4 dny v práci, 3 dny relax: nový pracovní model budí stále větší pozornost, jeho výhody jsou jasné a doložené. Dočkáme se ho i v Česku?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

4 dny v práci, 3 dny relax: nový pracovní model budí stále větší pozornost, jeho výhody jsou jasné a doložené. Dočkáme se ho i v Česku?

Na koronavirovou pandemii většina z nás ráda a rychle zapomněla. Jenže jak známo, vše zlé je pro něco dobré. Právě během všech izolací a karantén se totiž ukázalo, že to, co mnozí považovali za nemožné, možné vlastně je. Lidé začali masivně pracovat z domova. Řada procesů se urychlila a digitalizovala. Práce z domova najednou přestala být pomyslným „sprostým slovem“. Jednoduše řečeno, díky pandemii jsme dokázali konečně změnit zastaralé způsoby práce a zároveň zaměstnavatelé zjistili, že množství kancelářské práce lze efektivně odvádět i z domu. Není tedy divu, že se pozornosti dostalo i myšlence 4denního pracovního týdne. Jaké má výhody? A dočkáme se jej i v Česku?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 9. 2023

Odvážné vize, kterých jsme se (zatím) nedočkali

Psala se třicátá léta minulého století, když britský ekonom John Maynard Keynes předpověděl, že do roku 2030 budeme pracovat jen 15 hodin týdně. A v roce 1965 podvýbor amerického Senátu předpokládal, že do roku 2020 bude průměrný pracovní týden trvat jen 14 hodin. Představy to byly nepochybě pěkné. Jenže se píše rok 2023 a drtivá většina z nás je každý týden stále v běžném, minimálně 40 hodinovém zápřahu. Ovšem jsou tu i drobné vlaštovky, které by mohly fungovat jako příslib „lepších zítřků“. Stále větší zájem  se totiž upírá na zkrácení pracovního týdne z pěti na čtyři dny. Řada firem po celém světě začala tento model již dokonce i testovat. Výsledky jsou velmi dobré – a tak zbývá jen jediná otázka, najde dnešní super-vytížená společnost odvahu k tomu, aby učinila poměrně zásadní změnu v zajetých pořádcích?

4denní pracovní týden – jen přání?

I když českým prizmatem se 4denní pracovní týden může zdát zatím spíše jako utopie, faktem je, že minimálně zaměstnavatelé, kteří působí na globálním trhu, se o tento pracovní model aktivně zajímají. A testují jej v praxi. Např. již v roce 2019 společnost Microsoft Japan provedla testování čtyřdenního pracovního týdne s velmi dobrými výsledky. Produktivita zaměstnanců se zvýšila, efektivita práce vzrostla a naopak se snížily náklady (např. na elektřinu). Ne náhodou tedy nezisková organizace 4 Day Week Global loni rozjela celosvětový program, který má firmám pomoci pracovní týden zkrátit. Doposud se zapojilo téměř 40 firem z USA a Kanady a 70 společností z Velké Británie.

Právě organizace 4 Day Weeks Global nyní zveřejnila také průběžné výsledky shromážděné za celý rok, kdy ve firmách 4denní pracovní týden testovali. Díky tomu bylo možné identifikovat také největší přínosy, které tento zkrácený pracovní model má.

Tipy redakce

Když ze 4 dní práce benefitují všichni

Z hlediska zaměstnaneckého je jasné, že 4denní pracovní týden je vítanou změnou. To ukazují i klíčová zjištění 4 Day Weeks Global – zaměstnanci jsou spokojeni s tím, že v kanceláři mohou trávit méně času – a mají tak prostor i na rodinu. Na druhou stranu zaměstnavatelé ani po zkrácení pracovní doby nepocítili žádnou znatelnou ztrátu příjmů nebo růstu, naopak – v některých případech dokonce zaznamenali zvýšenou produktivitu. A jak konkrétně se tedy 4denní pracovní týden vzhledem k rok shromažďovaným datům osvědčil?

<Path> „Hledám se a nenacházím,“ zhodnotil svou situaci muž původem ze Slovenska. Jeho specifický pohled na život ho prý do Prahy vyhnalZdroj: Anonymní respondent, redakce

Společnosti, které v modelu 4denního pracovního týdne vytrvaly, zaznamenaly 15% nárůst příjmů a také snížení fluktuace zaměstnanců. „Nejhlubší dopad měl tento nový pracovní model na udržení zaměstnanců. Od jeho zavedení se jen velmi málo lidí rozhodlo naši společnost opustit, což dramaticky zlepšilo naši schopnost dosahovat cílů a klíčových výsledků v každém čtvrtletí,“ shrnul tak John Leland, ředitel strategie společnosti Kickstarter. A další zástupci zapojených firem se také shodují, že ačkoliv zavedení 4denního pracovního týdne bude v dlouhodobějším horizontu vyžadovat určité úsilí, jeho vyvinutí má rozhodně smysl. Zaměstnanci jsou totiž spokojenější a svou práci odvádějí dokonce tak dobře, že v mnoha firmách pracovní dobu ještě (v průměru o hodinu týdně) zkrátili.

A co na to Česko?

Ačkoliv mnohé celosvětové trendy k nám dojdou obvykle s jistým zpožděním, zrovna o 4denní pracovní týden se zajímá stále více lidí. Dle průzkumu, který byl zveřejněn letos na jaře, by si zkrácený pracovní týden přálo vyzkoušet na 70 % lidí v Česku. I když se myšlenka, že do práce chodíme je od pondělí do čtvrtka, zdá nyní spíše utopická, faktem je, že k podobné radikální změně v organizaci času na našem území již došlo. A není to tak dávno. Pracovní soboty se totiž minulostí staly až v roce 1968. A překvapivě se také nezbořil svět. Dokonce ani nedošlo k žádné ekonomické katastrofě – jen lidé byli najednou spokojenější. Vlastně totéž pak lze říci také o 4denním pracovním týdnu, o němž se mluví dnes. Možná to nebude během následujících pár let, ale podle odborníků je jeho zavedení i u nás stejně nevyhnutelné. Otázkou tak už není ani tak „ZDA“, ale „KDY“.

Zdroj: aier.org, capitolhistory.org, npr.org, cnbc.com, 4dayweek.com, irozhlas.cz, globe24.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop