Miloš Zeman hostem na gay svatbě. Moderátor Luboš Procházka si vzal svého přítele Lukáše. Nyní již plánují založit rodinu
Reportáž
Zdroj: Oliver Cuadra / se svolením

Miloš Zeman hostem na gay svatbě. Moderátor Luboš Procházka si vzal svého přítele Lukáše. Nyní již plánují založit rodinu

Nedaleko Mníšku pod Brdy, v malebné vesničce Řitka, se v zářijovém odpoledni rozhodli posunout svůj vztah Luboš Procházka a Lukáš Hejlíček. A rozhodně nešlo jen o malou jednoduchou svatbu. Pompéznost spočívala nejen ve výzdobě, ale také ve výběru hostů, neboť v showbusinessu a politice jsou oba partneři velmi známí. Proto se na „svatbě“ objevil Felix Slováček, Vladimír Kruliš, Alexandra Mynářová nebo také bývalý prezident Miloš Zeman. I díky němu šlo o pečlivě hlídanou akci, kam se mohli dostat pouze lidé s pozvánkou. Na Nesvatbovi tu tedy nebylo možné narazit. Kulisy i samotný catering byly velkolepé. A protože oba kluci byli ve velmi dobrém rozmaru, povedlo se nám je hned po obřadu odchytit a vyzpovídat.
Redakce Redakce Autor
11. 9. 2023

Pánové, předně velká gratulace k tak krásnému velkému dni. Co pro vás vlastně dnešní den znamená? 

Luboš: Pro mě zpečetění sedm let trvajícího vztahu a já se budu usmívat a on se bude smát víc, ale teď mám trochu jistotu, že by nemusel nikam utéct.  

Lukáš: Není nic jistého, ale tak já doufám, že to vydrží, že budeme spokojení.  

Luboš: Je to povýšení našeho vztahu, který je skvělý, na úroveň, kam nám současná legislativa umožňuje v tomto směru dojít. My jsme trochu věřili, že už bude umožněno, aby se mohlo jednat o narovnání svazku, ať už manželství, nebo partnerství, jako manželství, se vším všudy. Zatím to ale nevyšlo. Počkáme si tedy na druhé a třetí čtení a následně budeme doufat, že v našem případě dojde jen k přepodepsání papíru, který zajistí změnu statusu z registrovaného partnerství na manželství.  

Jak dlouho jste dnešní den připravovali?  

Luboš: No, přesně rok. Loni, někdy 5. nebo 6. září, jsme odjížděli ze svatby přátel, tam jsme vytyčili termín 9. září, takže vlastně rok a tři nebo čtyři dny k tomu.  

Lukáš: Celkově to byla velmi zajímavá zkušenost. Organizací spojenou se svatbami se živím a vždycky si říkám, jak jsou nevěsty a ženichové blázni, když to všechno tak moc hrotí a řeší. Nicméně když jsme to tu včera vše chystali, uvědomil jsem si, jak je to náročné. Ten, kdo to nikdy nedělal, si to málokdy uvědomí. Ani já jsem si to neuvědomoval, ačkoliv v tom dělám. Každopádně příprava svatby je velmi hektický proces, kde se vyplatí mít vše dopředu připravené.  

Tipy redakce

Kdo se tedy podílel na přípravách nejvíc?  

Lukáš: Já (smích).  

Luboš: On na těch praktických a já na těch logistických věcech. Hosté, to, kdo vystoupí atd. Takže myslím, že i řada věcí z dneška je pro Lukáše překvapení. Tedy, já jsem se podílel spíše na té umělecké stránce a novinářské a Lukáš se podílel na výzdobě a na tom, jak to tady dnes barevně vypadá.  

Lukáš: Musím Luboše fakt pochválit, on dělal veškerý ty zasedací pořádky, tiskoviny, vlastně všechno. On se tím tedy živí a je na to šikovnej, ale fakt klobouk dolů, protože např. vyřešit ubytování pro hosty, doladit, kdo, kde a s kým bude spát, všechno tohle bylo velmi náročný. Za to bych ho velmi rád ocenil, že to zvládnul.  

<Path> Jak si vybrat hudbu na svatební hostinu? Bude lepší živá kapela, nebo DJ?Zdroj:

Možná už to zaznělo částečně na začátku, ale pro jistotu se zeptám znovu, konkrétněji: Co vás tedy přesně přimělo k registraci partnerství?  

Luboš: Vztah, který má smysl, který chceme pozvednout a který jsme si chtěli zpečetit. My jsme skutečně věřili v to, že to bude legální manželství, že se budeme brát v době, kdy bude manželství pro všechny schválené. Zatím, tedy dnes 9. září, to legální manželství není. Registrované partnerství má určité limity, zákonem dané a není renovované od roku 2006, ale termín jsme měnit nechtěli, chtěli jsme se s těmi lidmi potkat na prahu podzimu. Podzimní počasí dnes sice není, asi vidíte na nás všech, že je poněkud tepleji. Věříme nicméně, že zhruba do půl roku snad projde ta norma třetím čtením. Jestli se to bude jmenovat manželství, partnerství nebo jakkoliv, je nám jedno. Hlavně, že to bude zrovnoprávněno, a to bude pak pro nás důležité.  

Lukáš: Ano.  

Uvažovali jste o svatbě v zahraničí? V nějaké zemi, kde manželství pro všechny již platí?  

Luboš: Já ano. Hned na začátku, když mě Lukáš před 4,5 lety požádal na Bali o ruku, tak mě napadlo, uděláme to na pláži někde v zahraničí. Lukáš, já a svědci. To byla původní myšlenka. A tady je výsledek (smích).  

Plánujete děti? Jakým způsobem, pokud ano?  

Lukáš: Ano. Je to zajímavá otázka. Ale jo, chtěli bychom. Já jsem tedy dřív o tom nechtěl vůbec slyšet, mě to ani nějak nenapadlo, ale jak člověk dospívá, jak stárne, tak k tomu postupně fakt dojde. Někomu to trvá dýl, někomu to trvá kratší dobu, ale došli jsme k tomu, že bychom chtěli.  

Luboš: Došli jsme k tomu, že bychom chtěli. Překvapilo mě to, že by opravdu chtěl. Pro mě při mediální práci to bude znamenat, že pokud bychom měli potomka, zvažuji, že bych v tu chvíli byl já více s potomkem doma a psal asi z domova. Lukáš by se více věnoval své práci. Jakým způsobem, si budeme muset říct v následujících dnech, protože je to téma, které jsme více a více v posledních dnech řešili. Zatím nemáme jednoznačně ujasněno, jakým způsobem bychom to i v rámci toho, jak se ten zákon případně změní a jaké normy budou, uskutečnili.  

Jak se stavíte k výrokům politiků, kteří se vymezují k manželství pro všechny?  

Lukáš: Mě strašně fascinuje, že ti, co jsou na tom stejně jako my (čímž myslím gaye) jsou proti tomu. Nebudu tedy přesně jmenovat, ale přijde mi to fakt absurdní. Myslím si, že je to v dnešní době úplně běžná věc, tak už by se mohli, panebože, dohodnout. Když s tím souhlasí většina národa.  

Luboš: Já mám pocit, že se vlastně hraje o slovo manželství. Že nejde o to, jestli ta práva budou narovnána, ale teď se řeší, jak se to vlastně ve skutečnosti bude jmenovat. Na naší svatbě je dnes člověk, který ještě před dvěma nebo třemi lety nevěděl, jak by se k tomu postavil. Spíše se stavil konzervativně. To, že je tady dnes, beru jako posun v jeho názorové platformě. Dnes už není ve výkonné funkci, ale věřím, že kdyby v ní dnes byl, zákon by podepsal.  

Chtěli jste touto svatbou ukázat, že manželství by mělo skutečně být pro všechny?  

Luboš: Určitě. A právě i hosty, kteří tu jsou. Ať už jsou to moji přátelé nebo Lukášovi nebo naši společní.  

Obřad máte za sebou, prozradíte nám, jak bude probíhat dnešní den dál?  

Luboš: Za chvíli mě, možná i Lukáše, čeká sbírání střepů. To jsme z takových těch tradičních českých veselek zachovali. A tady v tom sále za námi potom proběhne něco, čemu říkáme after party, ani ne tak oběd nebo raut, je to after party plná překvapení. Vystoupí řada známých českých umělců.   

Máte už naplánovanou svatební cestu? 

Luboš: Máme, já to prozradím, je to Bali a chtěli bychom v zimě, minimálně únor, březen, aspoň tři týdny tam strávit. Máme ten ostrov rádi, máme přátele, kteří tam s námi rádi jezdí, takže věřím, že se to povede. A kdo to zaplatí, si domluvíme doma (smích). 

Děkujeme za váš čas i pozvání a přejeme mnoho štěstí na společné cestě.  

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z AKCE.

 

Zdroj: Helena Austová pro redakci LUI

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop