Trefili ho osmkrát. Zastřelený čtyřiadvacetiletý zpěvák rozvířil vody hodně vysoko. V případu jsou skloňována známá jména
BLØG
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Trefili ho osmkrát. Zastřelený čtyřiadvacetiletý zpěvák rozvířil vody hodně vysoko. V případu jsou skloňována známá jména

První latino trap artist, který se otevřeně hlásil k tomu, že je gay. Tak je často popisován Kevin Fret, který měl našlápnuto na pěknou kariéru. Vytvořil několik songů, vytříbil si svůj vkus a byl jednoduše… nepřehlédnutelný. A to možná stačilo k tomu, aby byl někomu trnem v oku. Co se mu stalo a jak se případ vyvíjí?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 9. 2023

Kdo byl Kevin Fret?

Pokud jste toto jméno nikdy neslyšeli, pak jsem pro vás vypíchla pár informací o tomto mladém umělci. A tou hlavní je samozřejmě klip. Na ten se můžete podívat níže. Jedná se o tvorbu, která samozřejmě není v češtině, a tak jsem si vzala na pomoc Google a překladač. Tento tým který mě informoval, že píseň byla jeho prvním singlem – tedy se jednalo i o první klip. Vyšel v roce 2018 a měl se zaměřovat na jeho divokou, silnou osobnost a životní styl.

Španělština byla Kevinovým rodným jazykem. Žil na slunném ostrově Portoriko, kde také zemřel, a to ve věku 24 let v lednu roku 2019. Toho desátého dne v měsíci mladík narazil na svého vraha, který jej zastřelil.

Co přesně se stalo?

Tak to ví jenom Kevin a jeho vrah, či vrazi. Ano, hovoří se i o množném čísle. Ale k tomu se ještě dostanu. Napřed co víme jistě:

Kevin měl jet v půl šesté ráno dne 10.1.2019 na motorce po San Juanu – hlavním městě Portorika. Zdroj doslova uvádí, že byl zabit smrští kulek. Celkem ho trefili osmkrát.

Případ je stále aktuální

Že je rok 2019 už dávno za námi, a tedy se jedná o starou událost? Tak to ani náhodou! Kevinova smrt dodnes nebyla potrestána. A co hůř – je něco shnilého ve státě dánském. Pokud toto rčení neznáte, jedná se o nenápadnou narážku na systém, ve kterém něco nehraje a lidé přestávají věřit, že se v něm domohou spravedlnosti.

Prokurátorka, která měla případ na starost, se totiž v roce 2022 nechala slyšet, že jí bylo nařízeno, aby přestala případ řešit. A žádné další vysvětlení k tomu prý nepadlo. Betzaida Quiñones Rodríguez to prý uvedla hned několika lokálním médiím. Vyšetřování podle ní bylo skončeno hned tři měsíce po vraždě, a to z nařízení Olgy Castellón, vrchní žalobkyně. Současně zmínila v tomto ohledu i Wandu Vázquez – ministryni spravedlnosti (a později i bývalou guvernérku Portorika), které Castellón podléhala. Mimochodem pokud vás zajímá o těchto ženách více, pusťte se do hledání. Například Vázquez byla v roce 2022 zadržena za korupci. Ale o tom možná jindy…

Kdo to udělal?

To je právě ta otázka, která se nevyřešila. Snad proto, že vyšetřování bylo utnuto hodně brzy – podle zdrojů dokonce v kritickém bodě, kvůli čemuž vychladly stopy. Ale jsou tu tři věci, které bych ráda alespoň letem světem zmínila. První je otázka dánské hniloby (pozornější chápou), druhou odstartovala Kevinova matka a třetí se týká nenávisti. Tak pojďme na to.

Tipy redakce

Jak je to s tím Dánskem?

Takže k tomu problému se systémem. Vyšetřování se vyšetřuje. Tak bych to nazvala. Domingo Emanuelli Hernández (což je aktuální ministr spravedlnosti Portorika) měl uvést, že se nyní vyšetřovatelé snaží zjistit, jestli došlo v rámci vyšetřování Kevinovy smrti k nějaké ilegální činnosti. A taky potvrdil, že se jedná o vážná obvinění a je potřeba je pořádně probrat. A pak dodal, že uzavření vyšetřování jako takové samo o sobě ilegální není. Takže z toho, co jsem našla, zatím moc moudrá nejsem.

Každopádně jak jsem už zmínila výše, k nějakým zatčením velkých jmen v rámci systému už dochází. Jak velký podíl na tom má údajně všelijaký postup při řešení Kevinova případu, to je na delší článek a mnohem hlubší šťourání. Tím spíš, že například v roce 2022 Vázquez v kontextu svých obvinění prohlásila, že nikdy nespáchala žádný trestný čin.

<Path> Zděšení rodiče vyrazili do boje se školami: Ostře odmítají kočičí WC bedýnky se stelivem určené pro „chlupaté“ dětiZdroj: them.us, midlandps.org, aclu-in.org, eu.usatoday.com, nytimes.com, YouTube kanál Midland Public Schools

Kevinova maminka

Druhou zajímavou větev rozhýbala Kevinova matka, která veřejně ze smrti svého syna obvinila dalšího umělce jménem Jan Carlos Ozuna, kterého možná znáte jen podle té poslední části jména. I tento člověk se věnuje hudbě – reggaetonu. Podle Kevinovy maminky by měl Ozuna spolu se svým manažerem Vincentem Saavedrou mít mladého Freta na svědomí. A od toho se odvinulo zajímavé kolečko dalšího obvinění, a to obvinění přímo zavražděného Kevina. Zjednodušeně měl (podle Ozuny) Kevin po Ozunovi chtít peníze za to, že se na světlo nedostanou informace, které chtěl Ozuna nechat pod pokličkou. Jeho obhájce prohlásil: „Ozuna nemá s tou smrtí nic společného. Naopak – kdyby byl Kevin Fret naživu, byl by obviněn z trestného činu vydírání.“

To ovšem Kevinova maminka odmítla. Tvrdila, že Kevin Ozunu nevydíral. A nebyla to jen ona, kdo se postavil na jeho stranu. Nevinu zavražděného později potvrdila i FBI. Podle jejích závěrů sice Ozuna nějaké peníze Kevinovi předal, avšak nikoli pod vlivem nátlaku vydírání. Šlo o dobrovolné předání.

Homofobie a její následky

Fret měl být (jak jsem již zmínila) otevřeně gay. A byl jako umělec čím dál víc vidět. To mohlo někomu být trnem v oku, jelikož i sám Kevin v minulosti hovořil o tom, že byl napadán a obtěžován pro svou orientaci. Některé zdroje uvádějí, že se mohlo jednat o zločin z nenávisti. To proto, jak barevný (ve všech smyslech slova) Kevin byl. Koalice mladých transsexuálu z Portorika na Facebooku uvedla, že homofobie je v Portoriku silně zakořeněna. Podle nich mohl Kevin svým otevřeným přístupem dráždit nenávistné jedince a doplatit na to.

Krize násilí v Portoriku

Smutné zprávy v té době ale nezasáhly jen Kevinovu rodinu, blízké a fanoušky. FBI hovoří o „krizi násilí“ v Portoriku. Jenom během těch čtrnácti dnů, kdy byla Kevinova vražda novinkou, se prý na ostrově událo dalších třiadvacet vražd. To je na území, které má v porovnání s naší zemí ani ne třetinu obyvatel (Pro jednou si jako zdroj vezmeme i tu Wiki, a ta tvrdí, že cca 3,3 milionu.) fakt dost.

Nelze si nevšimnout nárůstu jak těchto násilných činů, tak dalších smutných statistik – například nárůstu střelby obecně. V místě sílí i aktivita gangů a hovoří se i o rozkvětu obchodu s lidmi.

V prohlášení vydaném pro tisk Fretův manažer Eduardo Rodriguez uvedl: „Kevin byl uměleckou duší, snílek s velkým srdcem. Jeho vášní byla hudba a měl ještě hodně práce. Toto násilí musí skončit. Neexistují žádná slova, která by popsala pocit, který máme, a bolest, kvůli které víme, že člověk s tolika sny musí odejít. Musíme se všichni sjednotit v těchto těžkých časech a požádat o hodně míru pro naše milované Portoriko.“

Zdroj: edition.cnn.com, nbcnews.com, remezcla.com, rollingstone.com, gaytimes.co.uk, advocate.com, cs.wikipedia.org, FB profil Puerto Rico Trans Youth Coalition, YouTube kanály Fret Family a Billboard News, IG: @iamkevinfret

Populární
články

E-Shop