtěl jít do Prahy dělat stylistu. Na to tady bohužel není žádná škola a už tenkrát jsem věděl, že je to hlavně o kontaktech. Proto jsem si vybral žurnalistiku a sám jsem si hledal fotografy a modelky, se kterými jsme si navzájem rozšiřovali svá portfolia. Mojí prvotní ambicí nebylo dělat módního návrháře. Až v roce 2013 jsem na finále České Miss nakreslil své první šaty, které sklidily velký úspěch. 

Jakým způsobem projevuješ ve své tvorbě svou osobnost?

Co se estetiky týká, jsem velký minimalista. Mám minimalistický byt, šatník a odráží se to právě i v mé tvorbě. Teď například připravuji novou kolekci, která bude velmi strohá. Myslím, že mám pestrý život, pestré okolí a kamarády. Možná proto se ve své tvorbě krotím, což tvoří v mém životě balanc.

Vnímáš nějaký rozdíl mezi tím, jak je na tvou tvorbu nahlíženo na Slovensku a jak v Česku?

Abych byl upřímný, na Slovensku stále prodávám víc než v Česku, i když už se rozdíl zmenšuje a vnímání mé značky mi přijde hodně podobné. Díky Miss Slovensko mě každý zná a nejspíš právě proto prodej na Slovensku převažuje. 

Tipy redakce

Ano, prezidentem Miss Slovensko jsi od roku 2019. Jak jsi se k tomu dostal a jakým způsobem tě tato zkušenost rozvíjí?

Já jsem součástí projektu Miss Slovensko už několik let jako návrhář. Byl jsem několikrát v porotě a pak mě oslovili s nabídkou pozice ředitele této soutěže. A tu práci miluju. Móda je jedna věc, ale druhá věc je organizování něčeho tak velkého od úplného začátku. Naučil jsem se pracovat v kolektivu. Jako návrhář mám svojí značku, kde jsem šéf já a lidi pro mě pracují, ale tady jsem dostal možnost učit se od ostatních. Pracuji s velkými jmény, která mají za sebou desítky i stovky televizních přenosů, což je pro mě ta největší přidaná hodnota.

Máš v současnosti spolupráci i s Českou Miss?

Ano, náš projekt Miss Slovensko momentálně spolupracuje s Českou Miss Essens, díky které máme licenci na Miss Universe. 

<Path> FOTO: Kteří úspěšní čeští muži čtou LUI BODY a co na nejnovější magazín věnující se kráse lidského těla říkají?Zdroj: Instagram.com, LUI

Jsou ženy pro tvou tvorbu nějakým způsobem důležité?

Ano, jsou velmi důležité, ať už se jedná o mou mamku, babičku, kamarádku či klientku. Já jsem vyrůstal v obklopení žen a i nyní s nimi trávím hodiny a hodiny, takže poslouchám jejich příběhy jak z pracovního, tak osobního života. Vím, co ženy mají a nemají rády. Ženy a jejich příběhy jsou pro mě zkrátka tou největší inspirací a tím největším nábojem. Zároveň to, že umím ženám naslouchat, podporuje mou značku a možná právě proto mi to už deset let tak dobře funguje.

Otázka na závěr — čeho si ve svém životě nejvíce vážíš?

Rodiny. Samozřejmě si také velmi vážím svých přátel, ale rodina je nejdůležitější.

Zdroj: Rozálie Růžičková

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop