Diskuze o homofobii rozvrátila skupinku přátel na Prague Pride. První polovina vidí (sebe)obranu, druhá hysterii
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Diskuze o homofobii rozvrátila skupinku přátel na Prague Pride. První polovina vidí (sebe)obranu, druhá hysterii

Co je homofobie? Jaké chování do ní spadá? Co je hraničním prohlášením a kde homofobie končí? Toto složité téma jsme probrali s mužem, který na Prague Pride prožil přátelskou krizi. Polovina jeho party má pocit, že je v právu a zachoval se správně. Druhá část si myslí, že přehání. Nezaujatě jsem si příběh poslechla. Tady je:
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
17. 8. 2023

Vy jste letos (stejně jako každý rok) přijel na Pride. V Praze nebydlíte, ale cítíte se tu jako doma…

Ano, jsem tu pořád. Bydlím, jak tomu říkám, v řiti u řiti. Protože tam se dá postavit dům, aniž by člověk zbankrotoval. Ale do Prahy to mám kousek a jsem tu za přáteli každou chvíli. Takže samozřejmě hrdě jezdím i na Pride.

Tedy! Jste mladý na dům! Jak jste to dokázal?

Samozřejmě tím myslím dům rodičů. Ale pomáhal jsem tátovi na stavbě a už se zabydluji samostatně v horním patře. Dům jde rozdělit na dvougenerační a já tam budu jednou se svou rodinou. A samozřejmě ho jako jedináček i jednou zdědím, ale to je trochu předčasné, a hlavně morbidní a nechci o tom takhle přemýšlet.

Rozumím. Pojďme tedy k vám. Zabydlujete se sám. Máte přítele?

Nemám. Ještě jsem nenarazil na toho pravého. Mám pár zkušeností, ale ne s dlouhodobým vztahem, to se mi zatím najít nepodařilo, i když bych si to moc přál, samozřejmě.

Letos jste byl na Prague Pride se svými přáteli. Kolik vás šlo?

Vždycky jdu v partě. Mám rád hromadné akce, kde je víc kamarádů, a to nejen Pride. Chodíme takhle i na normální běžné party, na večeře, bowling… cokoli. (smích) Uznávám, že ten bowling moc ne, ale teď mě to napadlo jako výčet, abychom se chápali. Máme i skupinový chat, kde je nás (ověřuje počet na mobilu) patnáct. Nikdy se nám nepovede sejít se všichni, ale vždycky se vyhlásí akce a kdo přijde, přijde. Občas jsme tři, občas je nás deset. Letos na Pridu nás bylo osm.

Došlo tam k nějaké hádce?

Já ani nevím, jak to nazvat, protože to začalo nevinně. Normálně jsme šli večer po náplavce, dobrá nálada, všechno v pohodě. A najednou jeden kamarád – říkejme mu třeba Pepa – říká něco jako: „Stejně je zajímavý, kolik jich je…“ Tak jsem se zeptal, jestli myslí gaye a on že ano. Že kdysi „je společnost mívala za menšinu, ale je jich čím dál víc". Tak jsem si pomyslel svoje, ale svedl jsem to do statistického vtipu a říkám: „Čistě statisticky jsi teď na této náplavce v menšině ty, když gay nejsi.“ Zasmál jsem se a měl jsem to za uzavřené.

Ale…?

Ale on zareagoval pro mě hrozně zvláštně. Řekl, že odmítá „tohle“ považovat za normál nebo nějaký běžný stav. Že proti „nim“ nic nemá, ale že prostě „oni“ jsou odchylka, něco divného, co sice není zakázané, ale je to trochu „meh“. A otřásl se a začal se smát.

<Path> Přijetí LGBT lidí po česku: Děti na internetu čelí nejčastěji nenávisti kvůli odlišné orientaci a ze studu o útocích nemluví, ukazuje výzkumZdroj: hrc.org, nbcnews.com, irtis.muni.cz, ceskatelevize.cz, madinamerica.com

Zeptal jste se ho, jak to myslí?

Začal mi vysvětlovat, jak je pro něj odporná představa, že na něj sáhne chlap. Nebo jak je odporné si představit třeba i nějaké gaye, jak „to doma dělají“. Že mu to vadí, tak se snaží na to nemyslet, když se s nimi baví a jsou mu třeba i sympatičtí.

Abychom si to ujasnili, kamarád je tedy heterosexuál. Vaše parta není nějak vyhraněná v ohledech sexuální orientace nebo genderu…

Vůbec. Gayové jsme tam tři. Vždycky jsem měl pocit, že mě všichni podporují, obecně že jsou otevření, pro manželství pro všechny a podobně. I ve skupinovém chatu často sdílíme nějaké články na tohle téma a všichni jsou naštvaní, když vyjde něco o tom, že zas nějaký homofobní intelektuál něco blábolil do médií.

Rozumím. Jak pokračovala tato vaše diskuze na náplavce?

Přiznám se, že jsem byl trochu opilý a naštvalo mě to, tak jsem asi reagoval moc rázně, když jsem mu řekl, že na něj by stejně žádný gay ani sáhnout nechtěl, protože my máme tu laťku postavenou poměrně vysoko a staráme se o sebe. Vyletělo to ze mě. Naštvalo mě, že někdo, o kom celá parta víme, že točí tři trička a dvoje boty a klidně jde ven s mastnýma vlasama, dělá ofuky, jak jsme mu odporní, když si něco představí. To uznávám, že jsem přestřelil, ale pak se to vyostřilo.

Tipy redakce

Přeruším vás – řekl jste zpětně i jemu, že toto jste přestřelil?

Napsal jsem to ráno do skupiny, že tohle je část, která mě mrzí. A že jsem ji řekl v afektu. Ale za zbytek se nestydím a stojím si za každým slovem.

A co jste si tedy řekli potom?

Pepa začal povídat něco o tom, že proti gayům nic nemá, ale neměli by na sebe tak otevřeně na veřejnosti sahat. Že je rád podpoří na slušném průvodu, aby měli práva, ale nechce vidět žádné slizounství. A nakonec to ještě dorazil, když požádal, aby nebyl na fotce, protože nechtěl, aby všichni na jeho sociálních sítích viděli, že byl na Pridu, aby si třeba nemysleli, že je gay.

Co jste mu řekl vy?

Že já odteď nechci být na žádné fotce s ním, protože je homofob. A za tím si stojím. Podle mě je to jenom póza, že šel s námi. Schválně jsem se podíval do hromadného chatu a zjistil jsem, že se nikdy nevyjádřil k žádnému článku o homofobii, co jsme ve skupině probírali. Jen občas někam dal vysmátého smajlíka. Podle mě je homofob, jen to nechce říkat narovinu, dokud není opilý. A za tím si stojím.

Váš problém ale ve finále není to, že jste se pohádali spolu. Mrzí vás reakce skupiny…

Protože jsme teď napůl. Půlka mi píše – i mi to říkali osobně –, že za mnou stojí, že jsem se bránil a že mám pravdu. Ale někteří mi řekli, že to přeháním, ať se uklidním a nechám to plavat. Že jsem přehnaně hysterický, oba jsme byli opilí a byl to jenom názor. A že Pepa ve finále má rád mě a i byl na Pride podpořit gaye a že ta hádka byla zbytečná a vyhrocená alkoholem. Ale to si teda nemyslím. A mrzí mě, že to naši partu rozdělilo. Nevím, možná i nenávratně. Protože já s Pepou už určitě nikam nejdu.

Když se podíváme do slovníku – nikoli na jakkoli zaměřené médium – pak homofobie je definována takto: diskriminace, odpor nebo iracionální strach z homosexuality nebo homosexuálně zaměřených osob. Dopustil se tohoto chování podle vás Pepa?

Bezesporu.

Zdroj: Anonymní respondent, slovnik-cizich-slov.abz.cz, redakce

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop