Lesby, gayové, trans lidé i HIV pozitivní: které celebrity šly s vlastní kůží na trh, aby změnily smýšlení veřejnosti o LGBTQ lidech?
LGBT+
Zdroj: AdobeStock

Lesby, gayové, trans lidé i HIV pozitivní: které celebrity šly s vlastní kůží na trh, aby změnily smýšlení veřejnosti o LGBTQ lidech?

Svět filmového průmyslu, potažmo celý Hollywood, je pokryt pomyslným pozlátkem, pod nímž lze jen těžko vidět skutečnou realitu. I Hollywood prošel za poslední století řadou turbulentních změn, a to i v rovině přijetí LGBTQ lidí. Zatímco LGBTQ postavy na obrazovky začaly postupně pronikat již v osmdesátých letech minulého století, obvykle je ztvárňovali heterosexuální herci/herečky. O odlišné sexuální orientaci hollywoodských hvězd se nemluvilo a byla velmi dlouho tabu. I když v dnešní době již přijetí LGBTQ lidí není problém, vedou se zase diskuse o tom, zda při obsazování rolí má být v potaz brána také sexuální orientace herce/herečky (tak, aby odpovídala postavě). V každém případě ale nebýt LGBTQ osobností, které se svými osobními příběhy vystoupily veřejně a začaly se také zasazovat o LGBTQ práva, jen stěží by dnešní svět byl tam, kde je. Které celebrity tedy své působení neomezují již zdaleka jen na svět showbyznysu?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 9. 2023

Ellen DeGeneres

Komička a moderátorka Ellen DeGeneres si v americkém zábavním průmyslu vydobyla pevnou pozici. A to navzdory faktu, že její coming out přímo na televizní obrazovce v roce 1997 v rámci sitcomu nesoucí její jméno – Ellen – skutečně americké publikum nepřijalo zrovna s nadšením. „Po coming outu mě lidé varovali, že mi to zničí kariéru – a na chvíli měli pravdu. Vlastně je pravda, že na následující tři roky jsem přišla o práci,“ zavzpomínala DeGeneres loni při příležitosti 25letého výročí vysílání ikonické seriálové epizody.

Vzhledem k tomu, že aktuálně patří DeGeneres k uznávaným hollywoodským stálicím, není divu, že dodala, že není nic důležitějšího, než si zachovat své autentické já. Dnes je epizoda ze zmiňovaného seriálu, kde se herečka vyoutuje, již kultovní, stejně jako následný díl talk show s Oprah Winfrey. „Nedávno jsem viděl sestřih té epizody z Oprah show, kde diváci jen na Ellen křičí, že jim přece to, kým je, nemusí strkat pod nos (…). Všichni byli rudí v obličeji a vystupovaly jim žíly, bylo to naprosto hrozné,“ poznamenal zpětně výkonný producent seriálu Ellen, Mark Driscoll. DeGeneres je tak právem označována za novodobou průkopnici v boji za rovná LGBTQ práva. A je také jednou z nejvlivnějších queer lidí v zábavním průmyslu.

Billy Porter

Ačkoliv Billy Porter se veřejného zájmu dočkal až mnoho let po Ellen, když v roce 2013 získal cenu Tony za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu Kinky Boots, stal se „senzací“. Porter je také držitelem ceny Emmy za svou roli v hitu Ryana Murphyho Pose, který na televizní obrazovky přinesl mj. bezprecedentní zastoupení postav různých ras a také trans lidí. Sám Porter se tím, že je gay, rozhodně netají – a sám je také LGBTQ aktivistou.

Vedle toho v roce 2021 oznámil, že je HIV pozitivní. Od té doby tedy vystupuje veřejně na podporu všech, kdo jsou ve stejné situaci jako on. „Když jsem prošel krizí s AIDS, moje otázka vždy zněla – proč jsem byl ušetřen? A proč žiju? Žiju proto, abych mohl vyprávět příběh. Je tu celá generace lidí, kteří tu byli přede mnou, a díky nim jsem tam, kde jsem. Mohu být tím, kdo jsem, díky jejich odkazu,“ shrnul Porter s tím, že jeho cílem je povzbudit všechny ostatní, aby také žili ve své pravdě a nebáli se o své nejtajnější bolesti podělit se svými blízkými. Protože „pravda je uzdravující a osvobozující.“

Lilli a Lana Wachowski

Scenáristické, režisérské a producentské duo má na kontě celou trilogii The Matrix, ale i takové filmové hity jako V jako Vendeta, Atlas mraků či LGBTQ+ kultovní klasiku Sense8. „Šokující změna pohlaví – bratři Wachovští jsou nyní sestry“ – přesně to hlásal titulek chicagského deníku, v němž se Lilli Wachowski rozhodla světu oznámit, že také ona projde tranzicí.

<Path> Andreja Pejic - první světová topmodelka, která prošla změnou pohlaví. Kde je jí dnes konec?Zdroj:

Vzorem pro coming out byla pro Lilli její sestra Lana, která se k veřejnému coming outu rozhodla v roce 2012, když propagovala film Atlas mraků. Lana se díky tomu záhy stala „mluvčí“ trans komunity, za což také získala cenu HRC Visibility Award, která je udělována právě za zviditelňování LGBTQ+ témat. Lilli a Lana se sice od dob svých coming outů médiím víceméně straní, jejich projekty v sobě ale obvykle zrcadlí různé queer roviny.

Elliot Page

Již v roce 2014 vystoupil/a Page jako queer, tehdy se ve svém projevu na akci Human Rights Campaign na podporu LGBTQ+ mládeže vyoutoval/a jako lesba. Už mě nebaví schovávat se a lhát,“ shrnul/a. V roce 2020 přišel další coming out, když se Page veřejně přihlásil k tomu, že je trans. Jeho tranzici a novou identitu pak vzali v potaz i tvůrci seriálu The Umbrella Academy, v němž Page hrál/a, a roli „na míru“ upravili. Od té doby Page vystupuje otevřeně na podporu všech trans lidí a snaží se zvyšovat povědomí veřejnosti o celé problematice.

LGBTQ osobností, které daly své vlastní životy všanc a nyní se samy snaží všechny LGBTQ lidi podporovat, je samozřejmě nespočet, a to nejen v Hollywoodu. I díky tomu, že „jsou vidět“, se pak smýšlení veřejnosti o tom, co znamená být „queer“, postupem času mění k lepšímu.

Zdroj: people.com, makinggayhistory.com, indiewire.com, usmagazine.com, theverge.com, out.com, indiewire.com, ew.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop